Policja w Zakopanem przekazała informacje dotyczące Sylwestra. Służby nie odnotowały poważnych incydentów. Większość zgłoszeń dotyczyła podejrzeń łamania przepisów związanych z zakazem zakwaterowania turystów. W niektórych przypadkach sprawy zostały przekazane do Inspekcji Sanitarnej w Zakopanem. O szczegółach informuje serwis Wirtualna Polska.Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Wirtualną Polskę policja uważnie pilnowała porządku w Zakopanem. Na szczęście w ostatni dzień 2020 roku w tym regionie nie doszło do poważnych przestępstw ani wypadków drogowych. Wcześniej rząd mógł mieć obawy co do przestrzegania restrykcji przez Polaków.
Z tego artykułu dowiesz się:Kto będzie musiał wyrobić nowe dowody osobiste w tym rokuGdzie potrzebujemy paszportu, a gdzie wystarczy nam jedynie dowód osobistyJak przebiega proces wyrabiania nowego dowodu osobistegoZgodnie z informacjami przekazanymi przez Wirtualną Polskę, dokładnie 1 546 700 Polaków będzie musiało ustawić się w kolejkach do urzędu, by odebrać nowy dowód osobisty. Dotyczy to tych, którzy odebrali swoje dokumenty tożsamości w 2011 roku. Teraz trzeba będzie wypełnić nowe wnioski.Dowód osobisty jest ważny przez dziesięć lat. To oznacza, że jeśli otrzymaliście swój dokument w 2011 roku, to niedługo musicie wyrobić nowy. Jak to zrobić? Możecie pójść po wniosek do urzędu lub – jeśli chcecie uniknąć kolejek – wypełnić formularz przez internet. Pamiętajcie jednak, że jeśli zdecydujecie się na drogę online, powinniście przygotować profil zaufany oraz odpowiednią fotografię.
Z tego artykułu dowiesz się:Jaki model prowadzenia ośrodków turystycznych funkcjonował dotychczas na SłowacjiJakie inne obostrzenia zostały wprowadzone przez naszych sąsiadówJaki problem wskazała prezydent Słowacji, Zuzanna CzaputovaWyjazd w góry jest obecnie wyjątkowo skomplikowany nie tylko w Polsce. Jeszcze niedawno polscy przedsiębiorcy turystyczni naciskali na rząd, by wprowadził słowacki model funkcjonowania ośrodków wypoczynkowych w okresie zimowym. Przedstawiciele sektora uważali, że to najlepsze wyście, które minimalizuje straty. Dzisiaj Słowacja ostatecznie wycofała ten model. O szczegółach informuje Portal Tatrzański.Turyści, którzy będą chcieli jechać na Słowacji w góry, nie będą mogli już korzystać ze stoków narciarskich czy zakwaterować się w obiektach noclegowych. Słowacki rząd postanowił, że w nocy z 31 na 1 stycznia 2021 ośrodki te zostaną zamknięte w związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną. Decyzja została podjęta błyskawicznie, co mogło zaskoczyć wielu podróżnych.
Polacy potrafią zmobilizować się, aby wspólnie zrobić coś dobrego. Pani Magda podzieliła się na Facebooku swoim świątecznym marzeniem: zażyczyła sobie pocztówek, których zbieranie jest jej pasją od lat. Pomogły dwie mieszkanki Trójmiasta i popularny profil na Instagramie - pocztowkiwidokowki. Tam bohaterka akcji komunikuje się z osobami, które trzymają za nią kciuki.
Zgodnie z informacjami, które zostały przekazane przez Portal Tatrzański, wraz z nowym rokiem nastąpiła zmiana w trasie Eurolinii, która dotychczas łączyła Bukowinę i Zakopane ze słowackimi Tatrami Zachodnimi, dlatego wyjazd w góry będzie utrudniony. Od 1 stycznia 2021 roku połączenie autobusowe z Zakopanego do Doliny Rohackiej przestało funkcjonować z powodu obostrzeń wywołanych przez pandemię koronawirusa.Niestety z informacji przekazanych prze Portal Tatrzański wynika, że wyjazd będzie bardziej skomplikowany nie tylko do czasu zakończenia kwarantanny narodowej w Polsce, ale również po zakończeniu ferii, czyli po 17 stycznia. Na zawieszenie połączenia wpłynęła pandemia oraz zmiana trasy Eurolinii, która teraz będzie omijała kilka ważnych przystanków – w tym Dolinę Rohacką.
