rozmowa z burmistrzem zakopanegoScreen/Webcamera.pl

Burmistrz Zakopanego o najlepszym okresie sezonu zimowego: „nie do uratowania"

Burmistrz Zakopanego w Popołudniowej Rozmowie RMF FM opowiedział o sytuacji branży turystycznej w górach. Zdradził, że powstał wspólny projekt samorządowców, skierowany do rządu. Wyznał również, w jaki sposób można jeszcze uratować sytuację w choć niewielkim stopniu.

Zakopane jest jednym z miast, które odniosło największe szkody w związku z obostrzeniami wprowadzonymi przez rząd. Mają one zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa, jednak w czasie zimowego sezonu turystycznego przynoszą też jeszcze jeden skutek - ogromne straty przedsiębiorców. W Popołudniowej Rozmowie RMF FM burmistrz zimowej stolicy Polski, Leszek Dorula, opowiedział, co się dzieje w jego mieście.

Polityk opowiedział o kryzysie zakopiańskich przedsiębiorców, którzy w znacznym stopniu utrzymują się z turystyki. Tatry mogły cieszyć się tłumami przyjezdnych latem, a obecnie Polacy przyjeżdżają tam na jednodniowe wycieczki, dzięki czemu Krupówki są pełne ludzi, co widać na nagraniach z Webcamera.pl. Jednak mimo to ferie w jednym terminie, zamknięcie stoków, hoteli i wiele innych zakazów przyczyniło się do powstania sytuacji kryzysowej.

Dorula, podobnie jak samorządowcy z innych, turystycznych miejscowości, postanowił zwrócić się do rządu z pomysłem rozwiązania problemu. Niestety w rozmowie z mediami wyznał, że nic to nie dało.

kolejka w tatrach

Zakopane zimą, fot/commons.wikimedia.org/Konrad Wąsik/CC BY 3.0/https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/deed.en

- Jako samorząd zakopiański i samorządy powiatu tatrzańskiego wskazywaliśmy na pewne działania, które umożliwiłyby działanie turystyki w naszym regionie. Ubolewamy nad tym, bo pan premier (Jarosław) Gowin zrobił wielkie spotkanie z samorządami, prosił nas o to, by do konkretnego dnia i godziny złożyć propozycje. Myśmy nie składali każdy samorząd osobno, uznawaliśmy, że jeden wspólnie wypracowany projekt będzie najrozsądniejszy dla nas wszystkim (…) Bardzo nam z tego powodu przykro, że nie dostaliśmy odpowiedzi - powiedział na antenie RMF FM burmistrz Zakopanego.

Zmiany w podróżach do Wielkiej Brytanii. Nowy obowiązek od przyszłego tygodniaZmiany w podróżach do Wielkiej Brytanii. Nowy obowiązek od przyszłego tygodniaCzytaj dalej

Na tym walka o odbudowę sektora turystycznego jednak się nie zakończyła. Okazuje się, że górskie miejscowości znów zostały postawione w stan pełnej gotowości i nie chcą się poddać.

- Dlatego ponownie składamy propozycję jako samorządy, by wspólnie wypracować po tym lockdownie częściowe otwarcie gospodarki - oznajmił polityk.

W dalszej części w mocnych słowach opisał również tegoroczny sezon zimowy, który dla wielu przedsiębiorców stanowił podstawowe źródło dochodu przez cały rok. Wspomniał również o rozwiązaniu, które choć w niewielkim stopniu mogłoby uratować sytuacjęZakopanego i okolic.

- Ten najlepszy okres jest już nie do uratowania. Ale otwarcie np. stoków po 17 stycznia trochę by uratowało sytuację - zasugerował Leszek Dorula.

Na koniec burmistrz Zakopanego opisał obecną, napiętą sytuację w mieście. Podkreślili, że bezustannie prowadzone są kontrole ośrodków wypoczynkowych i noclegowych, które zgodnie z najnowszymi przepisami, muszą pozostać zamknięte przynajmniej do 17 stycznia. Zgodnie z jego słowami hotelarze są takimi działaniami zdegustowani, ma być to jednak jedyny sposób na wykrycie miejsc funkcjonujących nielegalnie. Niestety niedawno pojawiły się wiadomości, że ograniczenia w sektorze turystyki mogą zostać przedłużone, o czym pisaliśmy na naszej stronie.

kolejka w tatrach

Kolejka do kas TPN 6 stycznia, fot. facebook.com/Aktualne warunki w górach

W mediach pojawia się również wiele wiadomości, zgodnie z którymi wiele osób usiłuje omijać przepisy, wykorzystując luki i niedopatrzenia rządu. Raz po raz pojawiają się informacje o nielegalnym wynajmie pokoi czy stokach obleganych przez turystów z sankami zamiast nart. Takie działania również często nie polepszają sytuacji i mogą przyczynić się do decyzji rządu o przedłużeniu obostrzeń.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turyści.pl:

Źródło: RMF FM

Następny artykuł