Bon turystyczny jednak może zostać przedłużony? Wciąż niewielu Polaków zdecydowało się skorzystać ze świadczenia, przez co Ministerstwo Pracy, Rozwoju i Technologii analizuje sytuację. Niewykluczone, że termin wydania pieniędzy na wyjazdy turystyczne zostanie przedłużony. Do tej pory zrealizowano 25,75 proc. środków przyznanych w ramach Polskiego Bonu TurystycznegoMRPiT przyznaje, że restrykcje pandemiczne w znacznej mierze utrudniły Polakom korzystanie z dodatkowych pieniędzy na wyjazdy turystyczneResort potwierdził, że trwają analizy dotyczące wykorzystania bonów. Niewykluczone, że termin realizacji rządowego dodatku zostanie przedłużonyPod koniec kwietnia Andrzej Gut-Mostowy zdradził mediom, że rząd nie dyskutował na temat przedłużenia terminu realizacji Polskiego Bonu Turystycznego. Jak stwierdził, jeśli we wrześniu lub październiku nadal znaczna część środków przygotowanych przez polityków nie zostanie wykorzystana, to dopiero - być może - rozpoczną się konsultacje w tej sprawie. Teraz okazuje się, że Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii jednak analizuje sytuację i niewykluczone, że termin działania bonu turystycznego zostanie przesunięty. Taką wiadomość resort przekazał w odpowiedzi na pytania PAP.
Swobodne podróże po Europie mogą być dostępne już w połowie czerwca, o ile ludzie dostaną już po dwie dawki szczepionki - tego zdania jest prof. Andrzej Horban. Doradca premiera sugeruje, że może być to moment zniesienia utrudnień, z którymi obecnie zmagać się muszą turyści. Prof. Andrzej Horban sugeruje, że Europa może otworzyć się w połowie czerwcaGłówny doradca premiera wskazuje, że jeśli ludzie przyjmą dwie dawki szczepionki, to być może swobodne podróże staną się możliweZdanie eksperta jest zbliżone do opinii Komisji Europejskiej, która chce odmrozić europejską turystykę poprzez uruchomienie tzw. paszportu szczepionkowegoLetni sezon urlopowy zbliża się wielkimi krokami, trudno się więc dziwić, że coraz więcej ludzi planuje zagraniczne podróże. W ostatnich miesiącach ich organizacja była wyjątkowo utrudniona ze względu na obostrzenia pandemiczne. Przypomnijmy, że każdy kraj sam decyduje o przepisach obowiązujących na granicach, co zdecydowanie utrudnia wyjazdy o charakterze turystycznym. Wkrótce jednak może się to zmienić. Komisja Europejska chce ułatwić wyjazdy dzięki tzw. paszportom szczepionkowym. Prof. Andrzej Horban sugeruje w podobnym tonie, że już w połowie czerwca swobodne podróże mogą być możliwe, o ile ludzie przyjmą 2 dawki preparatu.
Media obiegło zdjęcie stada fok szarych wylegujących się nad Bałtykiem. Ten niezwykły widok udało się uchwycić Michałowi Blaszke w rezerwacie Mewia Łacha. Fotografiami podzielił się na facebookowej grupie sąsiedzkiej Wyspa Sobieszewska.Bałtyk jest domem dla wielu gatunków zwierząt, które czasem można spotkać spacerując po plaży. Wyjątkowe szczęście miał Blachoniusz Wspaniały, czyli Michał Blaszke, który natknął się na stado fok szarych.
Beskidy były miejscem serii wypadków, w których konieczna była interwencja ratowników GOPR. Urazów doznali 15-letni rowerzyści oraz dwie turystki schodzące z gór. Wszystkie akcje zostały opisane na Facebooku GOPR Beskidy.GOPR Beskidy poinformował na swoim Facebooku o serii interwencji, do których doszło po zgłoszeniach w Centralnej Stacji Ratunkowej w Szczyrku.
