Z tego artykułu dowiesz się:co Stanisław Karpiel-Bułecka myśli o strategii rządowejjak piosenkarz komentuje działania góralijaka przyszłość czeka przedsiębiorców według gwiazdyGwiazda reprezentująca Zakopane powiedziała to, co prawdopodobnie myśli większość górali. Lider zespołu Future Folk Stanisław Karpiel-Bułecka użył ostrych słów, komentując strategię rządową i powiedział, jak sobie radzą przedsiębiorcy na południu Polski. Odniósł się przede wszystkim do otwarcia stoków narciarskich i dalszego ograniczenia działalności ośrodków noclegowych oraz lokali gastronomicznych. O szczegółach informuje Plejada.pl.Chociaż Zakopane może cieszyć się stokami narciarskimi, to większość obiektów turystycznych pozostaje zamknięta. Szczególnie uderza to w ośrodki noclegowe oraz lokale gastronomiczne. Przedsiębiorcy wielokrotnie podkreślali już, że dopóki te obiekty nie zostaną otwarte, otwarcie stoków pozostanie jedynie symbolicznym gestem. Teraz w tej sprawie wypowiedział się Stanisław Karpiel-Bułecka.
Z tego artykułu dowiesz się:gdzie mogą pojawić się patrole policjico mogą sprawdzać funkcjonariuszektóre stacje narciarskie otwierają się w weekendTuryści, którzy wyruszyli na południe Polski na narty, by cieszyć się zimowym szaleństwem, powinni uważać. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez rzecznika zakopiańskiej policji, Romana Wieczorka na stokach narciarskich mają pojawić się funkcjonariusze. W weekend policja będzie reagowała na niebezpieczne i niezgodne z prawem zachowania oraz sprawdzała przestrzeganie przepisów epidemicznych. O szczegółach informuje portal Onet.pl.Po tym, jak potwierdzono informację o otwarciu stoków, coraz więcej turystów wybiera się na narty. Zarówno wczasowicze, jak i przedsiębiorcy powinni jednak mieć się na baczności, ponieważ zapowiedziano kontrole policyjne w weekend. 5 i 6 grudnia na stokach narciarskich mają pojawić się funkcjonariusze z narciarskim doświadczeniem, którzy będą sprawdzali tatrzańskie trasy.
Z tego artykułu dowiesz się: kiedy będą ferie 2021 jaka jest decyzja MEN ws. feriidla kogo przewidziane są zmiany Ferie 2021 mają obowiązywać w jednym terminie w całej Polsce, ale to nie jedyna zmiana. Zgodnie z informacjami przekazywanymi przez rząd, konieczne będzie również zachowywanie rygoru sanitarnego. Potwierdzono już, że stoki narciarskie pozostaną otwarte, nie będzie można jednak skorzystać z usług noclegowych. 4 grudnia Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało o kolejnej decyzji - zorganizowane zostaną półkolonie dla uczniów. W tym przypadku jednak również zastosowane zostaną specjalne ograniczenia.
Z tego artykułu dowiesz się:na jakich przystankach zatrzyma się Kolej Śląskaile trzeba będzie zapłacić za biletjakie inne zmiany zapowiedziało PKPPKP i Koleje Śląskie poinformowały o zmianach w rozkładzie jazdy. Pojawi się nowe, szybkie połączenie, które ucieszy turystów z regionu i nie tylko. Między Krakowem a Katowicami będzie można przemieszczać się wyjątkowo szybko i to w bardzo atrakcyjnej cenie.
