Turysci.pl
szczepienie

fot. Pixabay/ spencerbdavis1

Znaczne ułatwienie dla polskich turystów. Zaświadczenie o szczepieniu będzie dostępne również w jęz. angielskim

6 Maja 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Ministerstwo Zdrowia zapewniło, że zaświadczenia o przyjęciu szczepienia wydawane będą nie tylko w języku polskim, ale i angielskim. Jest to dobra wiadomość dla turystów, którzy nie będą musieli dodatkowo tłumaczyć swoich certyfikatów przed wyjazdem za granicę.

Szczepienia przeciw Covid-19 mogą znacznie ułatwić podróże zagraniczne. Osoby zaszczepione przekraczające granice niektórych państw nie są zobowiązane do wykonywania testu na koronawirusa lub zwolnione są z kwarantanny po przyjeździe. Zaświadczenie musi być jednak wydane w języku kraju docelowego lub angielskim.

Zaświadczenie o przyjęciu szczepienia będzie dostępne również w jęz. angielskim

Podczas środowej konferencji prasowej rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz zapowiedział, że wszystkie osoby zaszczepione będą miały możliwość pobrania zaświadczenia o odbytym szczepieniu zarówno w języku polskim jak i angielskim.

Co ważne, nie ma konieczności zgłaszania takiej chęci wcześniej ani nie trzeba pobierać go od razu na miejscu. Certyfikat dostępny będzie w Internetowym Koncie Pacjenta, skąd można mieć do niego dostęp w każdym momencie. Wcześniej dokument był dostępny wyłącznie w języku polskim.

Karkonoski Park Narodowy przypomina o zamknięciu szlaków

Na 11 szlakach są zamknięte odcinki dla ruchu turystycznego. KPN przypomina

CZYTAJ DALEJ

Zaświadczenia (także w języku angielskim) pojawiły się już na kontach niektórych zaszczepionych. Aby sprawdzić, czy również już mamy do niego dostęp, należy zalogować się do IKP, a następnie wybrać zakładkę „Profilaktyka” i „Szczepienia”.

Zaświadczenie, które pobieramy w formacie PDF, początkowo zawiera jedynie informacje na temat szczepionki, którą się zaszczepiliśmy oraz podstawowe dane osobowe. Nie ma tam pieczątki ani żadnego innego dodatkowego potwierdzenia autentyczności dokumentu.

Dodatkowe informacje pojawiają się po przyjęciu pełnego preparatu, czyli dwóch dawek szczepionki Pfizer, Moderna lub AstraZeneca. Wyjątek stanowi Johnson&Johnson, czyli preparat jednodawkowy.

Po przyjęciu pełnej szczepionki w systemie pojawi się specjalnie wygenerowany kod QR, który będzie potwierdzał nasze szczepienie. O wydruk kodu QR można poprosić już w puncie szczepień.

Warto dodać, że w Unii Europejskiej trwają prace nad jednolitym certyfikatem szczepień. Mają one zacząć działać w połowie czerwca.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Fly4Free

Podobne artykuły

Zatonęła łódź na Mazurach

Polska

Na Mazurach w niedzielę wiał silny wiatr. „Nie wszyscy żeglarze radzą sobie w takich warunkach"

Czytaj więcej >

Polska

Śmierć w Tatrach. Turysta prawdopodobnie skoczył z Kościelca

Czytaj więcej >
Nowe przepisy wjazdu do Polski

Polska

Zmiana zasad wjazdu do Polski, a od środy otwarcie kolejnych przejść granicznych z Ukrainą

Czytaj więcej >
Atak na plażowicza w Kryspinowie

Polska

Atak na plażowicza w Kryspinowie. Zwrócił uwagę ludziom pływającym rowerkiem wodnym

Czytaj więcej >
PKP znosi limit

Polska

Od 26 czerwca zmiany w pociągach PKP. Znikają limity zajętości

Czytaj więcej >
Przedłużenie Polskiego Bonu Turystycznego. Głos z Kancelarii Prezydenta

Polska

Obecnie nie trwają prace nad przedłużeniem Polskiego Bonu Turystycznego

Czytaj więcej >