Turysci.pl > Europa > Francja zapowiada otwarcie granic dla zaszczepionych turystów na wakacje
Patryk Korzec
Patryk Korzec 21.04.2021 08:41

Francja zapowiada otwarcie granic dla zaszczepionych turystów na wakacje

Francja zapowiada otwarcie granic
fot. pixabay.com/MichaelGaida

Francja planuje otwarcie granic na wakacje dla turystów, co obiecał prezydent Emmanuel Macron. Jednocześnie jednak kraj ten stawia warunek - na pełną swobodę liczyć będą mogły tylko osoby zaszczepione.

  • Prezydent Francji zapowiada otwarcie granic dla zaszczepionych turystów zagranicznych

  • Swobodny wjazd ma być zagwarantowany zarówno podróżnym ze Stanów Zjednoczonych, jak i Europy

  • Znoszenie obostrzeń we Francji ma się rozpocząć od następnego miesiąca

Emmanuel Macron, prezydent Francji, zapowiedział w rozmowie z CBS News, że na wakacje jego kraj otworzy się na turystów zagranicznych. Podkreślił jednak, że na swobodny wjazd liczyć będą mogły wyłącznie osoby, które przyjmą preparat na COVID-19. Ta deklaracja może być związana z planami wprowadzenia Zielonych Certyfikatów w Europie.

Francja otworzy granice dla zaszczepionych

Prezydent Francji jeszcze niedawno głośno mówił, że tzw. paszporty szczepionkowe nie mogą zwalniać z obostrzeń okazicieli. Twierdził, że nieakceptowalny jest system, w którym dostęp do jakiegoś państwa jest warunkowany przez certyfikat.

Wygląda jednak na to, że od tamtego czasu zdążył zmienić zdanie. W rozmowie z CBS News przyznał, że na lato Francja chce się otworzyć dla zagranicznych turystów, który się zaszczepili. Zaznaczył, że chodzi zarówno o amerykańskich, jak i europejskich obywateli.

To z pewnością dobra wiadomość dla Polaków, którzy jeszcze przed pandemią bardzo chętnie odwiedzali Francję, na czele z ikoną Europy - Paryżem. Jak podają media, trwają już rozmowy przedstawicieli państw ws. wzajemnego otwierania granic, m.in. z Białym Domem.

Nie wiadomo wciąż, jakie zasady obowiązywały będą osoby, które nie przyjęły preparatu. Na podstawie projektu tzw. paszportu szczepionkowego, który ma objąć całą UE, można jednak przypuszczać, że konieczne będzie zrobienie testu przed przekroczeniem granicy Francji. Nie jest to jednak pewne i nie wiadomo, jaki rodzaj badania będzie ważny.

Francja zapowiedziała również niedawno, że od przyszłego tygodnia rozpocznie stopniowe znoszenie obostrzeń, tamtejsze władze jednak podchodzą do tej kwestii bardzo ostrożnie. Do 24 kwietnia obowiązuje jeszcze dodatkowa, 10-dniowa kwarantanna dla wszystkich podróżnych, którzy przylatują tam z RPA, Argentyny, Brazylii oraz Chile. Rząd obawia się bowiem, że dojdzie do transmisji nowej odmiany koronawirusa.

Jakie są zasady wjazdu do Francji na majówkę?

Coraz więcej Polaków decyduje się spędzić majówkę za granicą, bo polskie hotele i obiekty noclegowe muszą pozostać zamknięte aż do 3 maja. Turystom brakuje wyjazdów i niewykluczone, że część osób wybierze również Francję.

Aby przekroczyć granicę tego kraju, konieczne jest okazanie testu PCR na obecność koronawirusa. Oprócz tego, na stronie francuskiego rządu, wypełnić trzeba specjalne oświadczenie. W dokumencie tym podróżny ma zadeklarować, że nie ma żadnych symptomów, które mogłyby wskazywać na zakażenie COVID-19. Potwierdzić również trzeba, że nie miało się kontaktu z osobą chorą.

Test na koronawirusa wykonać trzeba na 72 godziny przed podróżą, a kontrolowany będzie na lotniskach lub innych przejściach granicznych. Przylatując do Francji z krajów UE, nike jest konieczne poddanie się kwarantannnie. Nie są też przeprowadzane żadne dodatkowe badania.

Na terenie państwa obowiązuje częściowy lockdown, obejmujący m.in. ograniczenia w przemieszczaniu się między regionami. Można natomiast opuszczać swoje miejsce pobytu w celach rekreacyjnych, konieczne jest jednak do tego wypełnienie odpowiedniego formularza. Warunkiem jest też nieoddalenie się dalej niż 10 km.

Od godziny 19:00 do 6:00 we Francji obowiązuje godzina policyjna. Za nieuzasadniony pobyt poza miejscem zamieszkania w tym czasie, dostać można mandat w wysokości nawet 135 euro.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: tttg.com