Turysci.pl
Samodzielnie robione testy szczepionkowe nie uprawniają do podróży

fot. unsplash.com/ Artem Kniaz

Komisja Europejska wyjaśnia. Testy robione samodzielnie nie będą uprawniać do podróży

20 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Komisja Europejska wydała ważny komunikat. Oznajmiono w nim, że testy na COVID-19, które turyści przeprowadzą samodzielnie, nie będą uprawniały do swobodnych podróży w ramach korzystania z tzw. paszportu szczepionkowego. Wczasowicze, którzy przedstawią je na granicach, mogą nie zostać wpuszczeni do kraju, w którym chcieli spędzić urlop.

  • KE ostrzega: testy zrobione samodzielnie, nie będą uprawniały do podróży w ramach paszportu szczepionkowego

  • Chodzi tu o testy, które dostępne są np. w sklepach lub można je kupić przez internet

  • Aby skorzystać z Certyfikatu, konieczne będzie przeprowadzenie testu, którego wiarygodność jest potwierdzona

Zielone Certyfikaty mają wspomóc europejską branżę turystyczną, pogrążona w kryzysie pandemicznym. Dzięki nim turyści będą mogli swobodnie przemieszczać się między granicami wewnętrznymi, ale są warunki. Rzecznik Komisji Europejskiej zaznaczył, że testy wykonane samodzielnie, nie będą respektowane podczas zagranicznych wyjazdów.

Samodzielnie wykonywane testy nie będą mogły być zawarte w Zielonym Certyfikacie

We wtorek pojawiła się ważna wiadomość od Christiana Wiganda, rzecznika KE do spraw praworządności. Jak podkreślił, testy, które kupimy w supermarketach, sklepach czy przez internet, nie będą uprawniały do zagranicznych wakacji. Nawet w przypadku wskazania wyniku negatywnego.

Niektóre hotele mogą się otworzyć na majówkę

Prezes PIH: Pomożemy hotelarzom otworzyć się w sposób odpowiedzialny na majówkę

CZYTAJ DALEJ

Dlaczego podjęto taką decyzję? Jak tłumaczy przedstawiciel Komisji Europejskiej, wyniki testów będzie można umieszczać w Certyfikacie, konieczne jednak będzie zapewnienie ich wiarygodności. W przypadku samodzielnego badania, nie ma natomiast takiej możliwości.

Na stronie Komisji Europejskiej widnieje informacja, że testy kupowane w sklepach nie są potem przeprowadzane w pełni „kontrolowanych warunkach", przez co uznawane są za „mniej rzetelne".

W komunikacie podkreślono, że dokumenty uprawniające do zagranicznych podróży i wakacji w obcym kraju, powinny zostać wydane przez odpowiednie, uprawnione do tego organizacje. Gwarantować to ma, że testy przez nie przeprowadzane, wykonane będą w „odpowiednich warunkach".

Dyskusje wokół paszportów szczepionkowych

Informacja o wiarygodności testów na COVID-19 jest istotna w obliczu faktu, że Cyfrowy Zielony Certyfikat ma ułatwić podróże:

  • Osobom zaszczepionym;

  • Ozdrowieńcom;

  • Turystom, którzy wykonali niezbędne testy na koronawirusa przed wylotem.

Wprowadzenie tych trzech kryteriów ma sprawić, że żadna osoba, chętna na wyjazd na wakacje, nie będzie dyskryminowana. Wyjaśnienie rodzajów testów, które będą respektowane w ramach tzw. paszportu szczepionkowego, ma zapobiec zatem przypadkowi niewpuszczenia na pokład osób, które zrobią test samodzielnie.

Mimo tych działań Komisji Europejskiej, wokół Certyfikatów i tak rozgorzała dyskusja. WHO nie popiera wprowadzania nowego dokumentu, sugerując, że to wciąż niesprawiedliwe działanie, uderzające w osoby, które nie mają jeszcze dostępu do szczepionek. Więcej na ten temat przeczytać można tutaj.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: TVN24

Podobne artykuły

czechy zamykają się dla turystów

Europa

Czechy zamykają granice dla ruchu turystycznego. Rozporządzenie obowiązuje od jutra

Czytaj więcej >
Dom na Sycylii

Europa

Dom za 1 euro i pieniądze na remont. Miasto na Sycylii kusi nie tylko turystów

Czytaj więcej >
zdjęcia z wakacji

Europa

Uznali zdjęcia z wakacji za "niedopuszczalne" i chcą zmienić zasady na lotniskach. Wielka Brytania krytykuje influencerów

Czytaj więcej >
bułgaria zaostrza restrykcje

Europa

Bułgaria wprowadza nowe restrykcje dla podróżujących. Dotkną również Polaków

Czytaj więcej >
Granice Portugalii zamknięte

Europa

Portugalia zamyka granice. Zakaz podróży nawet wewnątrz kraju

Czytaj więcej >

Europa

Tysiące turystów z Niemiec poleciało na Majorkę. Na nic prośby rządu

Czytaj więcej >