Z tego artykułu dowiesz się:Kto będzie mógł swobodnie podróżować do GibraltaruJak będą przebiegały kontrole graniczneNa jakich zasadach działa strefa SchengenPolsat News chwilę przed Nowym Rokiem przekazał wiadomość, która może zaskoczyć turystów – zwłaszcza tych, którzy regularnie podróżują w regionie Półwyspu Iberyjskiego. Chociaż Gibraltar jest terytorium Wielkiej Brytanii, która nie jest członkiem Unii Europejskiej, to jednak będzie wchodził w obszar strefy Schengen.Gibraltar El Peñón, fot. wikimedia/Ayala/CC BY-SA 3.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.enZgodnie z informacjami przekazanymi przez Polsat News w czwartek 31 grudnia Wielka Brytania i Hiszpania doszły do porozumienia w sprawie Gibraltaru. Potwierdzono, że terytorium Zjednoczonego Księstwa stanie się częścią strefy Schengen i podróżni będą mogli swobodnie przekraczać granicę, choć nadal pozostanie w posiadaniu brytyjskich władz.
Z tego artykułu dowiesz się:Czy Korea Północna jest wolna od koronawirusa i dlaczego ten temat wzbudza kontrowersjeJak brzmiały życzenia Kim Dzong UnaJak mieszkańcy Korei Północnej witali Nowy RokZeszłoroczny Sylwester znacznie odbiegał od imprez, które odbywały się w poprzednich latach. W niektórych europejskich krajach obowiązywał twardy lockdown, w Polsce natomiast trzeba było pamiętać między innymi o takich obostrzeniach jak zakaz przemieszczania się do godziny 6:00. W Korei Północnej jednak mieszkańcy mogli hucznie świętować na ulicach. O szczegółach informuje Onet.pl.Ostatni Sylwester prawdopodobnie na długo pozostanie w pamięci milionów osób z powodu niecodziennych obchodów. W Polsce mieszkańcy witali Nowy Rok zgodnie z przepisami kwarantanny narodowej. Chociaż część obywateli próbowała obchodzić restrykcje, to brak możliwości zakwaterowania w hotelach i pensjonatach oraz zakaz przemieszczania się między godziną 19:00 31 grudnia a 6:00 1 stycznia 2021 roku spowodowały, że mnóstwo osób celebrowało w gronie najbliższych we własnych domach. W niektórych państwach nakazy były jeszcze ostrzejsze.
Z tego artykułu dowiesz się:Czy kot potrzebuje paszportuCo znajduje się w dodatkowej walizce LukrecjiGdzie przyjęto kotkę najcieplejKot często uchodzi za domatora, który najchętniej przespałby cały dzień. Są jednak takie kotki, które chętnie ruszają w podróż ze swoimi opiekunami. Jedną z nich jest Lukrecja - czworonożna podróżniczka, która z rodziną zwiedziła pół Europy.
Turyści pozostawiający śmieci w Parku Narodowym w Tajlandii muszą przygotować się na to, że karma do nich wróci. Jeżeli ktoś pozostawi po sobie odpady, te zostaną mu odesłane pocztą. W ten sposób władze chcą zwrócić uwagę społeczeństwa na problem zaśmiecania rezerwatów przyrody.
Z tego artykułu dowiesz się:dlaczego miasto jest niebezpieczneco może się stać, gdy się tam zamieszka jakich innych miast świata lepiej unikaćNiebezpieczne miasto znajduje się w północno-zachodniej części Australii. W pewnym momencie w Wittenoom mieszkało nawet 20 tysięcy osób. Teraz jest puste i w wielu miejscach obowiązuje zakaz wstępu. Mimo ekstremalnych warunków, turyści nadal chętnie je odwiedzają.
