Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Wywalczyli. Tysiące Polaków dostanie pieniądze, jest potwierdzenie, ulga dla części branży turystycznej
Mateusz Sidorek
Mateusz Sidorek 03.12.2020 20:15

Wywalczyli. Tysiące Polaków dostanie pieniądze, jest potwierdzenie, ulga dla części branży turystycznej

TVP tysiące Polaków
Fot. Pixabay.com/adnovak

Z tego artykułu dowiesz się:

  • kto będzie mógł skorzystać ze środków tarczy branżowej

  • jak sprawę skomentował wiceszef MRPiT Marek Niedużak

  • ile branż zostanie objętych rządowym wsparciem

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez TVP, podczas sobotnich (28 listopada) obrad Senat poparł setki poprawek dotyczących tarczy branżowej (określanej też tarczą 6.0). Dzięki tym decyzjom lista branż, która otrzyma rządowe wsparcie, rozszerzyła się o kolejne sektory. Wielu pracowników związanych z turystyką ma powody do radości. Pojawił się komentarz wiceszefa MRPiT, Marka Niedużaka.

Jak donosi TVP, Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii zatwierdzi rozszerzenie tarczy branżowej. Do listy branż, które będą mogły ubiegać się o rządowe wsparcie, dołączyło 10 sektorów. To oznacza, że więcej przedsiębiorców będzie mogło skorzystać ze świadczeń. Zgodnie z pierwotną propozycją na tej liście znajdowało się 30 branż.

TVP potwierdziło dobre wiadomości dla części branży turystycznej. Lista tarczy branżowej będzie rozszerzona

Z wiadomości przekazanych przez TVP wynika, że kolejni przedsiębiorcy będą mogli liczyć na środki z tarczy branżowej. To efekt poparcia przez Senat ponad 450 poprawek, które zgłoszono do noweli ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Te pozytywne informacje potwierdził wiceszef Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, Marek Niedużak, który przedstawił oszacowany koszt miesięczny rządowego wsparcia i wymienił część sektorów, jakie znalazły się na liście po poparciu poprawek. Warto podkreślić, że większość z nich dotyczyła właśnie pomocy kolejnym przedsiębiorcom.

Pozytywnie ustosunkujemy się do rozszerzenia tarczy o takie branże jak przewozy autokarowe, catering, piloci i przewodnicy, pralnie – słowa wiceszefa MRPiT Marka Niedużaka cytuje TVP.

Na dziś szacowałbym, że koszt tarczy wyniesie miesięcznie ponad 4 mld złotych – ujawnił wiceszef.

Ale trzon tej ustawy: mechanizmy pomocowe, możliwość przedłużenia pomocy na podstawie rozporządzenia przez Radę Ministrów pozostał bez zmian – podkreślił.

Zmiany, które poparła Izba Wyższa parlamentu, są szczególnie korzystne dla firm. To jednak niejedyna pozytywna informacja. Minister zapowiedział także wsparcie dla budżetów samorządowych, które także mogą okazać się bardzo ważne i dać możliwość jednostkom podejmowania decyzji wspierających przedsiębiorców.

– Na przykład do zwolnienia z podatku od nieruchomości – dodał wiceszef Niedużak.

TVP o wsparciu rządowym

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez TVP najistotniejszą sprawą jest wspieranie branż, które najbardziej cierpią podczas pandemii koronawirusa. W wyniku obostrzeń największe straty ponoszą przede wszystkim branża turystyczna, gastronomia oraz sektor kultury.

Zapowiedzi rządowe wskazują na to, że większość z tych branż nie będzie mogła w najbliższym czasie wrócić do normalnego funkcjonowania. Do końca skumulowanych ferii zimowych tj. 17 stycznia 2021 roku ośrodki noclegowe nie będą mogły zakwaterować turystów. Lokale gastronomiczne do tego czasu mogą oferować jedynie wydawanie posiłków na wynos lub w opcji z dostawą.

Po zamknięciu kin i teatrów w tragicznej sytuacji znalazł się także sektor kultury. Niektórzy obawiają się, że kryzys i wyginięcie średniej wielkości producentów, dystrybutorów czy wydawców undefinedmoże spowodować powrót do lat 90., gdy Polacy mogli wybierać jedynie między tanią rozrywką, a sztuką, która znalazła się w niszy.

Chociaż rząd przekonuje, że stara się pomóc najbardziej potrzebujących, to takie sytuacje, jak choćby kulisy podejmowania decyzji w sprawie otwarcia stoków, budzą duże niezadowolenie wśród społeczeństwa.

Z przeprowadzonej sondy wynika też, że wielu Polaków nie popiera rządowych decyzji dotyczących okresu zimowego. O szczegółach możecie dowiedzieć się z tego tekstu.

Źródło: TVP Info