Turysci.pl
Dolina Baryczy bajeczne miejsce

Fot. Wikimedia Flyrecord CC BY-SA 4.0 (zdjęcie ilustracyjne)

Dolina Baryczy. Bajeczne miejsce na mapie Polski, idealne na weekendowy wypad

8 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Dolina Baryczy to teren przede wszystkim przepiękny pod względem przyrodniczym. Wiedzą o tym Kinga Szewczyk-Kiełtyka i Łukasz Kiełtyka, mieszkańcy okolic, którzy już od kilku lat odkrywają ten malowniczy region. Dzięki ich zdjęciom możemy zobaczyć ten największy park krajobrazowy w Polsce z lotu ptaka. O szczegółach informuje Wirtualna Polska.

Takie atrakcje turystyczne jak Stawy Milickie sprawiają, że Dolina Barczy to idealne miejsce dla miłośników przyrody i fotografii – wie o tym każdy wczasowicz, który mógł zobaczyć zarówno wschód, jak i zachód nad kilkudziesięcioma stawami.

Dolina Baryczy – nieznany kawałek Dolnego Śląska, który chwyta za serce

Dolina Baryczy to jednak nie tylko Stawy Milickie, ale również mniej popularne, choć równie urokliwe, obszary jak Stawy Przygodzkie, które są ulubionym punktem Kingi Szewczyk-Kiełtyki i Łukasza Kiełtyka. Oboje na łamach Wirtualnej Polski opowiedzieli o odkrywaniu malowniczej krainy.

Choć jako mieszkańcy regionu znamy go całkiem dobrze, to wciąż wielu miejsc nigdy nie odwiedziliśmy. Do tego, trzy lata temu zaczęliśmy naszą przygodę z dronem, a to pozwoliło nam zupełnie zmienić perspektywę. Miejsca, które wydawały nam się doskonale znane, nagle odsłoniły inne oblicze. A właściwie nie tyle odsłoniły, ile odsłaniają. Odwiedzamy to samo miejsce wiosną i zimą. Rano i wieczorem. I za każdym razem zachwyca nas coś innego – słowa mieszkańców cytuje WP. 

Zdaniem podróżników Stawy Przygodzkie mają w sobie więcej tajemnicy – zwłaszcza gdy nad 70 stawami pojawia się mgła. Okolica Doliny Baryczy prezentuje się szczególnie atrakcyjnie, gdy spuszcza się część wody ze zbiorników podczas odłowów ryb. Wówczas na wierzch wychodzą wyspy, które układają się w niesamowite kształty.

Dolna Baryczy, Fot. Wikimedia Bartosz Dworski CC BY-SA 3.0

Dolina Baryczy to coś więcej niż Stawy Milickie

Dolina Baryczy może przyciągać również lasami na terenie Nadleśnictwa Antonin, które robią duże wrażenie o każdej porze roku. Odwiedzając Antonin, można też zwiedzić pałacyk, który w przeszłości odwiedzał sam Fryderyk Chopin. Do dziś w tym miejscu organizuje się koncerty na cześć wirtuoza.

Pałac w Antoninie, Fot. Wikimedia Michał "Cronwood" Babilas CC BY-SA 3.0

W okolicy wczasowicze mogą korzystać także ze ścieżek spacerowych, tras rowerowych czy szlaków edukacyjnych. Latem popularny w tym regionie jest także kajakowy spływ Baryczą. To też prawdziwy raj dla miłośników ptactwa.

Dolina Baryczy to kierunek szczególnie często obierany przez turystów, którzy chcą uniknąć tłumów, na jakie łatwo podczas wakacji wpaść w Tatrach, nad morzem czy na Mazurach. Ta część Dolnego Śląska nadal pozostaje dziewicza, dlatego można znaleźć tu wyciszenie.

Region Doliny Baryczy można również odkrywać dzięki kolejce wąskotorowej, która jeździ wzdłuż tego regionu. Głodnych wczasowiczów czeka przepyszna tradycyjna kuchnia, która składa się głównie z ryb. Biorąc pod uwagę wzrost popularności alternatywnych kierunków turystycznych, Dolina Baryczy może okazać się strzałem w dziesiątkę.

W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o Błędnych Skałach. O szczegółach możecie przeczytać w tym tekście.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: Wirtualna Polska

Podobne artykuły

hotel Elbląg przechodzi do Focus Hotels

Polska

Grupa Focus Hotels wydzierżawiła 4-gwiazdkowy hotel Elbląg

Czytaj więcej >

Polska

Trudne warunki w Beskidach. Zamknięto część wyciągów

Czytaj więcej >

Polska

Kontrole na południowej granicy Polski. Ponad 14,5 tys. osób bez wymaganych testów

Czytaj więcej >

Polska

Ryanair i WizzAir przesuwają loty z Krakowa. Lotnisko chce już rozpocząć sezon letni

Czytaj więcej >
dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >