Turysci.pl
lockdown wprowadzili nagle

Fot. Pexels.com @Anna Shvets (zdjęcie ilustracyjne)

Wprowadzili lockdown w Brisbane w Australii. Polka opowiedziała jak jest naprawdę

9 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Po tym, jak w australijskim mieście Brisbane wykryto nową odmianę koronawirusa, władze zdecydowały się na wprowadzenie lockdownu. Zamknięcie miejscowości ma potrwać trzy dni. Na miejscu jest Polka, która opowiedziała, jak obecnie wygląda tam życie

Miasto Brisbane w Australii ogłosiło trzydniowy lockdown po tym, jak w regionie wykryto przypadek nowej odmiany koronawirusa. W trzeciej co do wielkości australijskiej miejscowości mieszka Karolina, która na łamach portalu Wirtualna Polska opowiedziała, jak obecnie wygląda tam życie. Polka ujawniła, że nagła decyzja o zamknięciu miasta wywołała poruszenie. Mieszkańcy ruszyli do sklepów.

Premier stanu Queensland, Annastacia Palaszczuk w piątek 8 stycznia powiadomiła o wprowadzeniu lockdownu w Brisbane. Choć decyzja ta została podjęta dynamicznie i mieszkańcy nie mieli czasu na przygotowanie, to polityk podkreśliła, że trzydniowe zamknięcie pomoże uniknąć długotrwałego, ostrego lockdownu.

Trzydniowy lockdown w jednym z największych australijskich miast

Lockdown w Brisbane oznacza, że mieszkańcy będą mogli wychodzić z domu tylko w przypadku zaspokojenia podstawowych potrzeb, np. po zakupy lub do lekarza. Obowiązkowe będzie też zakrywanie nosa i ust w przestrzeni publicznej. Na miejscu jest Karolina, autorka bloga mojaustralia.com., która na Facebooku opisała całą sytuację.

Wczoraj zamknięto szpitale, domy opieki, więzienia i poprawczaki, a dziś rano ogłoszono trzydniowy lockdown obowiązujący do godziny 18 w poniedziałek – słowa Karoliny cytuje Wirtualna Polska.

– Na terenie Brisbane i okolic wprowadzono obowiązek noszenia masek. Każdy, kto może pracować zdalnie jest do tego zachęcany. (...) Tak dziś z rana wyglądały półki w wielu sklepach w Brisbane – dodaje Karolina.

Przypadek nowej odmiany koronawirusa został wykryty u kobiety, która na co dzień pracuje w hotelu. W obiekcie noclegowym często przebywają podróżni, którzy po przekroczeniu granicy, kierowani są na kwarantannę. Nagła decyzja o lockdownie wprowadziła pewną nerwowość wśród mieszkańców, którzy zaczęli masowo wykupować podstawowe produkty.

Lockdown w Australii. Pierwsze nerwowe reakcje od bardzo dawna

Zaskoczeniem jest nie tylko lockdown, ale również nerwowa reakcja mieszkańców Australii. Zgodnie ze słowami przekazanymi Wirtualnej Polsce przez Karolinę, mimo pandemii życie w kraju nie było skrajnie ograniczone w porównaniu choćby do państw w Europie.

U nas w Queensland [stan, którego stolicą jest Brisbane - dop. red.] życie przez większość roku toczyło się w miarę normalnie, w porównaniu z resztą świata, więc myślę ze sporo osób popiera posunięcie rządu – mówi Karolina.

Brisbane, Australia, Fot. Wikimedia Kgbo CC BY-SA 4.0

Australia dobrze radzi sobie z pandemią koronawirusa. Od wybuchu w kraju odnotowano jedynie 28,5 tysięcy przypadków SARS-CoV-2. Z powodu COVID-19 zmarło 909 osób. W Brisbane, które obecnie objęto lockdownem, zarejestrowano tylko 1300 zakażeń. Dzięki szybkim i skutecznym działaniom rząd zapewnił mieszkańcom stabilność i spokój.

Warto pamiętać, że po przekroczeniu granicy z Australią każdy podróżny kierowany jest obowiązkową kwarantannę. Izolacja trwa przez dwa tygodnie. Dużo ostrzejsze są jednak reakcje w Europie. Niedawno informowaliśmy o przedłużeniu lockdownu przez Niemcy.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Po prawie 4 miesiącach ‚spokojnego’ życia u jednego mieszkańca Brisbane wykryto COVID (odmianę wirusa z Anglii). Wczoraj...

Opublikowany przez Moja Australia i świat Czwartek, 7 stycznia 2021

Źródło: Wirtualna Polska

Podobne artykuły

dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >
Rodzina w Tatrach deptała krokusy

Polska

Turyści deptali krokusy. TPN promuje akcję „Ani kroku(s) dalej!"

Czytaj więcej >