sylwester jeden krajFot. Twitter @ABC

Jak spędzili sylwestra w Korei? Nagrania są w sieci

Sylwester 2020 znacznie różnił się od obchodów z poprzednich lat. Chociaż w większości państw mieszkańcy witali Nowy Rok zgodnie z reżimem sanitarnym, w Korei Północnej na ulice wyszły tłumy. Ludzie celebrowali, jakby pandemii koronawirusa nie było, a Kim Dzong Un złożył życzenia wszystkim obywatelom. Lokalna społeczność mogła bawić się na koncercie, a o północy oficjalnie wystrzelono fajerwerki.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czy Korea Północna jest wolna od koronawirusa i dlaczego ten temat wzbudza kontrowersje
  • Jak brzmiały życzenia Kim Dzong Una
  • Jak mieszkańcy Korei Północnej witali Nowy Rok

Zeszłoroczny Sylwester znacznie odbiegał od imprez, które odbywały się w poprzednich latach. W niektórych europejskich krajach obowiązywał twardy lockdown, w Polsce natomiast trzeba było pamiętać między innymi o takich obostrzeniach jak zakaz przemieszczania się do godziny 6:00. W Korei Północnej jednak mieszkańcy mogli hucznie świętować na ulicach. O szczegółach informuje Onet.pl.

Ostatni Sylwester prawdopodobnie na długo pozostanie w pamięci milionów osób z powodu niecodziennych obchodów. W Polsce mieszkańcy witali Nowy Rok zgodnie z przepisami kwarantanny narodowej. Chociaż część obywateli próbowała obchodzić restrykcje, to brak możliwości zakwaterowania w hotelach i pensjonatach oraz zakaz przemieszczania się między godziną 19:00 31 grudnia a 6:00 1 stycznia 2021 roku spowodowały, że mnóstwo osób celebrowało w gronie najbliższych we własnych domach. W niektórych państwach nakazy były jeszcze ostrzejsze.

Sylwester w Europie zgodnie z ostrymi restrykcjami. Nasi sąsiedzi mieli jeszcze trudniejszą sytaucję

W wielu krajach Sylwester przebiegał zgodnie z reżimem sanitarnym. Wystarczy przyjrzeć się sytuacji naszych sąsiadów. Na Litwie 16 grudnia rząd wprowadził twardy lockdown, który będzie obowiązywał do 31 stycznia. Ograniczenia dotyczą nie tylko sklepów, ośrodków turystycznych i lokali gastronomicznych, ale również przemieszczania się.

Do 3 stycznia na Litwie ograniczona pozostaje możliwość wychodzenia z domu. Mieszkańcy mogą opuszczać miejsca zameldowania tylko, jeśli muszą jechać do pracy, na pogrzeb lub w celach medycznych. Wszelkie placówki edukacyjne pracują zdalnie – poza przedszkolami, które mają obowiązek przyjmowania dzieci, jeśli ich rodzice nie mogą pracować zdalnie.

Początkowo mieszkańcy Litwy byli przekonani, że lockdown będzie obowiązywał do 17 grudnia, jak pierwotnie zapowiadał rząd. W związku z coraz bardziej dramatyczną sytuacją jednak władzę postanowiły przedłużyć obostrzenia aż do 31 stycznia. Do tego czasu turyści nie mają czego szukać u naszych sąsiadów.

Huczny Sylwester w Korei Północnej

Sylwester w Korei Północnej spodobałby się wszystkim podróżnym, którym trudno było się bawić zgodnie z rządowymi obostrzeniami. W kraju zarządzanym przez Kim Dzong Una wszystko wyglądało tak, jakby pandemia koronawirusa w ogóle nie istniała.

Zgodnie z tradycją 1 stycznia Kim Dzong Un ogłaszał orędzie do narodu, jednak w Sylwestra tego nie zrobił. Kim w ciagu najbliższych dni ma w planach wystąpienie podczas kongresu komunistycznej Parii Pracy. Chociaż przemówienia noworocznego nie było, to Pierwszy Sekretarz przesłał życzenia obywatelom.

Będę ciężko pracował, aby wprowadzić nową erę, w której ideały i pragnienia naszego ludu zostaną spełnione – komunikat Kim Dzong Una cytuje Onet.pl.

Co ciekawe, na głównym placu miasta Pjongjang mieszkańcy hucznie witali Nowy Rok. Chociaż obywatele nosili maski, to w stolicy zebrały się prawdziwe tłumy.W Korei Północnej odbył się noworoczny koncert, a o północy oficjalnie wystrzelono fajerwerki.

Atmosferę, jaka panowała w stolicy Korei Północnej, można poczuć po obejrzeniu nagrania, które pojawiło się na oficjalnym Twitterze @ABC. W materiale wideo widzimy tłumy obywateli, którzy stoją blisko siebie i witają Nowy Rok.

Chociaż Korea Północna niezmiennie twierdzi, że jest krajem wolnym od koronawirusa, to eksperci mają wiele wątpliwości co do tego komunikatu. Specjaliści zaznaczyli, że pandemia nie ma tam charakteru powszechnego, dlatego zezwolono na tłumną celebrację Sylwestra.

W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o regionie, w którym Nowy Rok wita się najwcześniej. O szczegółach dowiecie się z tego tekstu.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: Onet.pl

Następny artykuł