polacy za granicąFot. pixabay.com/ nafarta

Polscy przewodnicy wzięli sprawy w swoje ręce. Znaleźli sposób na przetrwanie

Polacy pracujący za granicą jako przewodnicy turystyczni nie mają możliwości wykonywania zawodu z powodu pandemii. Wpadli jednak na fantastyczny pomysł - projekt "Przewodnicy bez Granic", dzięki któremu mogą pracować w nowej rzeczywistości, a turystom daje możliwość odkrywania świata na różne sposoby: zarówno w tej wirtualnej, jak i realnej przestrzeni.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak wygląda sytuacja przewodników turystycznych
  • Na czym polega projekt "Przewodnicy bez Granic"
  • Jak przewodnicy widzą przyszłość turystyki w 2021 roku

Polacy przyjeżdżający na wakacje za granicę chętnie korzystają z usług przewodników, którzy mówią w ich ojczystym języku. Niestety, z powodu pandemii koronawirusa ci ludzie zostali pozbawieni możliwości wykonywania zawodu.

Polacy za granicą wpadli na wyjątkowy pomysł

Przewodnicy turystyczni podczas pandemii koronawirusa zostali pozostawieni sami sobie. Agata Sosnowska - licencjonowana przewodniczka po Barcelonie i Katalonii, opowiedziała w rozmowie z Onetem, co oznacza dla przedstawicieli tego zawodu ograniczenie w turystyce. Na swoją sytuację skarżą się również hotelarze.

- Odebrano nam ulice, które są naszym terenem działania. A ludzie, którzy mogą nas słuchać, zostali zamknięci w domach. Nasze życie z dnia na dzień wywróciło się go góry nogami - mówi Agata Sosnowska w rozmowie z Onetem. - Realna pomoc ze strony państwa po dzień dzisiejszy nie istnieje, albo jest znikoma. Czujemy się osamotnieni, zostawieni na pastwę losu, zdani sami na siebie.

Przewodnicy postanowili jednak nie siedzieć bezczynnie i stworzyli projekt "Przewodnicy bez Granic". Platforma zrzesza wspólnotę ludzi, których łączy pasja poznawania świata - zarówno przewodników jak i turystów.

- Przede wszystkim można nas znaleźć na naszej stronie internetowej: przewodnicybezgranic.pl. To właśnie na niej, w jednym miejscu zgromadzone są kontakty do świetnych i sprawdzonych polskich przewodników z całego świata - mówi przewodniczka.

- Jest to także wciąż rosnąca skarbnica wiedzy zawierająca wyjątkowe podpowiedzi na udaną wyprawę, i tę realną i tę bez ruszania się z domu. Bo podróżować można na wiele sposobów - dodaje.

Agata Sosnowska podzieliła się również swoimi przemyśleniami na temat sytuacji turystyki w 2021 roku. Przewodniczka powiedziała, że przestrzeń platformy służy również do rozmów i wymieniany opinii o bieżącej sytuacji.

- Jesteśmy zgodni, co do tego, że turystyka zmieni swoje oblicze, będzie transformować. Będzie więcej wyjazdów indywidualnych niż masowych. Będziemy podróżować rzadziej i zarazem rozważniej. Ten rok pokazał, że można poznawać świat na różne sposoby. I jedną z opcji są podróże wirtualne, które oczywiście nigdy nie zastąpią prawdziwej wyprawy, ale mogą być pewną alternatywą - dodaje przewodniczka.

Przewodniczka opowiedziała również, że ten rok pokazał, że można poznawać świat na różne sposoby. Otworzyły się nowe możliwości podróży wirtualnej, które chociaż nigdy nie zastąpią prawdziwej wyprawy, mogą być dla niej pewną alternatywą.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: Onet

Następny artykuł