Turysci.pl
Przedsiębiorcy z Mazur chcą przełożenia Majówki

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/zdjęcie poglądowe

Stowarzyszenie Wielkie Jeziora Mazurskie pisze do premiera z prośbą o przełożenie majówki

28 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Majówka w innym terminie, niż do tej pory? Samorządy należące do stowarzyszenia Wielkie Jeziora Mazurskie wpadły na taki pomysł i domagają się jego realizacji od premiera Mateusza Morawieckiego. Może to być ratunek dla tysięcy mieszkańców zatrudnionych w sektorze turystycznym, który - zdaniem autorów - jest jednym z najbardziej poszkodowanych w Polsce.

  • Stowarzyszenie Wielkie Jeziora Mazurskie chce „przełożenia" długiego weekendu majowego na czas, gdy turystyka zostanie już odmrożona po lockdownie

  • Pomysłodawcy powołują się na USA, gdzie obchody uroczystości, które wypadają w tygodniu roboczym, organizowane są w weekendy

  • Włodarze Mazurskich miejscowości obawiają się kolejnych strat w turystyce oraz wzrostu szarej strefy

Wielkie Jeziora Mazurskie to stowarzyszenie, w ramach którego realizowana jest współpraca sąsiadujących ze sobą samorządów na Mazurach. Większość z nich czerpało przed pandemią znaczne wpływy z turystyki, w wyniku lockdownu poniosło więc gigantyczne straty. Włodarze teraz domagają się przeniesienia obchodów majówkowych na inny termin, gdy hotele będą już otwarte, by przedsiębiorcy nie stracili jeszcze jednej okazji do zarobku.

Majówka w innym terminie? Mazury piszą do Morawieckiego

Burmistrz Orzysza, Zbigniew Włodkowski, stwierdził w rozmowie w WP Newsroom, że warmińsko-mazurska branża turystyczna jest jedną z najbardziej poszkodowanych w wyniku pandemii w Polsce. Jego zdaniem, zależnie od regionu, przedsiębiorcy byli traktowani różnie przez rząd w czasie kryzysu, a ci na Mazurach odczuli to najdotkliwiej.

TPN zamyka szlaki dla skiturowców

TPN od 4 maja zamyka większość szlaków dla turystyki narciarskiej

CZYTAJ DALEJ

W dalszej części zapytany został, skąd wziął się pomysł przekładania długiego weekendu majowego na inny termin. Zdaniem Włodkowskiego, przez obostrzenia pandemiczne, najbliższy weekend dla sektora turystycznego na Mazurach jest stracony. Pomóc może natomiast zorganizowanie wolnych dni nieco później, gdy zakazy zostaną zniesione.

Nasze apele o finansowanie tej branży [...] nie odnosiły efektów. Stąd też wzorem innych krajów na świecie, m.in. w Stanach Zjednoczonych jest taki zwyczaj, polegający na tym, że jeżeli święta narodowe wypadają w środku tygodnia, to jest możliwość przeniesienia ich obchodów na dni weekendowe, wtedy daje to możliwość lepszego zorganizowania [obchodów - przyp. red.] – stwierdził.

Podkreślił, że zwykle długi weekend majowy był na Mazurach pierwszym sygnałem do otwarcia sezonu letniego. Przez trwające obostrzenia jednak jest to jeszcze niemożliwe, stąd też włodarze tamtejszych samorządów postanowili zwrócić się ze swoją prośbą do Morawieckiego.

Włodkowski przyznał, że do tej pory rząd nie odpowiedział na ich apel. Pismo miało zostać przekazane przez premiera do innego resortu, jednak nikt ze stowarzyszeniem Wielkie Jeziora Mazurskie do tej pory się nie skontaktował.

Szara strefa rośnie w siłę

Gość WP Newsroom zapytany został, jak zatem - w obliczu trwających zakazów - wyglądała będzie majówka na Mazurach.

Obawiamy się, że ci duzi operatorzy turystyczni, te duże obiekty, nie ruszą, a uruchomiona zostanie szara strefa w obiektach gastronomicznych czy obiektach agroturystycznych – przyznał polityk.

Dodał też, że jego zdaniem branża turystyczna zacznie działać, ale „po cichu" i w szarej strefie. Nie jest tajemnicą, że Polacy od tygodni poszukują tzw. noclegów u cioci na terenie całego kraju, możliwe więc, że podobnie sytuacja wyglądała będzie też na Mazurach.

To trudno stwierdzić, ale zakładamy, że na pewno tak jest. Ta szara strefa funkcjonuje nie tylko na Mazurach, ale w różnych regionach Polski, sam znam taki przykład, gdzie Święta Wielkanocne spędzane były w innym regionie Polski i mimo że obostrzenia pandemiczne były, to to się odbywało. Tak pewnie i tutaj będzie, tym razem – odpowiedział na pytanie, czy na Mazurach też działa szara strefa.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: WP Newsroom

Patryk Korzec

Zawodowo dziennikarz i copywriter, prywatnie podróżnik od lat zafascynowany zwiedzaniem świata autostopem oraz poznawaniem obcych kultur. Warsztat dziennikarski doskonalony m.in. w takich mediach jak Radio Sygnały, Nasze Miasto Opole, Muzyczny Horyzont, Pro Radio, Rock Radio w Grupie Radiowej Agory oraz Pikio.pl. Zamiłowanie do turystyki, połączone z pasją dziennikarską, zaowocowało zaangażowaniem w tworzenie portalu Turyści.pl. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Górale ostrzegają przed niedźwiedziem na Gubałówce. „To młode zwierzę"

Czytaj więcej >

Polska

Turystka zostawiła psa w samochodzie i poszła do Morskiego Oka. Zwierzę uratowała policja

Czytaj więcej >

Polska

Szlak turystyczny w Beskidach zalany betonem. Turyści oburzeni, urząd tłumaczy

Czytaj więcej >

Polska

Nie żyje mężczyzna pobity przy Krupówkach. Sprawcy wciąż są poszukiwani

Czytaj więcej >

Polska

Góry śmieci w Tatrach. „Osoba przyjeżdżająca w góry nie jest turystą, jest klientem"

Czytaj więcej >

Polska

Polityk dostał spleśniałe kanapki w Pendolino. PKP komentuje sprawę

Czytaj więcej >