Z tego artykułu dowiesz się:jak PKP wypado w badaniach wśród pasażerówjak przewoźnika ocenia ekspertco trzeba zrobić, by poprawić sytuację polskiej koleiPKP od 2013 roku przeprowadza wśród pasażerów ankiety mające pokazać, czy są oni zadowoleni z usług. W tym roku odbyły się na przełomie września i października na próbie 1601 osób w formie wywiadu. Wyniki pokazały, że zadowolenie wynosi 75 punktów procentowych, co stanowi poprawę o 4 punkty w porównaniu do zeszłego roku. Oznacza to, że Polacy czują się bezpiecznie podczas jazdy pociągiem.- Szczególnie dużą różnicę widać, gdy porówna się obecne wyniki z tymi z pierwszego badania, przeprowadzonego w 2013 roku. Wówczas wskaźnik satysfakcji wyniósł 33 punkty procentowe - chwali się przewoźnik.Wzrost o 45 punktów to dobre informacje dla obu stron, zwłaszcza w dobie koronawirusa, jednak ekspert studzi zapał. Wskazał kilka elementów, które szybko powinny zostać zmienione, jeśli PKP zależy na utrzymaniu poziomu zadowolenia wśród pasażerów oraz zachęcić nowe osoby do korzystania z kolei.
Z tego artykułu dowiesz się:jak wyglądała Martyna Wojciechowska jako dzieckojak będzie wyglądać 100. odcinek "Kobiety na krańcu świata"kim będzie wyjątkowy gość odcinkaDziecko pokazane na bardzo starej fotografii w niczym nie przypomina słynnej Martyny Wojciechowskiej. Ostatnio mogliśmy podziwiać wnętrza jej domu, jedak to stare ujęcia z przeszłości mają największą wartość. Nie do wiary, jak przez lata zmieniła się gwiazda TVN. Jednak tylko wygląd jest inny, bowiem największe pasje podróżniczki nie zmieniły się od najwcześniejszych lat. Żona Przemka Kossakowskiego umieszczeniem zdjęcia uczciła bardzo ważny dla siebie i fanów jubileusz 100. odcinka "Kobiety na krańcu świata". Towarzyszy jej niezwykła osoba.
Z tego artykułu dowiesz się:do kiedy będzie obowiązywać zakazjakie kraje obejmujejakie regiony zostały usunięte z listyRząd na bieżąco monitoruje nie tylko sytuację w kraju, ale i na świecie. Niestety, pandemia nadal nie ustępuje, a co za tym idzie, nadal nie można podróżować w swobodny sposób. Wiele osób, które mimo obostrzeń postanowiły zaryzykować i zaplanować podróż, mogą być niezadowolone. Jak się okazuje, ma zostać przedłużony zakaz lotów, ogłoszony 20 listopada. Wszyscy, którzy liczyli, że już 8 grudnia wszystko wróci do normy, czeka ogromne rozczarowanie.
Z tego artykułu dowiesz się:jakie informacje dziennikarze dostali w hotelujak przedstawiciel PiS-u ustosunkował się do problemuktóry z polityków także złamał restrykcjeMinister znany jest z licznych wypowiedzi na temat przestrzegania restrykcji wynikających z pandemii koroanwirusa. Okazuje się, że w jego hotelu działa to jednak inaczej. RMF FM przekazało, iż gościem są tam przyjmowani dzięki omijaniu zakazu.
Z tego artykułu dowiesz się:jaka była decyzja prokuraturyjakie były przyczyny decyzjiw jakich okolicznościach doszło do powieszenia banerów i flagiPolsat przekazał informację podaną przez zakopiańską prokuraturę. Dotyczy ona decyzji wobec wywieszenia baneru wyborczego Andrzeja Dudy oraz tęczowej flagi osób LGBTQ+ na krzyżu na Giewoncie. Trwa również postępowanie w sprawie baneru Strajku Kobiet "Przemoc domowa to nie tradycja".
