LOT realizował loty z UKFot. wikimedia.commons/ Rafał M. Socha/ CC BY-SA 3.0/ https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.de

LOT znalazł sposób na ominięcie zakazów. Polski przewoźnik mimo lockdownu latał do Wielkiej Brytanii

LOT, tak jak kilku innych przewoźników, oferował połączenia między Wielką Brytanią a Polską. W momencie wprowadzenia zakazu przez władze naszego kraju, jako jedyny zdecydował się na ominięcie przepisów. Gdy wszystko się wydało, zaczęto anulować połączenia.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • W jaki sposób LOT realizował połączenia z Londynu do Warszawy
  • Czy w ten sposób złamał zakaz
  • O wycofywaniu oferty

PLL LOT zajmują uprzywilejowane stanowisko w naszym kraju. Jako narodowy przewoźnik otrzymały wsparcie w czasie kryzysu i jako jedyne obsługiwały loty repatriacyjne, które ograniczyły straty wywołane pandemią.

LOT znalazł sposób

Mogłoby się wydawać, że linia lotnicza, która ma wsparcie rządu, będzie respektować jego zalecenia. Okazało się, że LOT znalazł świetny sposób na ominięcie zakazu lądowania samolotów, które wystartowały z Wielkiej Brytanii.

Szukając połączenia z UK do Polski w okresie, gdy zaczął obowiązywać zakaz, można było zauważyć, że zniknęły niemal wszystkie oferty. Żaden z przewoźników nie próbował oszukiwać czy omijać rozporządzenia.

Nadal istniała jednak opcja lotu z przesiadką, który oferowały Polskie Linie Lotnicze. Z Londynu można było dostać się do Warszawy przez Wilno, co wydłużało podróż, lecz dawało szansę na spotkanie z rodziną w święta.

Ryanair zapowiada zmiany od 21 stycznia. Potrwają nawet do końca marcaRyanair zapowiada zmiany od 21 stycznia. Potrwają nawet do końca marcaCzytaj dalej

Zakaz lotów obowiązuje od 22 grudnia, przez co wiele osób musiało przełożyć swój lot na wcześniejszy termin, lub z niego zrezygnować. To był ogromny cios dla osób, które chciały spędzić święta z rodziną w Polsce.

Niestety koronawirus zmutował, a jego nowa wersja rozprzestrzenia się jeszcze szybciej. By uniknąć wzrostu liczby zakażeń w Polsce, konieczne było natychmiastowe zamknięcie połączenia między naszym krajem a Wielką Brytanią.

Wszystko się wydało - koniec połączeń tranzytowych

Zakaz miał się już skończyć, lecz został przedłużony do 13 stycznia. Jak podaje portal Inn Poland, jeszcze dziś (7 stycznia), na stronie LOT-u można było zarezerwować lot z Londynu do Warszawy, mimo zakazu.

System rezerwacyjny pozwalał na wybranie połączenia niemal każdego dnia tygodnia, z wyłączeniem poniedziałków i sobót. Wszystko odbywało się legalnie, ponieważ zakaz lądowania dotyczy samolotów, które wyleciały z lotniska położonego na terenie UK. Postój w Wilnie oznaczał wylot z Litwy, a ta nie jest objęta zakazem.

Lot okrężną drogą z postojem jest w pewnym sensie obejściem przepisów, jednak nie powinniśmy się martwić o wzrost liczby zakażeń koronawirusem. Pasażerowie, którzy chcieli polecieć do Wilna, musieli przedstawić negatywny wynik testu, a po przylocie do Polski i tak zmuszeni byli do odbycia kwarantanny.

Marcin Rusiecki, trener piłkarski z Londynu, zamieścił na swoim Twitterze screen rozmowy z oficjalnym kontem LOT-u w komunikatorze WhatsApp. Jego rezerwacja lotu w weekend została potwierdzona.

LOT potwierdził rezerwację

LOT potwierdził rezerwację

Fot. LOT potwierdził rezerwację/ twitter.com/Marcin Rusiecki/ screen

PLL LOT sprostował jednak informacje na temat planowanych połączeń po ukazaniu się artykułu na portalu Inn Poland. Połączenia tranzytowe z Londynu przez Wilno do Warszawy są już wycofywane, a pasażerowie otrzymają zwrot środków za bilety.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turyści.pl:

Źródło: Inn Poland

Następny artykuł