Z tego artykułu dowiesz się: Jakie przepisy obowiązują podróżnychCzy są egzekwowaneW jaki sposób turyści unikają kwarantannyOd 28 grudnia obowiązuje przepis o obowiązku udania się na kwarantannę po przekroczeniu granicy. Wielu turystów zrezygnowało z wyjazdów właśnie z tego powodu. Okazuje się jednak, że nikt nie zatrzymuje autokarów i nie prosi pasażerów o wskazanie miejsca pobytu na najbliższe 10 dni.
Urząd Lotnictwa Cywilnego potwierdza, że w 2020 roku podróże były drastycznie ograniczone. Zgodnie z przekazanymi danymi w okresie styczeń-czerwiec 2020, przewoźnicy czarterowi odnotowali jedynie około 640 tysięcy pasażerów – blisko cztery razy mniej niż w 2019 roku. O szczegółach informuje Dziennik Gazeta Prawna.Chociaż latem w wyniku znoszenia obostrzeń podróże powróciły, to wzrost ruchu turystycznego nie trwał długo. W okresie jesienno-zimowym pojawiły się kolejne ograniczenia. Kraje europejskie zaczęły zamykać się na wczasowiczów, wprowadzając szczegółowe kontrole na granicach i zawieszając działalność ośrodków turystycznych. Między innymi Niemcy oraz Czechy ogłosiły zakaz zakwaterowania podróżnych w hotelach i pensjonatach.
W Tatrach śniegu nie brakuje, chociaż mieszkańcy pozostałych regionów kraju skarżą się na ciepłą zimę. Nic dziwnego, że turyści ruszyli w góry, by choć przez chwilę poczuć mróz na skórze i usłyszeć trzask śniegu pod butami.
Pieniny od dawna wielu podróżnym kojarzą się z wiekowym drzewem. Skarłowaciała sosna reliktowa, która znajduje się na szczycie Sokolicy, została uszkodzona w pierwszych dniach nowego roku. Niestety informacje przekazane przez władze Pienińskiego Parku Narodowego wskazują na to, że zniszczenia są poważne. Najprawdopodobniej to efekt silnych podmuchów wiatru.Mnóstwo pocztówek przedstawiających Pieniny pochodzi właśnie z Sokolicy, na szczycie której znajduje się sosna licząca około 500 lat. Do pierwszego zauważalnego uszkodzenia drzewa doszło we wrześniu 2018 roku. Wówczas do zniszczenia doprowadził silny podmuch, który wywołał wirnik śmigłowca TOPR.
Z tego artykułu dowiesz się: kiedy obchodzi się wigilie prawosławną jak wigilie spędza rodzina Miry jak spędza się wigilie i Boże Narodzenie w innych regionach świata Boże Narodzenie w Rosji i na Ukrainie obchodzi się 13 dni po świętach w Polsce. Dzisiaj tj. 6 stycznia rozpoczęła się już wigilia prawosławne. Różnica spowodowana jest innym kalendarzem – społeczność prawosławna używa z kalendarza juliańskiego, w naszym kraju natomiast obowiązuje kalendarz gregoriański. To jednak dopiero jedna z różnic.Jeszcze zanim na dobre rozpocznie się Boże Narodzenie, w undefinedwigilię Rosji i na Ukrainie mieszkańcy biorą udział w nabożeństwach całonocnego czuwania, które odbywają się w cerkwiach. W nocy natomiast wierni modlą się i świętują przyjście na świat Jezusa. Co ciekawe, w tym okresie panuje atmosfera zadumy i skupienia – nie usłyszymy wówczas kolęd i nie zobaczymy przystrajania żłobka czy szopki.
Z tego artykułu dowiesz się: co zobaczyli turyści na plaży czym jest "żeglarz portugalski" dlaczego turyści musieli uciekać Niedawno plaża w Hiszpanii mogła zaskoczyć spacerowiczów. Chociaż obecnie na Półwyspie Iberyjskim nie ma zbyt wielu turystów, to na przechadzki nadal wybierają się mieszkańcy popularnego regionu. Okazało się, że w północno-zachodniej części kraju nad wodą pojawił się „żeglarz portugalski”. To bardzo niebezpieczna meduza, na którą wszyscy powinni uważać. O szczegółach informuje Wirtualna Polska.Zgodnie z wiadomościami podanymi przez Wirtualną Polskę plaża A Coruña była miejscem, na którym pojawiła się Physalia physalis zwana „żeglarzem portugalskim”. Chociaż to rzadkie zjawisko może fascynować, niesie ono za sobą także duże zagrożenie, ponieważ meduzy mogą powodować poparzenia. Sytuacja jest na tyle poważna, że lokalne władze miasta postanowiły zamknąć część plaż dla spacerowiczów.