Z tego artykułu dowiesz się:Jak przygotować auto do podróżyCo trzeba mieć ze sobąNa co uważać przy wyjeździe za granicęSamochód jest najchętniej wybieranym środkiem lokomocji wśród polskich turystów, zwłaszcza podczas zwiedzania naszego kraju. Trudno się dziwić - można nim dojechać niemal wszędzie i nie trzeba się martwić o godziny odjazdu.Zmartwieniem powinien być jednak stan, w jakim jest nasze auto przed podróżą. Wyjeżdżając w trasę należy mieć pewność, że jest w pełni sprawne i nie zawiedzie nas w miejscu, gdzie mechanik nie dotrze.
Z tego artykułu dowiesz się:Jaka zmiana wejdzie w życie już 1 styczniaO kolejnych utrudnieniach w podróżowaniu po BrexicieJakie zasady obowiązują w tej chwiliNowy Rok już jutro, a wraz z nim turyści utracą przywilej korzystania z opieki zdrowotnej w Wielkiej Brytanii na podstawie karty EKUZ. Przed podróżą trzeba będzie pamiętać o wykupieniu ubezpieczenia turystycznego. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w tym roku.
Z tego artykułu dowiesz się:Z jakiego powodu podjęto taką decyzjęCzy w jakimś kraju obowiązuje dłuższa kwarantannaJakie zmiany wprowadzono w innych krajach azjatyckichWydłużona kwarantanna czeka na wszystkich podróżujących do Hongkongu w okresie świątecznym. Taką decyzję podjęły władze kraju z powodu pogorszenia statystyk zachorowań na koronawirusa. To niejedyny kraj w Azji, który zaostrzył restrykcje na granicach.
Z tego artykułu dowiesz się:Które województwa obejmują alertyJak zachować bezpieczeństwo na drodzeGdzie Polacy podróżują na Sylwestra i Nowy RokIMGW jak zawsze zareagowało na możliwe zagrożenia wynikające z warunków atmosferycznych. Turyści, którzy wybierają się w podróż w najbliższym czasie, powinni się z nimi zapoznać. Zagrożonych jest 11 województw.
Z tego artykułu dowiesz się:Dlaczego Stephanie wyjechała do TanzaniiCo było dla niej najtrudniejszeCzy Masajowie są wysocyKobieta, która porzuciła swoje dotychczasowe życie aby wyjechać do Tanzanii za ukochanym, opowiedziała swoją historię polskiej blogerce Kai z Globstory. Film z ich spotkania stał się prawdziwym hitem.
Z tego artykułu dowiesz się:Jak wita się Nowy Rok w innych regionach świataGdzie można znaleźć najciekawsze imprezy sylwestroweJakie obostrzenia obowiązują w Sylwestra w PolsceWielu Polaków czeka z niecierpliwością na zabawę, podczas której wita się Nowy Rok. Dla niektórych podróżowanie w tym okresie stało się już obowiązkową tradycją. Warto jednak wiedzieć, że zwyczaje związane z celebrowaniem Sylwestra mogą się znacznie różnić w zależności od tego, w jakim kierunku się udamy.Wiedzieliście, że w Meksyku mieszkańcy witają Nowy Rok z walizkami w ręku? Ta tradycja szczególnie może spodobać się turystom podróżującym w okresie noworocznym. Zgodnie ze zwyczajem, gdy zegar wybija północ, mieszkańcy Meksyku wychodzą z domów, trzymając bagaż. Ma to im zapewnić mnóstwo wyjazdów i przygód przez następne 12 miesięcy.
Z tego artykułu dowiesz się:Kiedy turystka w kołdrze wybrała się w kierunku Morskiego OkaJak na fotografię zareagowali internauciO czym powinniśmy pamiętać, wybierając się w góryLista rzeczy, których Morskie Oko jeszcze nie widziało, jest coraz krótsza. Co roku wydarzenia w polskich górach potwierdzają, że nieograniczona jest tylko i wyłącznie ludzka wyobraźnia. Naprani jak PKS wczasowicze, których ze szlaków górskich muszą sprowadzać ratownicy TOPR, czy rajdowi kierowcy próbujący wjechać na Śnieżkę samochodem – to jedynie kropla w morzu dokonań urlopowiczów.Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Tygodnik Podhalański na szlaku na Morskie Oko znalazła się turystka, która zwróciła na siebie uwagę pozostałych podróżników. Świadkowie niecodziennej sytuacji nie mogli się powstrzymać i zrobili zdjęcie, które zostało opublikowane w mediach. Bohaterka fotografii przemierzała popularną trasę owinięta kołdrą.