Andrzej Gut-Mostowy opowiedział o swoim spojrzeniu na tzw. paszporty szczepionkowe oraz kwestię ewentualnego dofinansowania testów na COVID-19 dla turystów. Wiceminister ds. turystyki przyznał, że popiera taki rodzaj wsparcia. Andrzej Gut-Mostowy twierdzi, że tzw. paszporty szczepionkowe są szansą dla polskiej turystykiPodkreślił, że dzięki nim przedsiębiorcy z tego sektora gospodarki mogliby liczyć na odrobienie strat po kryzysiePoinformował, że trwają prace nad ogólnoeuropejskimi rozwiązaniami, polegającymi na dofinansowaniach testów na COVID-19 dla turystówWiceminister ds. turystyki, Andrzej Gut-Mostowy, był gościem w Radiu Kraków. Mówił tam przede wszystkim o kwestii tzw. paszportu szczepionkowego, który ma już w czerwcu obowiązywać w całej Unii Europejskiej. Zapytany został także o jedną z najbardziej kontrowersyjnych kwestii, czyli swobodne podróże tylko dla osób zaszczepionych oraz tych, które okażą negatywny test na COVID-19. Jak wiadomo, badania są płatne, co zdaniem części komentatorów decyzji Komisji Europejskiej sprawia, że idea paszportów szczepionkowych może dyskryminować niektórych podróżnych.
Turyści, którzy planowali lot z Katowic do Perugii oraz Forli liniami Lumiwings, muszą uzbroić się w cierpliwość. Połączenia zniknęły z systemu rezerwacyjnego przewoźnika. Problemy ogłosiło również lotnisko w Łodzi - tam pierwsze kursy do Włoch zostały przełożone o miesiąc. Lumiwings w czerwcu miał uruchomić połączenia do Forli oraz Perugii z Katowic. Zniknęła jednak możliwość zarezerwowania biletów na te trasyPort Lotniczy w Łodzi poinformował również, że Lumiwings zdecydował się przełożyć inaugurację lotów z tego lotniska do Włoch z 1 czerwca na 3 lipcaGrecki przewoźnik do tej pory nie działał na polskim rynku, a z jego oferty w ostatnim czasie zniknęło również kilka innych połączeń Lumiwings powstał zaledwie 6 lat temu i nie zdążył jeszcze przekonać do siebie turystów z Polski, jego początki w naszym kraju są jednak wyjątkowo trudne. Jak informuje portal Pasazer.com, z systemu rezerwacyjnego przewoźnika zniknęły trasy, które już dawno promowane były jako atrakcyjna oferta wakacyjna.
Na Morskim Oku doszło do niebezpiecznej sytuacji. Narciarz wszedł na taflę górskiego jeziora, a w pewnym momencie lód pod nim się załamał. Mężczyzna znalazł się po pas w zimnej wodzie. Na szczęście nie stało mu się nic poważnego, ale TPN apeluje do turystów o zachowanie ostrożności. W niedzielę tafla lodu na Morskim Oku załamała się pod ciężarem narciarzaMężczyźnie nie stało się nic poważnego, ale znalazł się po pas w zimnej wodzieLód jest słabo związany z powodu wzrostu temperatur. TPN apeluje do turystów o niewchodzenie na tafle stawów w TatrachW czasie zimy dziesiątki turystów decyduje się na spacery po zamarzniętej tafli Morskiego Oka. Gdy utrzymują się temperatury ujemne, jest to dość bezpieczne, choć i tak trzeba bardzo uważać, bo od czasu do czasu zdarzają się wypadki. Inaczej natomiast wygląda sytuacja teraz, gdy pogoda jest coraz lepsza, a słońce często wygląda zza chmur. Lód na tatrzańskich stawach rozmarza i staje się zbyt słabo związany, by utrzymać ciężar ludzkiego ciał. Przekonał się o tym narciarz, który w niedzielę wszedł na taflę Morskiego Oka.
Coraz więcej osób próbuje połączyć dalekie podróże z ekologicznym stylem życia. Chociaż te tematy wydają się rozbieżne, niektórzy pokazują, że można zwiedzać świat w sposób bardziej odpowiedzialny. Jedną z takich osób jest Michalina Ryznar - podróżniczka i blogerka.Podróże i ekologia zdają się wzajemnie wykluczać. Turystyka odpowiada bowiem za około 5 procent emisji gazów cieplarnianych, z czego aż 90 procent stanowi sam transport. Zapytaliśmy Michalinę Ryznar, jak pogodzić pasję do podróży z ekologicznym podejściem do życia.
Schronisko PTTK na Hali Rysianka w Beskidach należy do najpopularniejszych obiektów w tym regionie. Niestety, leśnicy zamknęli najkrótszy szlak prowadzący do tego miejsca z powodu zaplanowanych prac w lesie.W Beskidach zamknięto jeden z najpopularniejszych szlaków. Chodzi o trasę prowadzącą do Schroniska PTTK na Hali Rysianka.
Hotele zostały częściowo otwarte od 8 maja, jednak może być to za mało by ratować branżę. W dużych miastach sektor ten wciąż jest zdewastowany - twierdzi prezes Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej Jan Mazurczak cytowany przez PAP.Zgodnie z rządowym rozporządzeniem hotele mogą działać z narzuconym limitem gości – zajętych może być jedynie 50 proc. pokoi. Ponadto do 14 maja nie będzie można skorzystać z hotelowych restauracji.
Cztery odcinki szlaków turystycznych na Dolnym Śląsku będą zamknięte od 15 maja - poinformował Oddział PTTK „Ziemi Kłodzkiej" w Kłodzku. Jako powód podali konflikt z Generalną Dyrekcją Lasów Państwowych. Obie strony skomentowały sprawę w wypowiedziach dla mediów.Jak przekazał kłodzki oddział PTTK, wytyczenie alternatywnych szlaków jest niemożliwe z powodu decyzji Lasów Państwowych. Te jednak odpierają zarzuty twierdząc, że to PTTK nie odpowiedziało na propozycję.
Pogoda w całej Polsce dzisiaj dopisywała turystom oraz spacerowiczom, którzy tłumnie wyruszyli na przechadzki. Rano pokazywaliśmy jak wygląda sytuacja w Zakopanem, a co z innymi miastami? Zdjęcia opublikowano na Twitterze.Pogoda w ostatnim czasie nie rozpieszczała Polaków. Na szczęście dzisiaj w całym kraju pokazało się słońce, a turyści mogli w końcu ruszyć na wiosenne wycieczki. Niektórzy udostępnili zdjęcia w swoich mediach społecznościowych.
Na Jeziorze Żywieckim doszło wczoraj do dwóch interwencji WOPR. Ratownicy udzielili pomocy 3-osobowej załodze łodzi typu Omega, która znalazła się w wodzie i załodze łodzi żaglowej typu katamaran, która próbowała im pomóc.Jezioro Żywieckie cieszy się bardzo dużą popularnością wśród żeglarzy. Zdarza się, że dochodzi tam do niebezpiecznych sytuacji, przy których konieczna jest interwencja Beskidzkiego WOPR. Podobnie było w minioną sobotę.
Bieszczadzka Grupa GOPR udostępniła na swoim Facebooku zbiórkę pieniędzy na leczenie ratownika, który wielokrotnie ratował również turystów. Do zebrania jest 80 tys. złotych, ale wspólnymi siłami uda się zebrać każdą kwotę.GOPR udostępnił w swoich mediach społecznościowych zbiórkę na leczenie ratownika, który wielokrotnie ratował życie innych ludzi, w tym również turystów w Bieszczadach. Każda złotówka się liczy.
Hotele od dzisiaj zostały ponownie otwarte dla turystów. Będą musiały jednak działać z pewnymi ograniczeniami: dostępna dla gości będzie zaledwie połowa pokoi w obiekcie. Nowe rozporządzenie obowiązuje do 5 czerwca.Od dzisiaj hotele będą mogły częściowo wznowić działalność. Wczoraj wieczorem w Dzienniku Ustaw pojawiło się rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.
Na profilu Portalu Tatrzańskiego pojawiło się zaskakujące pytanie do turystów. Autorzy wpisu chcieli sprawdzić, co szczególnie denerwuje internautów w Tatrach. Jak się okazało, lista jest niesamowicie długa - pod wpisem jest ponad 100 komentarzy. Obok żartobliwych uwag są też gorzkie słowa krytyki wobec palaczy papierosów czy zbyt głośno zachowującej się młodzieży. Turyści każdego roku masowo zalewają Tatry. Z chęcią wędrujemy zarówno po przepięknych dolinach, jak i wspinamy się na najbardziej wymagające szczyty. Mimo oczywistej miłośni Polaków do gór, jest jednak również szereg rzeczy, które na szlakach nas irytują.
Czy na polskich plażach będzie konieczność zagrywania ust oraz nosa? Zgodnie z ostatnim rozporządzeniem rządu, na szczęście nadmorskie, piaszczyste tereny pozostaną wolne od tego ograniczenia. Podobnie jak ogrody botaniczne, zieleńce, lasy, parki czy ogrody zabytkowe. Rząd luzuje obostrzenia dotyczące noszenia maseczek na otwartym powietrzuUsta i nos nadal trzeba zasłaniać m.in. w transporcie publicznym, na drogach i placach, promenadach czy bulwarachMaseczki nie będą konieczne na plażach, w lasach, parkach, zieleńcach, ogrodach botanicznych oraz ogrodach zabytkowychWczoraj opublikowane zostało rozporządzenie, które zawierało informację dotyczącą zasłaniania ust oraz nosa na plażach. Na szczęście takie działania nadal nie będą wymagane, a turyści będą mogli swobodnie spacerować po piaszczystym brzegu Morza Bałtyckiego.
Polska turystyka powoli się odmraża, choć z pewnymi ograniczeniami. Od 8 maja otwierane są hotele oraz inne obiekty noclegowe, ale to nie jedyna ulga. Wiele osób nie zauważyło jeszcze jednej zmiany - od 15 maja zniesiony zostaje limit w autokarach turystycznych. W czwartek późnym wieczorem rząd opublikował w Dzienniku Ustaw rozporządzenie dotyczące znoszenia obostrzeńJuż wkrótce mają zostać hotele oraz restauracje, a w wielu miejscach będzie można chodzić bez maseczekOD 15 maja zdjęte zostaje również ograniczenie obejmujące autokary turystyczne, dotyczące liczby zajętych miejscNowe przepisy, które znalazły się w opublikowanym wczoraj wieczorem rozporządzeniu, w znacznym stopniu dotyczą polskiej turystyki. Częściowo otwarte zostają hotele, choć niestety ze znacznymi ograniczeniami. Przywrócone do życia zostaną również wycieczki autokarowe.
Zakopane jest najczęściej wybieranym miejscem na czerwcówkowy urlop przez Polaków. Jak informuje portal Nocowanie.pl, turyści już nie mogą doczekać się długiego weekendu, podczas którego otwarte będą hotele. Oprócz zimowej stolicy chcemy odwiedzić również Karpacz, Szczawnicę oraz miejscowości nadmorskie. 5,2 proc. wszystkich zapytań dotyczących noclegów w czasie czerwcówki dotyczy ZakopanegoNa drugim miejscu znalazł się Karpacz (4,6 proc.), a podium zamknęła Szczawnica (3,5 proc.) Najczęściej wybieranym terminem urlopowym jest 2-6 czerwca. Część podróżnych chce jednak odpoczynek rozpocząć już w piątek 28 majaJak wynika z danych opublikowanych przez portal Nocowanie.pl, Zakopane jest najchętniej wybieranym kierunkiem przez Polaków w czasie długiego weekendu czerwcowego. Jak twierdzi PR Manager portalu, Kamila Miciuła, najwięcej osób planuje urlop między 2 a 6 czerwca. Wszystko wskazuje na to, że Polacy zamierzają wykorzystać długi weekend związany ze świętem Bożego Ciała, by w końcu nacieszyć się otwartymi hotelami. Przypomnijmy, że obiekty noclegowe mogą przyjmować gości już od 8 maja.