Z tego artykułu dowiesz się:Ilu turystów zagranicznych odwiedziło Hiszpanię między styczniem a listopadem 2020 rokuKto najczęściej odwiedzał popularny kurortJakie obostrzenia obecnie panują w HiszpaniiTurystyka w Hiszpanii bardzo odczuła skutki pandemii, co potwierdzają dane podane przez Krajowy Urząd Statystyczny. Zgodnie z informacjami podanymi przez Wirtualną Polskę, jeden z najpopularniejszych kurortów świata między styczniem a listopadem 2020 roku zanotował spadek zagranicznych wczasowiczów aż o 76,8 procent w porównaniu do tego okresu w 2019 roku.Od dawna turystyka w Hiszpanii nie wyglądała tak źle. Według danych przekazanych przez Krajowy Urząd Statystyczny (INE) w okresie styczeń-listopad 2020 do Hiszpanii przybyło 18,3 milionów wczasowiczów z zagranicy. W 2019 roku w tym samym czasie odnotowano ich aż 79,2 miliony. To oznacza też znaczny spadek wpływów.
Z tego artykułu dowiesz się:Jakie osiągnięcia przypadają na złotą epokę polskiego himalaizmuIle osób zginęło, wchodząc na K2 latem 1986 rokuJak wyglądały ostatnie chwile Dobrosławy Miodowicz-WolfChociaż wyprawy himalaistów na K2 trwają już od kilku dekad i organizowane są w różnych porach roku, szczyt ten pozostał ostatnim niezdobytym zimą ośmiotysięcznikiem. Trudne warunki sprawiają, że mnóstwo doświadczonych sportowców rezygnuje z ataku. Niestety K2 to także cmentarz wielu wspinaczy. Góra zabrała między innymi Dobrosławę Midowicz-Wolf.Dobrusia, Mrówka czy Mrówa – tak koledzy nazywali swoją koleżankę, która marzyła o zdobyciu K2. Dobrosława przyszła na świat w 1953 roku w Krakowie, na co dzień jednak była związana z Warszawą, gdzie pracowała jako etnograf w Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Swoje pierwsze wyprawy w góry odbyła już w wieku 16 lat. Z czasem miłość do zdobywania szczytów tylko nabierała intensywności.
We wtorek 5 grudnia kanclerz Niemiec wraz z premierami landów zdecydowali, że lockdown potrwa dłużej niż do 10 stycznia. Oprócz tego władze postanowiły wprowadzić dodatkowe obostrzenia. Niektóre z nich mogą utrudnić wjazd na teren kraju naszych sąsiadów. O szczegółach informuje portal Tanie Loty.Przedłużenie lockdownu do 31 stycznia to efekt ostatnich obrad w Berlinie. Sytuacja w kraju naszych sąsiadów nadal jest bardzo trudna – w ubiegłym tygodniu liczba zachorowań przekroczyła 30 tysięcy na dobę. Szereg ograniczeń zostanie zaostrzony – w tym między innymi blokady szkół oraz przedszkoli, zmniejszenie możliwości przemieszczania się i spotkań.
Linie lotnicze są oceniane przez portal internetowy Airline Ratings. Przeanalizowano bezpieczeństwo aż 385 kontrolowanych przez serwis przewoźników. Tym razem postał dodatkowy ranking wynikający z sytuacji związanej z pandemią koronawirusa. Na liście nie zabrakło uwielbianych przez Polaków firm.
Z tego artykułu dowiesz się:Które regiony cieszą się największym zainteresowaniemSkąd są turyści w MeksykuCzy wszędzie jest tak kolorowoMeksyk słynie z bajkowych plaż, wspaniałej przyrody i znakomitego jedzenia. Nic dziwnego, że wielu turystów decyduje się spędzić wakacje właśnie tam. Jak się okazuje, również jak na warunki pandemiczne zainteresowanie jest wysokie.
