Turysci.pl
Nie żyje Krystyna Rados

screen/youtube/Katarzyna Potocka/Radosne Szwejkowo

Nie żyje Krystyna Rados. Ikona Bieszczadów, córka „Króla Gór"

19 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Nie żyje Krystyna Rados, jedna z najbardziej rozpoznawalnych twarzy Bieszczadów. Od 20 lat przyjmowała turystów w schronisku RADOSne Szwejkowo w Łupkowie, które przez lata zyskało status kultowego miejsca noclegowego.

  • Krystyna Rados odeszła 18 kwietnia 2021 roku. Wiadomości o jej śmierci pojawiły się na wielu grupach internetowych, związanych z Bieszczadami

  • Zmarła przez ostatnich 20 lat przyjmowała turystów w schronisku RADOSne Szwejkowo w Łupkowie

  • Była jedną z najbardziej charakterystycznych postaci Bieszczadów. Jej ojcem był słynny Zdzisław Rados, nazywany „Królem Gór"

Krystyna Rados przybyła w Bieszczady w 1975 roku i już wtedy - jako 25-latka - doskonale wiedziała, że to jest jej miejsce na ziemi. Chciała zajmować się turystyką, gościć piechurów i cieszyć się bliskością natury. W spełnieniu tego celu pomógł jej ojciec-legenda - „Król Gór", Zdzisław Rados. Przedstawił ją wszystkim i tak narodziła się kolejna ikona tych terenów.

Nie żyje Krystyna Rados

Smutną wiadomość o śmierci gospodyni RADOSnego Szwejkowa w Łupkowie błyskawicznie obiegła media społecznościowe. Czarno-białe zdjęcie ikony Bieszczadów pojawiło się na wielu forach turystycznych, związanych z tą częścią Polski, a także na profilu Komańcza24.pl na Facebooku oraz na grupie schroniska.

Paszporty szczepionkowe w Polsce

Rzecznik rządu o tzw. paszportach szczepionkowych: Chodzi o wzajemną certyfikację

CZYTAJ DALEJ

Krystyna Rados najpierw opiekowała się schroniskiem Politechniki Warszawskiej „Szczerbanówka" w Maniowie. W latach 80. i 90. XX wieku przeniosła się do kultowej „Koliby" Politechniki Warszawskiej. To właśnie ten czas określany jest jako etap wybuchu jej największej miłości do tego regionu - tłumy turystów, otaczające chatę góry oraz zawieranie niezliczonych znajomości stały się całym jej życiem.

Kilkanaście lat temu przeniosła się do schroniska agroturystycznego RADOSne Szwejkowo w Łupkowie, a uwielbiający ją turyści ruszyli za nią. Miejsce cieszy się ogromną popularnością i zdobywa wiele pochlebnych opinii w internecie.

Przoduje jako miejsce noclegowe idealne dla fanów ciszy, spokoju i folkloru oraz swobody. O zmarłej nakręcono nawet film, zrealizowany dla TVP Rzeszów w 2007 roku pt. Radosne Szwejkowo. Obejrzeć go można na profilu Katarzyny Potockiej na YouTube.

Córka legendarnego „Króla Gór"

Ojcem zmarłej była legenda Bieszczadów, Zdzisław Rados. Urodził się w 1923 roku w Milanówku, ale w 1968 postanowił opuścić dom rodzinny i zamieszkać w Biesach. Wtedy tereny te były opustoszałe po akcji „Wisła".

„Król gór" znalazł schronienie w drewnianej chyży, w której spał na żelaznym łóżku. Bieszczadzka legenda mówi, że niegdyś należało ono do samego Aleksandra Fredry.

Rados zasłynął jako lokalny artysta ludowy oraz rzeźbiarz. Tworzył figury diabłów, popularne w całej Polsce. Z czasem stał się prawdziwym bohaterem dla młodych rodaków, gdy w swoim domu w latach 70. przyjmował całe „pielgrzymki" hipisów i innych buntowników poszukujących swojego miejsca na świecie.

Przez swoją działalność i swobodny styl bycia często nękała go Milicja, to tylko umacniało jego wizerunek. Zmarł 26 listopada 1996 roku, a jego grób, znajdujący się na cmentarzu w Cisnej, do dziś odwiedzają zakochani w Bieszczadach turyści.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Radio Rzeszów

Podobne artykuły

Polska

Trudne warunki w Beskidach. Zamknięto część wyciągów

Czytaj więcej >
dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >