Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Polska > Trzęsienia ziemi w Polsce? Nad Wisłą również występowały wstrząsy rodem z Chorwacji
Mateusz Sidorek
Mateusz Sidorek 09.01.2021 21:28

Trzęsienia ziemi w Polsce? Nad Wisłą również występowały wstrząsy rodem z Chorwacji

trzęsienie ziemi dawne wstrząsy
Fot. Pixabay.com/marcellomigliosi1956/zdjęcie poglądowe

Trzęsienie ziemi to prawdziwy pokaz siły natury. Mieszkańcy zagrożonych regionów tracą swoje domy w kilka sekund. Podczas katastrof ludzie często doznają obrażeń. Niestety nierzadko pojawiają się też ofiary śmiertelne. Najlepszy przykładem jest trzęsienie, które miało miejsce w Chorwacji pod koniec zeszłego roku.

Chociaż trzęsienie ziemi w Polsce wydaje się niezwykle rzadkim zjawiskiem, okazuje się, że specjaliści nie oceniają naszego regionu jako najbezpieczniejszego. Eksperci wskazują na mapie świata takie obszary jak Katar, Singapur, Zjednoczone Emiraty Arabskie czy Barbados wśród rejonów znacznie stabilniejszych.

Trzęsienie ziemi w Polsce to nic nadzwyczajnego?

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Wirtualną Polskę trzęsienie ziemi nie jest w naszym kraju niczym nadzwyczajnym. Specjaliści w dodatku potrafią wskazać niemało regionów w Europie, które są bezpieczniejsze. Wśród nich znajdują się kraje bałtyckie, Finlandia, Norwegia czy Malta.

Chociaż rzeczywiście w Polsce regularnie dochodzi do drgań, to wstrząsy najczęściej związane są z działalnością górniczą. Zaledwie kilka miesięcy temu odnotowano drgania o sile 5,2 stopni w skali Richtera w Polkowicach, Głogowie, Lubinie oraz okolicach.

O tego typu wstrząsach media jednak zazwyczaj nie informują. Dlatego mieszkańcom naszego kraju może wydawać się, że dochodzi do nich bardzo rzadko. Jednak trzęsienie z początku lipca 2020 roku prawdopodobnie było jednym z najsilniejszych od lat.

Z relacji mieszkańców regionów, w których odnotowano drgania, wynika, że zaobserwowali w sowich domach kiwające się żyrandole oraz drżące szafki, naczynia. Efekty wstrząsu można było odczuć szczególnie w mieszkaniach na najwyższych piętrach bloków.

W 2020 roku odnotowano też drugi wstrząs, jednak znacznie słabszy. Na samym początku roku zarejestrowano drgania o sile 2,7 w skali Richtera. Do podobnych zjawisk dochodzi z powodu działalności człowieka i najczęściej są one odczuwalne w regionach funkcjonowania kopalni.

Naturalne trzęsienie ziemi w Polsce

Naturalne trzęsienie ziemi w Polsce miało miejsce 10 grudnia 2017 roku. We wczesnych godzinach doszło do wstrząsu o sile 3,4 w skali Richtera, który zlokalizowano w okolicach Wodzisławia Śląskiego. Drgania odczuli jednak także mieszkańcy Czech. Wiele osób opowiadało o przesuwających się meblach.

Do odczuwalnego trzęsienia ziemi doszło też w 2004 roku. Wówczas służby alarmowe zostały zasypane telefonami między innymi mieszkańców Suwałk, Elbląga, Olsztyna i Trójmiasta. Wówczas także można było zaobserwować wędrujące meble, a we wschodniej części kraju doszło do uszkodzenia budynku.

Specjaliści ocenili siłę tego wstrząsu na około 5 w skali Richtera. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez ekspertów w tym regionie było to najsilniejsze trzęsienie ziemi od stuleci. Do silnych drgań dochodziło w naszym kraju także w XV, XVII i XVIII wieku.

W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o tym, co warto wiedzieć, wybierając się do kraju, który znajduje się w regionie zagrożonym trzęsieniem ziemi. O szczegółach dowiecie się z tego tekstu.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Źródło: Wirtualna Polska