Nie bez powodu, oglądając zdjęcia Clyde’a Butchera, wiele osób zaczyna wspominać słynnego fotografa Ansela Adamsa, który żył na początku XX wieku i powalił świat na kolana swoimi czarno-białymi zdjęciami z podróży. Prace 79-letniego artysty robią równie imponujące wrażenie i nic dziwnego, że internauci kochają jego Instagram.Clyde Butcher od dawna publikuje swoje przepiękna zdjęcia na Instagramie. Na koncie @clydebutcher możemy zobaczyć mnóstwo niesamowitych kadrów – zarówno tych czarno-białych-jak i kolorowych. Amerykanin posługuje się aparatami wieloformatowymi, by dokumentować otaczającą go przyrodę, ale najsłynniejsze jego prace powstały w Parku Narodowym Everglades.
Z tego artykułu dowiesz się: Jaka akcja jest prowadzona teraz na BaliJaki jest przekaz zdjęciaJak możemy pomóc całej planeciePlaża Kuta jest najbardziej znaną plażą w Indonezji. Turyści uwielbiają tam przyjeżdżać, jednak nie zawsze wygląda ona zachęcająco. Na koniec roku mnóstwo odpadów szpeciło żółty piasek, aż trudno było ją rozpoznać.
Z tego artykułu dowiesz się: Jak wyglądało najtragiczniejsze w skutkach tsunamiCo zwiastuje nadejście wielkiej faliJak się zachować, gdy do lądu zbliża się tsunamiWczasy nad ciepłym morzem to najlepsze lekarstwo na chłód polskiej zimy. Wybierając się do jednego z regionów, gdzie aktywność sejsmiczna i wulkaniczna jest dosyć duża, musimy szczególnie uważać. Nawet w Europie może dojść do powstania tsunami, które niszczy wszystko na swojej drodze.
Góra Kajlas w Tybecie jest świętym miejscem dla czterech religii: buddyzmu, hinduizmu, dżinizmu oraz szamańskiego wyznania bön. Szczyt przez lata był pilnie strzeżony przez mnichów pilnujących, by nikt nie zbeszcześcił jej wdrapując się na szczyt.W latach 50. XX wieku Chiny zaaneksowały Tybet i otworzyły teren dla turystów, głównie w celu osłabienia tamtejszych wierzeń. Znaleźli się śmiałkowie, chący wejść na śwętą górę, jednak nikomu się nie udało. Czemu?
Tegoroczne ferie zimowe niestety nie są dobrym okresem dla turystyki. Zgodnie z rozporządzeniem rządowym, od 28 grudnia undefined2020 roku do końca przerwy, czyli 17 stycznia br., zawieszona pozostanie działalność ośrodków narciarskich, gastronomii (możliwe jest jedynie wydawanie posiłków na wynos lub w opcji z dowozem) oraz obiektów noclegowych. Mimo to w internecie wciąż pojawia się wiele ogłoszeń.Ferie zimowe 2021 pozostaną na długo w pamięci przedstawicieli turystyki – niestety w negatywny sposób. Przedsiębiorcy z górskich regionów zgadzają się, że tegoroczny sezon jest skreślony, a na pierwszych wczasowiczów trzeba będzie czekać aż do wiosny. Jednak okazuje się, że część Polaków nadal liczy na oferty noclegowe, o czym świadczą ogłoszenia w mediach społecznościowych.
Martyna Wojciechowska często chwali się w mediach społecznościowych fantastycznymi zdjęciami – nie tylko ze swoich podróży. Na swoim Facebooku publikowała między innymi fotografię szwajcarskiego Ekspresu Lodowcowego czy oblodzonych krajobrazów Jakucka. Tym razem jedna z najpopularniejszych polskich podróżniczek pokazała zdjęcie nie z tej ziemi.Niedawno Martyną Wojciechowska postanowiła zaskoczyć swoich fanów, publikując zdjęcie, które przypomina nieco grafikę komputerową. Nic bardziej mylnego – fotografia została wykonana w Stanach Zjednoczonych w Arizonie. Mowa o White Pocket, które jest zarazem jednym z najpiękniejszych i najdziwniejszych regionów USA.
