Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Wyjątkowo rzadki, polski banknot trafi do muzeum. Będzie atrakcją
Adrian Rybak
Adrian Rybak 03.12.2020 14:25

Wyjątkowo rzadki, polski banknot trafi do muzeum. Będzie atrakcją

Banknot trafi do Muzeum Papiernictwa
Fot. pxhere.com/pl/photo/746895 (zdjęcie ilustracyjne)

Z tego artykułu dowiesz się:

  • kiedy banknot trafi do Polski,

  • w jakich okolicznościach zostanie zaprezentowany,

  • czemu muzeum, do którego trafi, jest wyjątkowe.

Drogocenny i historyczny banknot trafi do muzeum w Dusznikach-Zdroju, które od 2011 roku nosi miano pomnika historii. Zostanie zaprezentowany na specjalnej wystawie, a więc to dobra okazja dla turystów, aby go zobaczyć.

Cenny banknot w polskim muzeum

Dyrektor Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju, Maciej Szymczyk, skomentował sprawę. Powiedział, że banknoty z Insurekcji Kościuszkowskiej należą w świecie kolekcjonerów do największych rarytasów.

- Wydrukowano je zaledwie w liczbie 1000 egzemplarzy, a do dziś zachowały się pojedyncze egzemplarze. Znajdują się w zbiorach zaledwie kilku osób prywatnych i kilku muzeów. Eksperci oceniający kupowany przez nas nominał, twierdzą, że jest on jednym z najładniej zachowanych spośród wszystkich znanych im tysiączłotówek - powiedział. 

Dodał, że jako szef muzeum jest dumny, że tak cenny obiekt do nich trafi. Banknot pojawi się tam już w piątek 4 grudnia tego roku. Przekaże go Damian Marciniak z Gabinetu Numizmatycznego w Warszawie, który jest organizatorem aukcji, podczas której muzeum skorzystało z prawa pierwokupu. 

 - Od dawna marzyliśmy o poszerzeniu kolekcji o ten nominał. W następnych latach będzie on ozdobą najważniejszych naszych przedsięwzięć związanych z historycznymi polskimi banknotami. Planujemy pokazać go na wystawie poświęconej insurekcyjnej emisji, która zostanie zrealizowana w 230. rocznicę Insurekcji Kościuszkowskiej- mówił Szymczyk.

- To będzie już w 2024 roku. Tych rzadszych biletów skarbowych nie sposób kupić w sklepach numizmatycznych. Bardzo rzadko pojawiają się na aukcjach. W ciągu ostatniej dekady bilet tysiączłotowy pojawił się zaledwie sześciokrotnie, z czego w Polsce 4 razy - dodał.

Ten wyjątkowy banknot został zaprojektowany przez Jędrzeja Kapostasę we współpracy z Karolem M. Gröllem. Był wydrukowany w orientacji pionowej, na papierze czerpanym z niderlandzkiej wytwórni J. Honig&Zoonen. Znajdują się na nim dwa symbole - Orzeł i Pogoń.

Na każdym banknocie zostały zamieszczone również specjalne znaki, których zadaniem jest zabezpieczenie. Są wykonane w kształcie dużych liter: B i S, będących skrótem od nazwy bilet skarbowy. Do tej pory nikomu nie udało się wyjaśnić sposobu, w jaki zostały wykonane.

Wyjątkowe muzeum w Polsce

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju uznawane jest za jedno z najpiękniejszych młynów papierniczych na świecie. Co więcej, to jedyny w Europie przykład barokowego budownictwa przemysłowego. Na Starym Kontynencie przetrwało jedynie trzydzieści starych papierni. 

Miejsce zostało uznane za pomnik historii w 2011 roku. Aktualnie stara się o wpis na listę UNESCO. To właśnie z tego powodu władze muzeum zabiegają o ściągnięcie różnorodnych, cennych zabytków papiernictwa.  

Fot. Krzysztof Jankowski / Muzeum Papiernictwa

Źródło: Onet