Miasto usunięte z mapywikimedia.commons/ Five Years (CC BY 3.0/https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/deed.en)

Usunęli miasto z mapy, bo było tak niebezpieczne. Dziś wciąż przyciąga poszukiwaczy przygód

Specyficzne miasto nadal przyciąga wielu turystów, ale na mapie już go nie ma. Postanowiono je usunąć jakiś czas temu, ponieważ stwierdzono, że jest zbyt niebezpieczne. Lokalni je opuścili, bo uważali, że żyją na bombie ekologicznej. Mowa o położonym w Australii Wittenoom.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • dlaczego miasto jest niebezpieczne
  • co może się stać, gdy się tam zamieszka
  • jakich innych miast świata lepiej unikać

Niebezpieczne miasto znajduje się w północno-zachodniej części Australii. W pewnym momencie w Wittenoom mieszkało nawet 20 tysięcy osób. Teraz jest puste i w wielu miejscach obowiązuje zakaz wstępu. Mimo ekstremalnych warunków, turyści nadal chętnie je odwiedzają.

Toksyczne miasto zniknęło z mapy

Wittenoom zostało założone w 1950 roku. Lokalni mieszkańcy utrzymywali się przede wszystkim z pobliskich kopalni. Wydobywano tam ribeckit, który używany jest do produkcji azbestu. Miejsce pracy rozwijało się, ale ludzie zaczęli uciekać z miasta.

Czasem mieszkańcy zdali sobie sprawę, że żyją w miejscu, które jest ogromnym zagrożeniem dla ich zdrowia. Wittenoom położone było na bombie ekologicznej. Ludzie uciekali pozostawiając nawet swoje majątki. Jaki był dokładny powód?

Jak się okazuje, azbest jest niesamowicie toksycznym materiałem. Według statystyk z powodu jego wydobywania w Wittenoom zginęło około 2 tysięcy ludzi. Eksperci mówią, że nawet samo oddychanie w tym mieście, było niebezpieczne.

Eksperci uważają, że osoby, które żyły w tym miejscu, są o wiele bardziej narażone na choroby nowotworowe. Ryzyko zachorowania na raka płuc może się zwiększyć nawet do 83 procent. Choroba może się rozwinąć nawet 50 lat po kontakcie z toksycznym materiałem.

Obrazy turysci.pl

Opuszczony budynek, instagram/touring_undy

Do tej pory miejsce uznawane jest za zagrażające zdrowiu. W pobliżu można znaleźć wiele tablic ostrzegających przed przekraczaniem określonej granicy, ale ludzie i tak działają po swojemu. Pojawiają się tłumy turystów.

Obrazy turysci.pl

Tablica z ostrzeżeniem, fot. instagram/karadouglasauthor

Wittenoom zostało nawet usunięte z mapy, aby jak najmniej osób odwiedzało to miejsce. Niestety, to nie pomogło. Przyjeżdżają tam fani ekstremalnych i mrocznych atrakcji, pary, grupy przyjaciół, a nawet rodziny z dziećmi. Na Instagramie można znaleźć wiele zdjęć z tego miejsca. W Australii są też inne ciekawe miejsca dla turystów. Pisaliśmy o nich tutaj.

Najniebezpieczniejsze miejsca świata

Niebezpieczeństwo miast nie wynika tylko z zagrożenia ekologicznego. Wpływ na to może mieć także przestępczość. Jakiś czas temu Obywatelska Rada Bezpieczeństwa Publicznego i Sprawiedliwości Karnej stworzyła ranking takich miejsc.

W rankingu 50 miast aż 19 znajduje się w Meksyku. Ten kraj od lat uważany jest za jeden z najniebezpieczniejszych i wiele wskazuje na to, że szybko się to nie zmieni. Pojawiły się także inne miasta z Ameryki Łacińskiej.

Najbardziej niebezpieczne to Tijuana. Kolejne na liście to Ciudad Juarez, Uruapan, Irapauto oraz Obregon. Co ciekawe, na liście nie pojawiło się żadne miasto z Europy. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj. Niesamowite zdjęcia Wittenoom zobaczyć można m.in. na kontach touring_2undy, karadouglasauthor oraz benwhite4 na Instagramie.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Obrazy turysci.pl

Wittenoom, fot. instagram/benwhite4

Źródło: Radio Zet, Wikipedia

Następny artykuł