Z tego artykułu dowiesz się:Jak ocenia się skalę wstrząsu w ChorwacjiZ jakimi problemami obecnie zmagają się mieszkańcy regionów, które nawiedziło trzęsienie ziemiJak akcje ratunkowe oceniają chorwackie władzeZ Chorwacji nadal docierają dramatyczne wiadomości w związku z trzęsieniem ziemi, które miało miejsce we wtorek 29 grudnia po południu. Wczorajszy wstrząs był prawdopodobnie jednym z najsilniejszych w kraju – odczuli go nie tylko mieszkańcy Bałkanów, ale nawet Austrii, Węgier czy Niemiec. W nocy z wtorku na środę służby przeszukiwały gruzy i zabezpieczając zniszczone regiony.Wiadomości przekazane przez portal Onet.pl niestety potwierdzają, że skala zniszczeń po wstrząsach jest bardzo duża. Warto przypomnieć, że w Chorwacji drugi dzień z rzędu odnotowano silne trzęsienie ziemi. W poniedziałek w godzinach porannych także doszło do drgań, których magnituda wynosiła 5,2. Siła wtorkowego wstrząsu była jeszcze większa – zgodnie z danymi niemieckiego ośrodka GFZ wynosiła 6,4.
Z tego artykułu dowiesz się:Jak wygląda sytuacja przewodników turystycznychNa czym polega projekt "Przewodnicy bez Granic"Jak przewodnicy widzą przyszłość turystyki w 2021 rokuPolacy przyjeżdżający na wakacje za granicę chętnie korzystają z usług przewodników, którzy mówią w ich ojczystym języku. Niestety, z powodu pandemii koronawirusa ci ludzie zostali pozbawieni możliwości wykonywania zawodu.
Z tego artykułu dowiesz się:Jakie restrykcje wprowadzonoKogo nie obowiązuje zamknięcie granicJakie atrakcje przyciągają turystów do IndonezjiGranica Indonezji zostanie zamknięta z powodu nowego typu koronawirusa. Władze kraju obawiają się nowej fali zachorowań. Turyści, którzy planowali podróż do tego kraju na początku roku, będą musieli anulować swoje rezerwacje.
Z tego artykułu dowiesz się:Jakie niebezpieczne wydarzenia miały miejsce na PodhaluCo oznacza 2. stopień zagrożenia lawinowegoJaka jest obecnie sytuacja w TatrachW poniedziałek 28 grudnia Gubałówka była miejscem akcji straży pożarnej i policji. Służby zainterweniowały po tym, jak silny wiatr powalił drzewo, które runęło na kamper zaparkowany na stokach. W mediach pojawiają się komunikaty ostrzegawcze w związku z niebezpiecznymi warunkami, jakie panują na Podhalu. O szczegółach informuje Tygodnik Podhalański.W nocy z 28 na 29 grudnia Gubałówka należała do wyjątkowo niebezpiecznych miejsc na Podhalu. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Tygodnik Podhalański, do incydentu doszło około godziny 20:00 w poniedziałek. Drzewo zostało powalone na kamper stojący na stokach od strony Furmanowej. Na miejscu pojawiła się straż pożarna i policja. Służby zaapelowały o wzmożoną ostrożność tej nocy, ponieważ halny miał utrzymać się aż do wtorku rano. Materiały wideo z przeprowadzonych akcji opublikował Tygodnik Podhalański na swoim oficjalnym profilu facebookowym.
Z tego artykułu dowiesz się:ile kursów w województwie zachodniopomorskim zostało odwołanychna jakich trasach wstrzymano pociągijakie połączenia międzynarodowe zostały zawieszoneW związku z nowymi obostrzeniami rządowymi, które weszły w życie w poniedziałek 28 grudnia, w województwie zachodniopomorskim wstrzymywane są pociągi. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez portal Radio Szczecin, czasowo wyłączono około 90 kursów. Połączenia mają wrócić dopiero po 17 stycznia.Wyłączane z ruchu są przede wszystkim pociągi regionalne, ale obostrzenia ograniczają także międzynarodowe kursy z Polski do Niemiec. Mowa między innymi o trasach ze Szczecina do Loecknitz oraz Tantow. W serwisie Radio Szczecin pojawiła się kompletna lista wstrzymanych połączeń, którą znajdziecie poniżej.
