Turysci.pl
IMGW wydało alerty

pixabay/Hans

IMGW wydało ostrzeżenie dla 11 województw. Może być niebezpiecznie. Lepiej uważać podczas podróży

30 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Adrian Rybak

Udostępnij:

IMGW ogłosiło, że pogoda może być niebezpieczna dla wielu podróżujących. Warunki atmosferyczne spowodują oblodzenia oraz gęstą mgłę. Wydano specjalne alerty, które obowiązują 11 województw. Trzeba pamiętać o zasadach bezpieczeństwa po

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Które województwa obejmują alerty

  • Jak zachować bezpieczeństwo na drodze

  • Gdzie Polacy podróżują na Sylwestra i Nowy Rok

IMGW jak zawsze zareagowało na możliwe zagrożenia wynikające z warunków atmosferycznych. Turyści, którzy wybierają się w podróż w najbliższym czasie, powinni się z nimi zapoznać. Zagrożonych jest 11 województw.

IMGW wydało ostrzeżenia 

Ostrzeżenie przed możliwym oblodzeniem obowiązuje od godziny 22 w środę do godziny 8 w czwartek. W tym czasie należy spodziewać się zamarzania mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu, a w niektórych miejscach także deszczu ze śniegiem.

Alerty przed oblodzeniem wydano dla wschodniej i centralnej części województwa warmińsko-mazurskiego, północnej i zachodniej części województwa podlaskiego, województwa mazowieckiego.

Śliska droga będzie również we wschodniej części województwa łódzkiego, wschodniej i centralnej części województwa świętokrzyskiego oraz w województwie śląskim, części województwa małopolskiego i wschodniej części województwa opolskiego. 

Powinni zatem pamiętać o tym ci, którzy wybierają się choćby w góry. Zakopane i inne miejscowości w tej części kraju cieszą się dużym zainteresowaniem w tym czasie. Choć oficjalnie kwarantanna narodowa uniemożliwia podróże, niektórzy znaleźli na to sposób. Korzystają na przykład z przyczep kempingowych. Pisaliśmy o tym tutaj. 

Zakopane zimą, fot. wikimedia.commons/ Antekbojar/ CC BY-SA 4.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.pl

Jednak ludzie wybierają także mniej popularne miejsca. Wiele osób z racji zamkniętych hoteli chce spędzić Sylwestra i Nowy Rok w cichym domu, przez co często wybierają Mazury czy Podlasie. Droga do tych miejsc może być skomplikowana, dlatego warto pamiętać o odpowiednich oponach i zachowaniu odpowiedniej prędkości.

Jazda utrudniona przez mgły

Nie tylko oblodzenia mogą zaskoczyć turystów. Zapowiedziano także mgły. Wydano je dla województwa pomorskiego, zachodniej i centralnej części województwa warmińsko-mazurskiego, województwa mazowieckiego.

Kierowcy muszą uważać również w województwie kujawsko-pomorskim, łódzkim, śląskim oraz w niektórych częściach województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i we wschodniej części województwa wielkopolskiego.

W tym przypadku o alertach powinni wiedzieć ci, który wybierają się nad polskie morze. Wbrew pozorom nie tylko latem Polacy wyjeżdżają w to miejsce. Niektórzy nie potrzebują słońca i gorących plaż aby cieszyć się nadmorskim klimatem. Mgły pojawią się także w drodze w góry oraz do popularnych miast jak Kraków czy Poznań. 

Trzeba pamiętać, że mgła znacznie pogarsza widoczność. W połączeniu z oblodzeniem oraz możliwymi opadami, droga będzie bardzo słabo widoczna. Zachowanie odpowiedniej prędkości jest kluczowe. Warto jest także dobrze wypocząć przed podróżą, aby kierowcy nie zaskoczyło zmęczenie, z którym wiąże się mniejsza koncentracja.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Poznań, fot. pixabay.com/jordan bridge

Źródło: Polsat News

Podobne artykuły

Zatonęła łódź na Mazurach

Polska

Na Mazurach w niedzielę wiał silny wiatr. „Nie wszyscy żeglarze radzą sobie w takich warunkach"

Czytaj więcej >

Polska

Śmierć w Tatrach. Turysta prawdopodobnie skoczył z Kościelca

Czytaj więcej >
Nowe przepisy wjazdu do Polski

Polska

Zmiana zasad wjazdu do Polski, a od środy otwarcie kolejnych przejść granicznych z Ukrainą

Czytaj więcej >
Atak na plażowicza w Kryspinowie

Polska

Atak na plażowicza w Kryspinowie. Zwrócił uwagę ludziom pływającym rowerkiem wodnym

Czytaj więcej >
PKP znosi limit

Polska

Od 26 czerwca zmiany w pociągach PKP. Znikają limity zajętości

Czytaj więcej >
Przedłużenie Polskiego Bonu Turystycznego. Głos z Kancelarii Prezydenta

Polska

Obecnie nie trwają prace nad przedłużeniem Polskiego Bonu Turystycznego

Czytaj więcej >