Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Świat > Martwy żółw w zatoce Guanabara w Rio de Janeiro. Wokół szyi miał plastikową torbę
Ania Radke
Ania Radke 05.09.2021 11:30

Martwy żółw w zatoce Guanabara w Rio de Janeiro. Wokół szyi miał plastikową torbę

ilha-de-paqueta-5794238 1280
fot. Pixabay/ mignic (zdjęcie ilustracyjne)

W zatoce Guanabara w Rio de Janeiro znaleziono dryfującego w wodzie martwego żółwia morskiego. Zwierzę miało plastikową torbę owiniętą wokół szyi. Każdego roku w tej okolicy ginie lub zostaje rannych kilkaset zwierząt morskich. Problem jest jednak globalny.

Martwego żółwia zauważył go w sobotę Antonio Pereira Dos Santos, który spędzał ten dzień nad zatoką Guanabara w stanie Rio de Janeiro, w Brazylii.

Żółw został znaleziony martwy

Emeryt chciał uratować zwierzę i w tym celu wskoczył po niego do wody. Niestety okazało się, że żółw był już martwy. Wokół jego szyi zwierzęcia owinięta była plastikowa torba.

- Byłem smutny, próbowałem coś zrobić, aby uratować tego żółwia. Ludzie ciągle robią zdjęcia takich sytuacji, ale to nie rozwiązuje problemu - mówił Antonio Pereira Dos Santos, cytowany przez TVN24.

https://www.facebook.com/tvnmeteo/posts/4298967720153159

Plastikowe śmieci

Biolog morski Mario Moscatelli tłumaczy w rozmowie z Reutersem, że plastikowa torba udusiła żółwia lub zadziałała jak kotwica, wciągając go pod wodę, gdzie utonął.

- Żółwie morskiego występują obecnie licznie w zatoce Guanabara. Niestety padają ofiarą kilku problemów takich jak rybołówstwo, ścieki i śmieci, głównie plastikowe, które często mylą z jedzeniem - tłumaczy Moscatelli.

Zwierzęta morskie często żywią się plastikiem myląc je z pożywieniem, na przykład meduzami. Prowadzi to często do ich uduszenia.

Każdego roku setki zwierząt ginie lub zostaje rannych przez plastikowe śmieci u wybrzeży Rio de Janeiro. Problem jest jednak znacznie poważniejszy - według danych ONZ co roku przez odpady w oceanach życie traci ponad milion zwierząt.

Każdego roku do oceanu trafia około jedenastu milionów ton plastiku - wynika z Programu Środowiskowego Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNEP). Śmieci są śmiertelnym zagrożeniem również dla ptaków morskich oraz całego ekosystemu.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: TVN24