Rząd właśnie opublikował rozporządzenie dotyczące luzowania obostrzeń z dniem 8 maja 2021 roku. Dokument pojawił się w Dzienniku Ustaw. Dotyczy m.in. otwierania obiektów noclegowych oraz zasad ich funkcjonowania. W czwartek wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rozporządzenie, które dotyczy luzowania obostrzeń pandemicznych. Zgodnie z decyzją rządu, odmrażany będzie sektor noclegowy i turystyczny.
Za nagranie punktu kontroli granicznej na lotnisku Chopina można zostać ukaranym mandatem karnym w wysokości 500 zł. Nie wiedział o tym turysta, który przyleciał do Polski z Gruzji i od chwili wylądowania, kręcił film. Aby móc uwiecznić to miejsce na nagraniu, potrzebne jest specjalne zezwolenie, które wydać może zarząd portu. Nagrywanie punktu kontroli granicznej na lotnisku Chopina jest niedozwoloneKażda próba uwiecznienia tego miejsca może skończyć się wystawieniem mandatu karnego w wysokości 500 złPrzekonał się o tym turysta z Gruzji. Funkcjonariusze - oprócz nałożenia kary - wyczyścili również pamięć jego telefonuTurysta, który przyleciał z Gruzji do Polski, dostał mandat na lotnisku Chopina w Warszawie. O sytuacji poinformował portal Tanie-loty.pl. Jak czytamy w relacji, podróżny miał filmować wszystko od chwili wylądowania w naszym kraju. Niestety przyniosło mu to poważne kłopoty.
Boeing PLL LOT z Katowic do Cancun musiał niespodziewanie zawrócić do Warszawy. Rzecznik linii Krzysztof Moczulski powiedział w rozmowie z portalem Onet Podróże, że powodem była usterka i brak obsługi technicznej.Serwis AirLive.net podał informację, że Boeing 787 linii lotniczych LOT został zawrócony i przekierowany na lotnisko w Warszawie. Samolot docelowo miał lecieć do Cancun z lotniska w Katowicach.
Ministerstwo Zdrowia zapewniło, że zaświadczenia o przyjęciu szczepienia wydawane będą nie tylko w języku polskim, ale i angielskim. Jest to dobra wiadomość dla turystów, którzy nie będą musieli dodatkowo tłumaczyć swoich certyfikatów przed wyjazdem za granicę.Szczepienia przeciw Covid-19 mogą znacznie ułatwić podróże zagraniczne. Osoby zaszczepione przekraczające granice niektórych państw nie są zobowiązane do wykonywania testu na koronawirusa lub zwolnione są z kwarantanny po przyjeździe. Zaświadczenie musi być jednak wydane w języku kraju docelowego lub angielskim.
Kwarantanna jest od dzisiaj obowiązkowa dla osób powracających z Brazylii, Indii oraz Republiki Południowej Afryki. Z izolacji nie będzie mógł zwolnić negatywny wynik testu na koronawirusa, jak w przypadku innych krajów.Wczoraj wieczorem w Dzienniku Ustaw pojawiło się nowe rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.
Policja, straż pożarna i pirotechnicy z psem do wykrywania materiałów wybuchowych ruszyli w środę do Kuźnic. Pojawiła się wiadomość o rzekomej bombie, która miała znajdować się na stacji kolejki PKL, wjeżdżającej na Kasprowy Wierch. Służby w środę ruszyły na akcję do stacji kolejki PKL w KuźnicachNa skrzynkę e-mail Polskich Kolei Linowych przyszła wiadomość, z której wynikało, że w okolicy kolejki może znajdować się bombaAlarm okazał się fałszywy. Ruch turystyczny na stacji został wstrzymany na kilka godzinO zdarzeniu poinformowała Policja Zakopane na swoim profilu na Facebooku. Jak wynika z relacji, w środę, w godzinach popołudniowych, funkcjonariusze w asyście pirotechników z psem do wykrywania materiałów wybuchowych oraz strażaków brali udział w akcji przy stacji PKL w Kuźnicach.