Rząd zapowiada luzowanie obostrzeń. Zgodnie z zapowiedzią ministra zdrowia, Adama Niedzielskiego, wśród zniesionych ograniczeń ma znaleźć się zakaz wychodzenia z domu dzieci bez opieki dorosłych w godzinach 8:00-16:00. Jak donosi Polsat News, złagodzenie restrykcji może nastąpić w okresie ferii, padła nawet zapowiedź, że obowiązywać ma już od wtorku. Po 17 stycznia sytuacja może jednak ulec zmianie.W ciągu najbliższych tygodni rząd zdecyduje o tym, czy obowiązujące restrykcje zostaną złagodzone po zakończeniu ferii zimowych, czyli po 17 stycznia. Jednak już na czas przerwy zimowej minister zdrowia zapowiedział umożliwienie dzieciom wychodzenie z domów bez opieki dorosłych. Szef resortu podkreślił, że jeśli sytuacja epidemiczna ulegnie poprawie, zaproponowane zostaną kolejne etapy luzowania ograniczeń. To wyjątkowo ważna wiadomość zarówno dla młodzieży, jak i dorosłych, którzy od dawna usiłowali zaplanować dwój czas wolny podczas zimowej przerwy. Choć hotele pozostają zamknięte, więc typowe wyjazdy wypoczynkowe są mocno ograniczone, zniesienie zakazu daje nowe możliwości turystyczne. Młodzież pomyśleć może dzięki temu nad jednodniowymi wyjazdami w atrakcyjne miejsca w naszym kraju, których nie brakuje. Funkcjonuje komunikacja zbiorowa, można więc liczyć choć na krótki relaks.
Szlak w Szklarskiej Porębie, który cieszy się ogromnym zainteresowaniem turystów, został zamknięty. Mowa o Wąwozie Kamieńczyka, w którym panowały bardzo trudne warunki. Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe już wielokrotnie apelowało do piechurów o zachowanie szczególnej ostrożności. Duże zagrożenie może stwarzać przede wszystkim wiatr, który obniża temperaturę odczuwalną nawet do -15 stopni Celsjusza. O szczegółach informuje Gazeta Wyborcza.Ten popularny szlak został zamknięty już pod koniec grudnia, gdy warunki pogodowe zaczęły stwarzać zagrożenie. Wiatr okazał się na tyle silny, że powalił drzewa – jedno z nich spadło na miejscową platformę widokową. Na szczęście nikt nie odniósł obrażeń, jak donosi Gazeta Wyborcza. Potężne podmuchy poczyniły jednak wiele szkód, które muszą zostać usunięte.
Samochód marki Opel został porzucony na skraju szlaku na górę Borowa, gdzie wjazd autem jest surowo zabroniony. Jak się okazuje, mimo wyraźnego zakazu, wciąż znajdują się nieodpowiedzialni kierowcy, którzy próbują podjechać pod górę.
Chociaż zima miała przebiegać zgodnie z reżimem sanitarnym, to turyści w Europie nie dają za wygraną – zwłaszcza w Niemczech. W kierunku bawarskich gór wyruszyło kilkadziesiąt tysięcy turystów, z którymi przestaje sobie radzić lokalna policja. Brumistrz gminy Schliersee potwierdził, że ośrodki przyjmują ogromną liczbę turystów. O szczegółach informuje serwis Wirtualna Polska.Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Wirtualną Polskę zima w Niemczech wygląda, jakby w kraju nie obowiązywały żadne obostrzenia. Tłumy turystów pojawiły się na stokach narciarskich, a dzieci korzystają z każdego pagórka, zjeżdżając na sankach. Szczególnym zainteresowaniem turystów cieszy się gmina Schliersee.
Chaos wywołany pandemią i strach przed zachorowaniem doprowadziły do znacznego ograniczenia podróży przez mieszkańców wszystkich państw świata. W czasie, gdy upadają obiekty noclegowe, restauracje czy atrakcje turystyczne, w Egipcie otworzyło się aż 16 hoteli.
