Turysci.pl
Co turystów denerwuje w Tatrach

Fot. Materiały własne

Turyści opowiedzieli, co ich najbardziej denerwuje w Tatrach

7 Maja 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Na profilu Portalu Tatrzańskiego pojawiło się zaskakujące pytanie do turystów. Autorzy wpisu chcieli sprawdzić, co szczególnie denerwuje internautów w Tatrach. Jak się okazało, lista jest niesamowicie długa - pod wpisem jest ponad 100 komentarzy. Obok żartobliwych uwag są też gorzkie słowa krytyki wobec palaczy papierosów czy zbyt głośno zachowującej się młodzieży.

Turyści każdego roku masowo zalewają Tatry. Z chęcią wędrujemy zarówno po przepięknych dolinach, jak i wspinamy się na najbardziej wymagające szczyty. Mimo oczywistej miłośni Polaków do gór, jest jednak również szereg rzeczy, które na szlakach nas irytują.

Co najbardziej denerwuje turystów w Tatrach?

Portal Tatrzański zamieścił na swoim profilu na Facebooku wpis, który wywołał dyskusję w komentarzach.

Każdego czasem coś denerwuje, a Ciebie co denerwuje w Tatrach? – pytają autorzy.

Jak się okazało, rzeczywiście wielu piechurom przyszły do głowy rozmaite kwestie. Część odpowiedzi była w żartobliwym tonie i zwracała uwagę na takie kwestie, jak położenie Tatr na mapie Polski czy ich wysokość.

W Tatrach denerwuje mnie to, że orogeneza alpejska nie wypiętrzyła ich o 3-4 km wyżej [pis. org.] – żali się pan Krzysztof.

To, że są tak daleko [pis. org.] – zauważa z żalem pani Natalia, którą reakcjami poparło kilkanaście innych osób.

Pojawiły się jednak również kwestie bardzo poważne, m.in. łamanie reguł, o przestrzeganie których od dawna apelują przyrodnicy, pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego czy ratownicy TOPR. Zwrócono uwagę na osoby palące papierosy na szlakach, wyrzucające niedopałki, grupy (często młodych) ludzi, którzy zachowują się głośno i niestety często bardzo wulgarnie oraz piechurów, którzy zachowują się nieodpowiedzialnie.

Dzisiaj np. w drodze nad Morskie Oko grupa młodych ludzi puszczających głośno muzykę i unoszący się za nimi zapach zielska. Poza tym bez niespodzianek: śmiecenie i wyrzucanie petów gdzie się da [pis. org.] – zwraca uwagę pan Bartek.

Brak szacunku i pokory do przyrody i gór [pis. org.] – dodaje kolejna osoba.

Jedna z internautek opisała nawet szereg nieodpowiednich jej zdaniem zachowań, które zaobserwowała podczas drogi do Morskiego Oka. Zgodnie z jej relacją, po drodze zdarzają się ludzie, którzy palą papierosy, piją piwo oraz puszczają głośną muzykę z głośnika. Zwróciła też uwagę na osoby wyrzucające śmieci w miejscach do tego nieprzeznaczonych oraz kobiety wybierające się na szlaki w nieodpowiednim obuwiu.

Zachowuj się tak, by nie przeszkadzać ludziom i zwierzętom

Jak odpowiednio zachowywać się w górach? Pamiętajmy, że nie tylko my przyjeżdżamy w Tatry na wakacje lub urlop i ludzie wokół nas również chcą wypocząć. Co najważniejsze - góry są miejscem życia wielu zwierząt czy ptaków i o ich stan oraz bezpieczeństwo również trzeba dbać.

Przede wszystkim zatem pamiętajmy, by poruszać się wyłącznie po wyznaczonych szlakach turystycznych. To ma zapewnić bezpieczeństwo zarówno turystom, jak i środowisku naturalnemu. Po drugie - nie śmiećmy. Zapamiętajmy zasadę, by zostawić po sobie góry w takim samym stanie (lub lepszym), jak je zastaliśmy. Puste opakowania są lekkie, więc nawet gdy nie widzimy po drodze śmietnika, schowajmy folie do plecaka i wyrzućmy je po powrocie do miasta.

Chodząc po górach, nie hałasujmy. Jak widać na powyższych przykładach, przeszkadza to ludziom wokół, ale również niepokoi zwierzęta. Tatrzański Park Narodowy to ich miejsce życia i trzeba to uszanować. Jeśli spotkamy jakieś stworzenie na swojej drodze - zawsze spokojnie je omińmy lub się oddalmy. Można zrobić zdjęcie z daleka, bez dźwięku i lampy błyskowej, ale nie róbmy nic, co mogłoby je spłoszyć. Absolutnie go nie dokarmiajmy.

Nie niszczmy roślin oraz elementów infrastruktury turystycznej i tej na szlakach górskich. Tablice, drogowskazy czy wiaty mają służyć piechurom do odpoczynku oraz przekazywać istotne informacje. Pisanie po nich czy inne inny rodzaj wandalizmu jest niedozwolony.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Portal Tatrzański

Podobne artykuły

Polska

Tatrzańskie szlaki niebezpieczne po wczorajszych deszczach. TPN ostrzega

Czytaj więcej >
PKP uruchamia nowy rozkład jazdy

Polska

Od niedzieli zmiana kolejowego rozkładu jazdy. Ruszają wakacyjne połączenia

Czytaj więcej >

Polska

W Beskidach taniej niż nad Bałtykiem. „Nie chcemy zniechęcić klientów"

Czytaj więcej >
Skarb ukryty w Polsce

Polska

Ogromny skarb może być ukryty w Polsce. Prawdziwe złoto, niesamowite

Czytaj więcej >

Polska

Adwokatka radzi, co robić, gdy na plaży ktoś jest za głośno

Czytaj więcej >

Polska

Turyści tłumnie wyjeżdżają z Zakopanego. Plany pokrzyżowała pogoda

Czytaj więcej >