Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Tak ciepło w grudniu jeszcze nie było. Do Polski nadciąga ocieplenie. Idealny czas na weekendowy wyjazd
Mateusz Sidorek
Mateusz Sidorek 05.12.2020 10:38

Tak ciepło w grudniu jeszcze nie było. Do Polski nadciąga ocieplenie. Idealny czas na weekendowy wyjazd

grudzień tak ciepło
Fot. Pixabay/geralt (zdjęcie ilustracyjne)

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jaka pogoda czeka nas w weekend

  • w których regionach mieszkańcy powinni zachować czujność

  • jakie niebezpieczeństwa mogą zagrażać mieszkańcom

Choć do tej pory grudzień był chłodny, w weekend należy spodziewać się wyraźnego ocieplenia. Miejscami temperatura może sięgnąć nawet 15 stopni. Nie znaczy to jednak, że wszędzie pogoda dopisze. W poszczególnych regionach będzie wiał silny wiatr, który może doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji. O szczegółach informuje serwis Polsat News.

W ciągu najbliższych dni grudzień stanie się bardzo wietrzny. W pewnych regionach wiatr w porywach może wiać z prędkością nawet 80 do 90 km/h. Silne powiewy mogą doprowadzić do zniszczeń. Synoptycy apelują o wzmożoną ostrożność zagrożonych regionów. W wielu miejscach można się jednak spodziewać rozpogodzenia. 5 i 6 grudnia nie grożą nam też opady śniegu i deszczu.

Grudzień zaskakuje. Wyraźne ocieplenie w weekend

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Polsat News grudzień może jeszcze zaskoczyć Polaków. Tym razem jednak nie z powodu opadów śniegu. W weekend 5-6 grudnia dojdzie do wyraźnego ocieplenia. Na przeważającym obszarze kraju pojawią się przejaśnienia. Natomiast w centrum i na wschodzie należy spodziewać się rozpogodzeń.

Chociaż synoptycy nie prognozują na dwa najbliższe dni opadów śniegu i deszczu, to miejscami wiatr mocno zawieje. Należy spodziewać się podmuchów z kierunku południowo-wschodniego, które mogą sięgać od 50 do 60 km/h. Miejscami prędkość wiatru może osiągnąć nawet od 80 do 90 km/h. Zjawisko to może doprowadzić do lokalnych szkód materialnych. Zniszczeniu mogą ulec przede wszystkim drzewa, dachy budynków oraz sieć energetyczna.

Jak na tę porę roku temperatura będzie jednak bardzo wysoka zgodnie z informacjami przekazanymi przez Polsat News. Na termometrach zobaczymy od 6 stopni na wschodzie do 11 stopni na południowym zachodzie. Wyjątkowo ciepło będzie na Śląsku i w Małopolsce, gdzie obecnie występuje halny. Tam temperatura może wynieść nawet 15 stopni.

Pogoda na grudzień. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alert

Grudzień jednak zapowiada się bardzo wietrznie. W związku z prognozowanym wiatrem Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w sobotę 5 grudnia ostrzeżenie pierwszego stopnia. Alert obejmuje powiaty województw dolnośląskiego, śląskiego, opolskiego oraz małopolskiego.

Ostrzeżenie wydane przez IMGW będzie obowiązywało do godziny 14:00 5 grudnia. Przypominamy, że alert pierwszego stopnia oznacza prawdopodobieństwo pojawienia się warunków sprzyjających wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne i zagrożenie dla zdrowia oraz życia.

Dobra pogoda w większości regionów utrzyma się także w niedzielę. 6 grudnia nie należy spodziewać się drastycznych zmian pogody. Nadal będą występowały przejaśnienia oraz rozpogodzenia – przede wszystkim w centrum i na południu kraju. Tego dnia także synoptycy nie prognozują opadów deszczu.

Miejscami utrzyma się jednak silny wiatr. W Karpatach może wiać południowy i południowo-wschodni halny. Prędkość może osiągnąć od 80 do 90 km/h. Wysoko w górach może przekroczyć nawet 100 km/h. To oznacza wielkie niebezpieczeństwo. Do turystów, którzy wybierają się w ten weekend w góry, apeluje się o ostrożność. Eksperci zalecają wyjścia na szlak dopiero od poniedziałku.

Niedziela jednak nadal będzie ciepła. Termometry będą wskazywały od 6 spotni na wschodzie do 12 stopni na zachodzie oraz południu. Na terenach okołogórskich temperatura może wynieść nawet 15 stopni Celsjusza, co także jest efektem powiewu halnego. Chociaż pogoda sprzyja, to mieszkańcy Zakopanego nadal mają poważne problemy, co potwierdziła niedawno jedna z gwiazd.

W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o wyciecze w góry pewnego turysty. Podczas podróży zrobiono niesamowite zdjęcie. O szczegółach dowiecie się z tego tekstu.

Źródło: Polsat News

Tagi: Polska