Pamiątkowe zdjęcie zrobione podczas wyjazdu to wręcz obowiązek każdego turysty. Niestety coraz częściej do mediów docierają doniesienia o niezbyt odpowiedzialnym zachowaniu wczasowiczów, którzy decydują się na fotografie w niebezpiecznej okolicy lub tuż obok dzikich zwierząt, ryzykując własnym zdrowiem i życiem. Przykładem jest sytuacja na Rumunii, gdzie podróżniczka pozowała z niedźwiedziem. O szczegółach informuje serwis Wirtualna Polska.Na nagraniu zrobionym przez Alessandro Bacaoanu, które zostało opublikowane na platformie TikTok, widzimy, jak jedna z turystek zatrzymała się na drodze, by zrobić pamiątkowe zdjęcie. Obok siedział dziki niedźwiedź, a kobieta stanęła obok niego jakby nigdy nic. Wczasowiczka najwidoczniej zapomniała, że stoi oko w oko z niebezpiecznym zwierzęciem.
Z tego artykułu dowiesz się: O Polkach, które wybrały ZanzibarCo jest takie męczące na wczasachKilku ciekawych rzeczy o rajskiej wyspieZanzibar nie bez powodu jest chętnie wybierany przez Polaków jako miejsce wypoczynku. W czasie, gdy u nas temperatura oscyluje w okolicy 0, a z nieba pada co najwyżej deszcz, chcemy poczuć ciepło promieni słonecznych na skórze i wylegiwać się na rozgrzanym piasku.
Z tego artykułu dowiesz się: Jak Polacy omijają przepisyDlaczego niektóre wyciągi są czynne, a inne nieJaki błąd popełniają osoby wychodzące w góryStok narciarski, jak widać na zdjęciach poniżej, może być wielozadaniowy, a kreatywność Polaków nie zna granic. Mimo zamknięcia wyciągów dla narciarzy, turyści nie czują się zniechęceni i suną po śniegu na sankach. Wielu decyduje się też na piesze wędrówki, które nie zostały zabronione.
Z tego artykułu dowiesz się:Jak pomysł skomentował dzierżawca jednego ze schroniskIle trzeba zapłacić za miejsce w GłodówceW jakim innym miejscu można zauważyć modę na kamperyObostrzenia zmusiły schroniska do szukania nowego sposobu na zarobek. Niektóre z nich postanowiły wykorzystać rosnące zainteresowanie kamperami. Tereny obiektów zostały przemienione w pola kempingowe. Przykładami są schroniska Andrzejówka oraz Głodówka.
Mieszkańcy Włoch oraz turyści znów będą mogli wybrać się na narty od 18 stycznia. Zgodnie z rozporządzeniem podpisanym przez ministra zdrowia Roberto Speranzy stoki narciarskie oraz cała infrastruktura sportów zimowych wznowią funkcjonowanie. Miłośnicy aktywności czekają zniecierpliwieni – zwłaszcza że początkowo obiekty miały zostać ponownie otwarte już 7 stycznia.Zgodnie z wcześniejszymi planami turyści i mieszkańcy mieli znów móc jeździć na narty od 7 stycznia br. Jednak w ciągu ostatnich dni władze regionów apelowały o opóźnienie otwarcia infrastruktury sportów zimowych. Powodem był komunikat komitetu techniczno-naukowego, który doradza włoskiemu rządowi w kwestiach COVID-19. Zdaniem ekspertów sytuacja sanitarna w kraju nie była sprzyjająca.
Z tego artykułu dowiesz się:Dlaczego lepiej nie składać ubrań do walizkiCo trzeba zrobić z kosmetykamiO czym warto pamiętać, podróżując paramiKażdy trik z tej listy może okazać się dużym ułatwieniem dla wszystkich, którzy planują dalekie podróże. Chociaż wakacje i podróż samolotem to często powód do ekscytacji, mnóstwo turystów wcześniej przeżywa ten sam dramat – pakowanie bagażu. Co zabrać, a co można sobie odpuścić? Jak to wszystko upchnąć do walizki? O szczegółach informuje portal Comfort Flight.Znacie trik z rolowaniem ubrań? Wiecie, że podróżowanie we dwoje to dobra okazja, żeby podzielić się bagażem i zachować więcej przestrzeni w walizkach? Jeśli nie, to polecamy zapoznanie się z listą opublikowaną na portalu Comfort Flight. Być może odtąd pokochacie pakowanie się przed lotami.