Turysci.pl
ilha-de-paqueta-5794238 1280

fot. Pixabay/ mignic (zdjęcie ilustracyjne)

Martwy żółw w zatoce Guanabara w Rio de Janeiro. Wokół szyi miał plastikową torbę

5 Września 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

W zatoce Guanabara w Rio de Janeiro znaleziono dryfującego w wodzie martwego żółwia morskiego. Zwierzę miało plastikową torbę owiniętą wokół szyi. Każdego roku w tej okolicy ginie lub zostaje rannych kilkaset zwierząt morskich. Problem jest jednak globalny.

Martwego żółwia zauważył go w sobotę Antonio Pereira Dos Santos, który spędzał ten dzień nad zatoką Guanabara w stanie Rio de Janeiro, w Brazylii.

Żółw został znaleziony martwy

Emeryt chciał uratować zwierzę i w tym celu wskoczył po niego do wody. Niestety okazało się, że żółw był już martwy. Wokół jego szyi zwierzęcia owinięta była plastikowa torba.

- Byłem smutny, próbowałem coś zrobić, aby uratować tego żółwia. Ludzie ciągle robią zdjęcia takich sytuacji, ale to nie rozwiązuje problemu - mówił Antonio Pereira Dos Santos, cytowany przez TVN24.

Plastikowe śmieci

Biolog morski Mario Moscatelli tłumaczy w rozmowie z Reutersem, że plastikowa torba udusiła żółwia lub zadziałała jak kotwica, wciągając go pod wodę, gdzie utonął.

- Żółwie morskiego występują obecnie licznie w zatoce Guanabara. Niestety padają ofiarą kilku problemów takich jak rybołówstwo, ścieki i śmieci, głównie plastikowe, które często mylą z jedzeniem - tłumaczy Moscatelli.

Zwierzęta morskie często żywią się plastikiem myląc je z pożywieniem, na przykład meduzami. Prowadzi to często do ich uduszenia.

Każdego roku setki zwierząt ginie lub zostaje rannych przez plastikowe śmieci u wybrzeży Rio de Janeiro. Problem jest jednak znacznie poważniejszy - według danych ONZ co roku przez odpady w oceanach życie traci ponad milion zwierząt.

Każdego roku do oceanu trafia około jedenastu milionów ton plastiku - wynika z Programu Środowiskowego Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNEP). Śmieci są śmiertelnym zagrożeniem również dla ptaków morskich oraz całego ekosystemu.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Tylko 1 na 10 turystów odpowie na wszystkie pytania poprawnie. 7 stolic dla prawdziwych obieżyświatów

Pytanie 1 z 7

Na rozgrzewkę: które miasto jest stolicą Czarnogóry?

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: TVN24

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwe

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Świat

Pożary w Rosji. „Bieżący rok będzie rekordowy"

Czytaj więcej >

Świat

Stan alarmowy na wyspie La Palma. Wulkan Cumbre Vieja grozi wybuchem

Czytaj więcej >

Świat

Awaryjne lądowanie polskiego samolotu w Etiopii. Wcześniej w maszynie pojawił się dym przed startem

Czytaj więcej >

Świat

Dziecko z astmą wyproszone z samolotu American Airlines. Nie mogło założyć maseczki

Czytaj więcej >

Świat

Emirates przywraca codzienne połączenia Warszawa-Dubaj. Powrót rozkładu lotów sprzed pandemii

Czytaj więcej >

Świat

Kilkaset wstrząsów w ciągu doby na Wyspach Kanaryjskich. Naukowcy ostrzegają przed zwiększoną aktywnością wulkanu

Czytaj więcej >