Z tego artykułu dowiesz się:jakie komunikaty wydali przedstawiciele branży hotelarskiejco doprowadziło do decyzji o proteścieczego domagają się hotelarze i restauratorzyWiadomość przekazana przez TVN potwierdza, że przedstawiciele branży turystycznej mają dość. Niezadowolenie przedsiębiorców, które wynika z nieustępowania rządu w sprawie obostrzeń w okresie zimowym, najwyraźniej sięgnęło zenitu. Hotelarze i restauratorzy przyjadą między innymi z południa Polski, by protestować w Warszawie. Na manifest wybrano symboliczną datę – 13 grudnia. Strajk ma odbyć się „w samo południe”.Zgodnie z informacjami przekazanymi przez TVN podczas programu „Fakty” przedstawiciele branży turystycznej przestali przebierać w słowach. W mediach pojawiło się wiele ostrych komentarzy między innymi Piotra Zygarskiego z hotelu „PRL” w Zakopanem. Chociaż już od dawna mówiło się o tym, że hotelarze i restauratorzy mają dość strategii rządowej na czas ferii, tym razem przedsiębiorcy mają podjąć konkretne działania.
Z tego artykułu dowiesz się:Jak będzie przebiegało przystosowywanie się PKP dla osób z niepełnosprawnościamiIle przystosowanych wagonów trafiło do PKP od początku roku 2020Jak wygląda wyposażenie tych wagonówZ okazji Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami, który wypada 3 grudnia, PKP przekazało wspaniałe informacje dla podróżnych. Przewoźnik potwierdził, że od początku 2020 roku do użytku trafiło około 130 wagonów przystosowanych do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się. O szczegółach informuje serwis Polsat News.PKP wydało też specjalny komunikat, w którym poinformowało, że w 2021 roku należy spodziewać się kolejnych nowych lub zmodernizowanych wagonów, które będą przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Flotę przewoźnika ma zasilić około 150 sztuk. To oznacza, że coraz więcej Polaków będzie mogło podróżować komfortowo – szczególnie osoby poruszające się na wózkach.
Z tego artykułu dowiesz się:czy rząd zakłada możliwość zamknięcia granicczy pojawią się utrudnienia dla turystów, którzy będą chcieli wyjechać na nartyjakie działanie chce podjąć prezydent Francji wobec podróżnychPo niedawno wygłoszonym komunikacie francuskiego prezydenta, coraz więcej osób zastanawia się, czy Polska wprowadzi jeszcze dodatkowe ograniczenia zimą. W tej sprawie skontaktowaliśmy się z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji. Zapytaliśmy o możliwość pojawienia się kontroli i utrudnień w przekraczaniu granic oraz stosowania obostrzeń wobec osób, które będą chciały wybrać się za granicę na narty na wzór tych zapowiedzianych we Francji.Chociaż po dość burzliwych debatach Polska ma otwarte stoki narciarskie, wielu mieszkańców obawia się wprowadzenia dodatkowych ograniczeń. W okresie świąteczno-noworocznym najbardziej dotkliwe byłyby te dotyczące przemieszczania się oraz utrudnień na granicach. Po oświadczeniu prezydenta Francji, który zapowiedział, że chciałby wprowadzić takie metody kontroli, które zniechęcą Francuzów do wyjazdów za granicę na narty, pojawiły się też kolejne pytania.
Z tego artykułu dowiesz się:kto będzie mógł skorzystać ze środków tarczy branżowejjak sprawę skomentował wiceszef MRPiT Marek Niedużakile branż zostanie objętych rządowym wsparciemZgodnie z informacjami przekazanymi przez TVP, podczas sobotnich (28 listopada) obrad Senat poparł setki poprawek dotyczących tarczy branżowej (określanej też tarczą 6.0). Dzięki tym decyzjom lista branż, która otrzyma rządowe wsparcie, rozszerzyła się o kolejne sektory. Wielu pracowników związanych z turystyką ma powody do radości. Pojawił się komentarz wiceszefa MRPiT, Marka Niedużaka.Jak donosi TVP, Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii zatwierdzi rozszerzenie tarczy branżowej. Do listy branż, które będą mogły ubiegać się o rządowe wsparcie, dołączyło 10 sektorów. To oznacza, że więcej przedsiębiorców będzie mogło skorzystać ze świadczeń. Zgodnie z pierwotną propozycją na tej liście znajdowało się 30 branż.