Akcja służb na lotnisku Chopina. Mężczyzna, który znajdował się na terenie portu, bo czekał na przylot swoich rodziców, miał przy sobie nielegalne substancje. Wyczuł to pies tropiący, który zaalarmował funkcjonariusz. Interwencja służb zakończyła się ujawnieniem narkotyków. Mężczyzna, który przyjechał na lotnisko Chopina po swoich rodziców, miał przy sobie tabletki ecstasyNarkotyki wyczuł owczarek, który wraz z funkcjonariuszem patrolował halę przylotówSłużby zadziałały szybko. Ujawniono nielegalne substancje w kieszeni mężczyzny. Kolejnego odkrycia dokonano w jego samochodzieStraż graniczna na lotnisku Chopina w Warszawie przeprowadziła niecodzienną interwencję. Podczas rutynowego patrolu hali przylotów, do której dostęp ma każda osoba, nagle pies tropiący wskazał podejrzanego mężczyznę.
Martyna Wojciechowska pochwaliła się na swoim Instagramie wielkim sukcesem swojej córki, Marysi. 13-latce udało się zdać egzamin na certyfikowanego płetwonurka. Dokonała tego w wyjątkowym miejscu - egipskim Dahab, a dokładnie w bazie Planet Divers, która jest jednym z najsłynniejszych miejsc na podróżniczej mapie świata. Córka Martyny Wojciechowskiej zdała egzamin na certyfikowanego płetwonurkaDokonała tego w bazie Planet Divers. To miejsce, w którym w 2007 roku Jurek Błaszczyk pobił ówczesny rekord naszego kraju w nurkowaniu głębokimPolak został za swój wyczyn odznaczony nagrodą Travelery National Geographic w kategorii Wyczyn RokuWiadomość o sukcesie 13-letniej Marysi opublikowana została przez jej mamę, Martynę Wojciechowską. Jak czytamy we wpisie, dziewczynie udało się zdać egzamin zaraz po swoich urodzinach w miejscowości Dahab w Egipcie.
Bezpłatny szlak, prowadzący na Gubałówkę przez Gładkie, został zamknięty na samą majówkę. Decyzja zapadła na wniosek właścicieli terenów, przez które prowadziła ścieżka. Teraz o tej sprawie rozpisują się ogólnopolskie media, a zakopiański urzędnicy twierdzą, że już pracują nad wytyczeniem alternatywnego szlaku. Tuż przed rozpoczęciem majówki w mediach pojawiła się informacja o zamknięciu bezpłatnego szlaku na Gubałówkę, prowadzącego przez GładkieDoszło do tego na wniosek właścicieli gruntów, przez które przebiegała trasa. Wcześniejszy szlak, prowadzący wzdłuż szyn kolejki PKL, również został zamknięty na prośbę tych samych osóbWładze gminy w Zakopanem zapowiadają alternatywną trasę. Sugerują, że wytyczenie nowej ścieżki jest możliwe jeszcze przed rozpoczęciem sezonu turystycznegoBezpłatny szlak na Gubałówkę, który prowadził przez Gładkie, został zamknięty przed samą majówką. Turystom pozostała zapłata, druga trasa, na której jeszcze rok temu pobierano dwie opłaty od każdego spacerowicza, równoległy szlak niebieski przez Wolową Górę czy szlaki żółty (przez Polanę Szymoszkową) i zielony (przez Kotelnicę). Te zmiany nie spodobały się zarówno piechurom, jak i władzom Zakopanego. Jak dowiedział się reporter Radia ZET, wkrótce czekać nas może wytyczenie nowej, alternatywnej ścieżki, prowadzącej na kultową górę Podhala.