Turysci.pl
ferie nowa wiadomość

Fot. pixabay/biblioteka publiczna

Nowa decyzja ws. ferii. Jest potwierdzenie

4 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Ferie w czasie pandemii usiane będą obostrzeniami i ograniczeniami. Wszystko to ma zapobiec rozprzestrzenianiu koronawirusa. W piątek ogłoszono nową decyzję ws. tego wolnego czasu - dotyczy ona kolonii dla dzieci.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • kiedy będą ferie 2021

  • jaka jest decyzja MEN ws. ferii

  • dla kogo przewidziane są zmiany

Ferie 2021 mają obowiązywać w jednym terminie w całej Polsce, ale to nie jedyna zmiana. Zgodnie z informacjami przekazywanymi przez rząd, konieczne będzie również zachowywanie rygoru sanitarnego. Potwierdzono już, że stoki narciarskie pozostaną otwarte, nie będzie można jednak skorzystać z usług noclegowych. 4 grudnia Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało o kolejnej decyzji - zorganizowane zostaną półkolonie dla uczniów. W tym przypadku jednak również zastosowane zostaną specjalne ograniczenia.

Jak będą wyglądać ferie 2021? 

Do czasu wybuchu pandemii ferie zimowe odbywały się w czterech terminach dla różnych województw w Polsce. Zwykle pierwsza "tura" rozpoczynała się około połowy stycznia, a ostatnia kończyła wraz z lutym. Inaczej ma być jednak w 2021 roku. Ze względów epidemicznych nasz rząd zdecydował o zorganizowaniu ferii w jednym terminie dla całej Polski. Ustalono przerwę trwającą od 4 do 17 stycznia. 

Jak stwierdził premier Mateusz Morawiecki, jest to decyzja nieodwołalna, co spotkało się ze sporym oburzeniem. Protestuje również branża turystyczna, która odnotowuje gigantyczne straty od samego początku epidemii. Wyjść na ulice mają już 13 grudnia.

Zamknięcie restauracji oraz obiektów noclegowych wywołało ogromne emocje zwłaszcza na Podhalu. Pojawiło się coraz więcej głosów, że Polacy starają się obchodzić przepisy. Choć oficjalnie nocleg można rezerwować jedynie podczas podróży służbowej, jej zasady nie są ściśle określone, z czego korzystają turyści.

Dostosowują się też do tego właściciele hoteli, wynajmując "schowki na narty" z miejscem do spania dla właściciela czy nazywając swoich gości "daleką rodziną". Podobne zarzuty o omijanie przepisów wystosowane zostały też do ministra Andrzeja Guta-Mostowego

Teraz jednak okazuje się, że w kwestii ferii wprowadzane są kolejne zmiany. Ministerstwo Edukacji Narodowej 4 grudnia ogłosiło na Twitterze, że możliwe będą półkolonie dla dzieci. Dotyczyć one mają uczniów klas I-IV klasy podstawowej, a ich grupy nie mogą przekraczać 12 osób.

- W czasie tegorocznych ferii zimowych w szkołach i placówkach oświatowych będzie można organizować wypoczynek w formie półkolonii dla uczniów klas I-IV szkoły podstawowej. To odpowiedź na prośby rodziców i organizatorów półkolonii - czytamy w komunikacie na Twitterze MEN. 

Jak podaje Radio ZET, półkolonie będą mogły być organizowane przez szkoły oraz placówki oświatowe, organy prowadzące, a także takie organizacje, które już wcześniej współpracowały z placówkami. Istotnym jest, by miały one już doświadczenie w tym zakresie. 

Resort Edukacji podkreśla również, że półkolonia zgłoszona musi być do bazy prowadzonej przez MEN. Znaleźć ją można na stronie wypoczynek.men.gov.pl. Wystosowano także rekomendację, by dzieci biorące udział w półkoloniach, pozostały niedaleko swojego miejsca zamieszkania. 

- Chodzi o to, aby nie powodować zwiększonej mobilności i tym samym zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa. Zdrowie i bezpieczeństwo uczniów oraz ich rodzin jest obecnie najważniejsze - podaje na swojej stronie MEN. 

Podobne artykuły

dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >
Rodzina w Tatrach deptała krokusy

Polska

Turyści deptali krokusy. TPN promuje akcję „Ani kroku(s) dalej!"

Czytaj więcej >