Z tego artykułu dowiesz się:jak część prawników interpretuje ustawę antycovidowąktórego punktu dotyczy luka w prawiejak może to wpłynąć na turystykę w najbliższym okresieTuryści, którzy mimo obostrzeń zostaną zakwaterowani w ośrodkach noclegowych, być może wcale nie będą narażali hotelarzy na poniesienie wysokich kar. Interpretując ustawę antycovidową, która weszła w życie w poniedziałek 30 listopada, część prawników zauważyła już lukę prawną. Z aktu zniknął zapis mówiący o możliwości nałożenia kary na podmioty łamiące zakaz. O szczegółach informuje "Gazeta Krakowska".Otwarcie stoków narciarskich sprawiło, że turyści zaczęli podróżować w kierunku południowej części Polski. Na trasach pojawili się już pierwsi fani sportów zimowych – zwłaszcza że pogoda sprzyja im coraz bardziej. Chociaż nie jest żadną tajemnicą, że obecnie „podziemie hotelarskie” działa prężnie, to paradoksalnie, po wprowadzeniu nowej ustawy antycovidowej, przedsiębiorcy mogą działać jeszcze odważniej.
Z tego artykułu dowiesz się:kiedy wyruszą pierwsze autobusy z zimowej siatkijakie kierunki zostaną przywrócone na najbliższe tygodniejakie środki ostrożności stosuje przewoźnikZarówno zbliżające się Święta Bożego Narodzenia, jak i ferie zimowe to czas, w którym Polacy odbywają wiele podróży. Mamy dobrą wiadomość dla wszystkich, którzy planowali wyjazdy. Po skontaktowaniu się z przedstawicielem FlixBusa dowiedzieliśmy się, że przewoźnik zamierza odmrozić siatkę połączeń. Pierwsze kursy odbędą się już 17 grudnia.Czekając na święta i ferie zimowe, wielu podróżnych mogło zacząć się powoli martwić. W końcu nie każdy ma samochód, a zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami w pociągach i autobusach może być zajętych maksymalnie 50 procent miejsc. Natomiast okres świąteczno-noworoczny to czas, w którym przemieszczać się chce wielu Polaków. Jedni wybierają się na wczasy i urlopy, by spędzić ten czas w przepięknym miejscu, inni natomiast odwiedzają bliskich i wracają w rodzinne strony. By umożliwić bezpieczną podróż, FlixBus odmraża ponad 30 linii.
Titanic miał być chlubą Wielkiej Brytanii. Określany mianem „niezatapialnego” liniowiec pasażerski bił wszelkie rekordy. Niestety stał się częścią bardzo smutnej historii. Wiele lat po tragedii statek stał się inspiracją dla 12-latka z autyzmem. Chłopiec postanowił zbudować jego wierną replikę, używając klocków Lego. Efekt okazał się niesamowity, a wyczyn dziecka robi furorę w mediach społecznościowych.
Z tego artykułu dowiesz się:kiedy banknot trafi do Polski,w jakich okolicznościach zostanie zaprezentowany,czemu muzeum, do którego trafi, jest wyjątkowe.Drogocenny i historyczny banknot trafi do muzeum w Dusznikach-Zdroju, które od 2011 roku nosi miano pomnika historii. Zostanie zaprezentowany na specjalnej wystawie, a więc to dobra okazja dla turystów, aby go zobaczyć.
Z tego artykułu dowiesz się:jakie stanowisko przyjmują Polacy wobec decyzji rządu,co odpowiada rząd,co na ten temat sądzi branża turystyczna.Ferie zimowe w tym roku dla wszystkich dzieci rozpoczną się w jednym terminie - od 4 do 17 stycznia. Według sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej", ponad połowa pytanych Polaków źle ocenia tę decyzję rządu.
Z tego artykułu dowiesz się:w jakich miejscowościach zaczną zatrzymywać się pociągi dalekobieżne,kiedy dokładnie zacznie obowiązywać rozkład jazdy,jakie obostrzenia obowiązują w pociągach PKP.PKP jest jednym z najpopularniejszych środków transportu w Polsce. Turyści podróżują pociągami do wielu zakątków kraju. Teraz ogłoszono, że pojawi się około 60 nowych przystanków dla pociągów dalekobieżnych. Informację ustalił "Polsat News".