Z tego artykułu dowiesz się:jakie są jedne z najbardziej kolorowych miejsc na Ziemidlaczego warto uważnie patrzeć do góry, idąc ulicączy kolorowe miejsca czekają na nas również w PolsceZwiedzając świat, wielu z nas chłonie wszystko przede wszystkim oczami. Nic dziwnego, że poszukujemy najbardziej nasyconych barwami miejsc. Przedstawiamy listę czterech punktów, które powinny się pojawić na waszej turystycznej mapie. Te regiony co roku przyciągają mnóstwo wczasowiczów. Świat jest przepełniony barwnymi miejscami. Jedne są dziełem człowieka – jak Sobór Wasyla Błogosławionego w Moskwie, które imponuje przepychem. Inne natomiast są tylko i wyłączniem najwyższą formą sztuki autorstwa natury – tu możemy przytoczyć Prowansję czy Góry Tęczowe. Każde jest piękne na swój sposób, a łączy je jedno - zachwycają turystów z całego globu.
Nie żyje Darek Król, szczególnie ważna postać w środowisku wspinaczkowym. Przykrą wiadomość przekazał portal wspinanie.pl, który opisał go jako ważną i bardzo pozytywną postać polskiego środowiska wspinaczkowego lat 90.
Z tego artykułu dowiesz się:jakie tanie linie lotnicze pobierają opłaty za bagaż podręcznyjak wygląda polityka dotycząca bagażu podręcznego, prowadzona przez Ryanair, WizzAir oraz Norwegianjaki kolejny przewoźnik zapowiedział wprowadzenie opłat za bagażPodróż tanimi liniami lotniczymi Norwegian od lutego br. wiąże się z dokonywaniem opłat za bagaż podręczny – i to niemałych. Niskokosztowi przewoźnicy już od pewnego czasu zmieniają politykę, o czym doskonale wiedzą Polacy korzystający z usług takich firm jak WizzAir czy Ryanair. Wprowadzenie opłat zapowiedział już także easyJet.Zgodnie z informacjami przekazanymi przez portal Fly4Free, easyJet 1 grudnia potwierdził, że każdy pasażer, który będzie chciał podróżować z większym bagażem, będzie musiał dodatkowo zapłacić. Warto też przypomnieć, że w lutym 2020 roku opłaty wprowadził już Norwegian.
Morskie Oko jest jednym z najpopularniejszych punktów w polskich Tatrach. Każdego roku odwiedzają je tłumy turystów, którzy po drodze mogą podziwiać zdumiewające widoki. Tym razem uwagę zwróciła również jedna z turystek, która w góry wybrała się okryta kołdrą. Zdjęcie ukazało się na łamach Tygodnika Podhalańskiego.
Z tego artykułu dowiesz się:jakie obostrzenia wchodzą w życie 28 grudniaz jakiej infrastruktury sportowej można będzie jeszcze korzystaćco z godziną policyjną w SylwestraZgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego od 28 grudnia Polska zaczyna funkcjonować zgodnie z zasadami narodowej kwarantanny. Oznacza to zamknięcie wielu ośrodków, które dostępne były jeszcze przed świętami oraz niemal całkowite ograniczenie ruchu turystycznego na okres ferii zimowych.Jak donosi serwis Radio Zet, do czasu aż Polska zakończy kwarantannę narodową, zamknięte będą między innymi dyskoteki oraz kluby nocne. Obostrzenia dotykają również infrastruktury sportowej – zawieszono działalność basenów, aquaparków, siłowni, klubów oraz centrum fitness. Infrastruktura dostępna jest jedynie w ramach sportu zawodowego.
Góry co roku zimą są oblegane przez turystów, którzy przeceniają własne siły i umiejętności. Widać to szczególnie po liczbie interwencji ratowników TOPR czy GOPR, którzy o tej porze roku mają pełne ręce roboty. Mimo pandemii koronawirusa w ostatni weekend Tatry odwiedziły tłumy.