Z tego artykułu dowiesz się:jak Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych komentuje zjazd,jaki jest cel patroli straży leśnej i policji,czego dowiedzieli się dziennikarze.Beskid Niski znalazł się pod lupą dziennikarzy portalu Onet.pl. Uwagę reporterów przyciągnął tajemniczy zjazd dyrektorów Lasów Państwowych, który oficjalnie ma charakter służbowy. W mediach pojawiły się jednak sugestie, że to forma świętowania imienin dyrektora generalnego. Okolica pilnowana jest przez patrole straży leśnej, a funkcjonariusze policji legitymują postronne osoby.W Beskid Niski wybrały się najważniejsze osoby zarządzające lasami. Pod ośrodkiem Radocyna pojawiły się limuzyny, którymi przyjechało około dwudziestu osób. Dookoła można zaobserwować też patrole straży leśnej, które znajdują się między innymi na drogach dojazdowych. Tak we wtorek 1 grudnia rozpoczął się zjazd dyrektorów Lasów Państwowych. Na miejscu zjawili się również dziennikarze portalu onet.pl.
Z tego artykułu dowiesz się:jakie pytanie usłyszała uczestniczka programu „Milionerzy”,czy gość udzielił prawidłowej odpowiedzi na pytanie Huberta Urbańskiego,jaka jest historia herbu Puszczykowa.„Milionerzy” to program, w którym turyści mogą dowiedzieć się wiele o świecie. Czasem pytania dotykają jednak ciekawostek, które odbiegają od wiedzy ogólnej, o czym niedawno przekonała się uczestniczka teleturnieju. Magdalena stanęła przed bardzo wymagającym zadaniem. Musiała odpowiedzieć, jakie elementy w swoim herbie ma Puszczykowo. O szczegółach informuje serwis TVN24.Program „Milionerzy” możemy śledzić, oglądając TVN lub korzystając z platformy internetowej Player. Niedawno widzowie mogli być zdziwieni poziomem pytania, jakie usłyszała Magdalena. Uczestniczka musiała wybrać, co znajduje się w herbie Puszczykowa – pustynia i puszcza, wyłącznie puszcza, lew w kole czy puszczyk, słońce, las i woda. Gra toczyła się o 20 tysięcy złotych.
Z tego artykułu dowiesz się:co jest powodem kontroli,w jaki sposób będą przebiegać,co będą sprawdzać funkcjonariusze.Zima w przyszłym roku będzie wyglądać zupełnie inaczej niż dotychczas ze względu na trwającą pandemię koronawirusa. Już teraz zapowiedziano kontrole na stokach narciarskich. Policja będzie sprawdzać przede wszystkim, czy zachowywane są zasady sanitarne.
Z tego artykułu dowiesz się:jak zmieniała się strategia rządu ws. stoków narciarskich,co może nie podobać się w działaniu prezydenta przedsiębiorcom i turystom,jak branża turystyczna radzi sobie z obostrzeniami.Nie jest żadną tajemnicą, że prezydent Andrzej Duda jest zagorzałym miłośnikiem sportów zimowych. W ciągu ostatnich lat w okresie zimowym można było go często widywać na stokach narciarskich. To właśnie on miał mieć decydujący głos w sprawie decyzji o otwarciu tych obiektów. Kulisy realizowania strategii rządu mogą jednak nie podobać się zarówno przedsiębiorcom, jak i turystom. O szczegółach informuje Wirtualna Polska.Branża turystyczna oraz Andrzej Duda są głównymi tematami felietonu, który ukazał się 2 grudnia na portalu Wirtualna Polska. Autorka tekstu wskazała, dlaczego mnóstwo przedsiębiorców i turystów wcale nie ma powodów do radości, choć prezydent osobiście miał się przyczynić do otwarcia stoków narciarskich. Warto przypomnieć, że obiekty te miały być zamknięte według wstępnych założeń Rady Ministrów.
Z tego artykułu dowiesz się:gdzie padła rekordowo niska temperatura,co oznacza ostrzeżenie pierwszego stopnia przed niskimi temperaturami,jakie są prognozy IMGW na dalszą część tygodnia.Sygnały wydawane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej potwierdzają, że zbliża się zima. Minionej doby tj. 1 grudnia padła rekordowa niska temperatura 2020 roku. Za nami pierwsza tak zimna noc – z wtorku na środę termometry na stacji Żubracze pokazały -18,2 stopni Celsjusza. Po raz pierwszy w tym sezonie zimowym IMGW wydał ostrzeżenie przed mrozem. O szczegółach informuje Radio Zet.W ciągu ostatnich dni nadchodząca zima dała o sobie znać. Takiego mrozu jeszcze w tym roku nie było. Do tej pory najniższa temperatura została odnotowana 8 lutego 2020 roku w Poroninie. Wówczas termometry wskazały -17,2 stopni Celsjusza. Zeszłej nocy rekord został pobity. IMGW wydaje ostrzeżenia przed niskimi temperaturami i podaje prognozy na najbliższe dni.
Z tego artykułu dowiesz się:O ile procent spadła liczba wyjazdówKiedy można spodziewać się poprawy sytuacjiCzy rząd pomoże przedsiębiorstwom turystycznymWyjazd na wakacje w czasie pandemii to dla wielu osób nieodpowiedzialny pomysł. Z tego powodu duża część Polaków zdecydowała się pozostać w domach. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przedstawiło niepokojącą prognozę. Odbudowanie turystyki może potrwać.
Z tego artykułu dowiesz się:O co apelują autorzy listuJakie mogą być konsekwencje drastycznych restrykcji w okresie feriiKto jeszcze prosi o pomoc dla branży turystycznejPremier jakiś czas temu ogłosił, że w czasie przyszłorocznych ferii dla turystów zamknięte będą hotele. Zaapelował też o pozostanie w domach. To tragedia dla branży turystycznej, która apeluje o zmiany. Włączył się do tego portal Noclegowo.pl, który ocenia, że takie decyzje jedynie zwiększą ruch międzynarodowy. Redaktorzy wystosowali specjalny list do Mateusza Morawieckiego.
Z tego artykułu dowiesz się:Co podarowywać dzieciom w Afryce i jak to zrobićJaka polska gwiazda popełniła błąd pomagając w TanzaniiDlaczego Tanzania zachwyca turystówZdjęcie dzieci z afrykańskiej Tanzanii w ostatnich dniach zasypują media społecznościowe. Wielu turystów chce pomagać potrzebującym, ale trzeba wiedzieć, w jaki sposób to robić. Wyjaśnienie możemy znaleźć na Facebooku Addicted to Passion.
Z tego artykułu dowiesz się:Jak zmienią się warunki w Tatrach,Na co podróżni powinni zwrócić uwagę,Czy pojawiło się zagrożenie lawinowe.Po zaobserwowaniu warunków w górach IMGW poinformowało o nadchodzących zmianach. Zgodnie z doniesieniami portalu Onet.pl we wtorek 1 grudnia w Tatrach odnotowano inwersję. Rano w Zakopanem było zimniej niż na Kasprowym Wierchu. To świadczy o nadchodzącym halnym. Według komunikatu pierwsze podmuchy wiatru mają pojawić się w czwartek 3 grudnia.Dyżurny Wysokogórskiego Obserwatorium IMGW potwierdził nadchodzącą zmianę warunków w Tatrach. We wtorek 1 grudnia nad szczytami górowało słońce. W ośnieżonych górach widoczność była bardzo dobra – można było z powodzeniem dostrzec je z Zakopanego. Zdaniem synoptyków w czwartek 3 grudnia rano zacznie wiać halny, a wraz z nim nadejdzie wyraźne ocieplenie. To bardzo ważne informacje dla podróżnych, którzy wybierają się w Tatry.