Schronisko PTTK Morskie Oko w swoich mediach społecznościowych opublikowało informację o wystawieniu noclegu na licytację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku dochód zostanie przekazany na zakup sprzętu dla oddziałów laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy.
Babia Góra jest pozornie łatwa do zdobycia dla turystów, jednak podczas niepogody potrafi pokazać prawdziwie górskie oblicze. Panują tam trudniejsze warunki, niż w innych częściach Beskidów - występuje nawet ryzyko lawin.
Stoki narciarskie zgodnie z decyzją polskiego rządu powinny być zamknięte do 31 stycznia. Mimo że restrykcje miały zostać zniesione tuż po feriach zimowych, to niestety sytuacja epidemiologiczna w Polsce wciąż nie jest stabilna, dlatego Rada Ministrów zdecydowała się przedłużyć wszelkie obostrzenia. Jak się jednak okazuje, wstrzymana gospodarka coraz bardziej daje się we znaki, a przedsiębiorcy mają już dość martwienia się o jutro. Wielu z nich na własną rękę decyduje się wyłamać z obowiązujących zakazów i otwierają swoje biznesy.
Szczyt K2 położony w Karakorum jest drugim co do wysokości na świecie. Do tej pory był jedynym, którego nie udało się zdobyć zimą. Nepalczycy jako pierwsi dotarli na górę, a na ostatnim odcinku, idąc ramię w ramię, zaśpiewali hymn.
Kończący się już weekend, w Karkonoszach był wyjątkowo nieatrakcyjny. Cieszące się dużą popularnością w czasie pandemii szlaki, były niemal puste ze względu na trudne warunki. Turyści nie chcieli ryzykować.
Turyści w Beskidach nie czekają na otwarcie stoków. Mając do dyspozycji śmigłowiec, można dostać się na szczyt, by potem zjechać na nartach w doliny. Nowy sposób na zimowe sporty jest dobrze znany w USA , Kanadzie, a także Szwajcarii i we Włoszech.
Zima nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Przyzwyczailiśmy się do stosunkowo wysokich temperatur i braku śniegu, lecz w tym roku jest nieco inaczej. Po fali mrozów przyszła kolej na opady śniegu.
Michał Gajewski znał góry jak własną kieszeń. Był nie tylko zasłużonym członkiem Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, ale również instruktorem ratownictwa. Zmarł 22 stycznia 2021 roku, o czym poinformowali działacze TOPR za pośrednictwem Facebooka.Góry były prawdziwym żywiołem, który stał się jednym z najważniejszych elementów w życiu Michała Gajewskiego. Mężczyzna został honorowym członkiem Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, a jego działalność znana jest w Karkonoszach, Beskidach i Bieszczadach.
Wyjazd na narty jest obecnie niemal niemożliwy ze względu na liczne obostrzenia rządu. Zgodnie z rozporządzeniem zamknięte muszą być nie tylko stoki narciarskie, ale również hotele. Jeden ośrodek w Wiśle zdecydował się jednak otworzyć.
Góry potrafią być bardzo niebezpieczne, zwłaszcza zimą. W Bieszczadach ogłoszono właśnie drugi stopień zagrożenia lawinowego. Jak poinformował Polsat powołujący się na GOPR, „zagrożenie dotyczy głównie masywów połonin Caryńskiej i Wetlińskiej, Tarnicy, Małej i Wielkiej Rawki oraz Szerokiego Wierchu".
Hotel w Białce Tatrzańskiej oprócz usług hotelarskich oferować będzie konsultacje medyczne z lekarzem lub fizjoterapeutą, zabiegi terapeutyczne czy nielimitowany dostęp do tamtejszych basenów termalnych.
Pieniny słyną z 500-letniego drzewka, które znajduje się na szczycie Sokolicy. Niedawno w wyniku trudnych warunków pogodowych odłamała się gałąź skarłowaciałej reliktowej sosny, co potwierdziły władze Pienińskiego Parku Narodowego. Ruszyły prace nad uratowaniem ikony polskich gór. Symbol parku został zabezpieczony tymczasowym wzmocnieniem.Kolejny raz pracownicy parku narodowego mają powody, by bać się, że Pieniny stracą swój symbol. Sytuacja zaniepokoiła również turystów, którzy chętnie wchodzą na Sokolicę i fotografują skarłowaciałą reliktową sosnę – często również z Dunajcem w tle.
Stoki narciarskie zarabiają tylko zimą. Jeśli w najbliższym czasie nie będą mogły wznowić działalności, w tym roku nie odrobią już strat, a to dla wielu przedsiębiorców oznacza bankructwo. Polskie Stacje Narciarskie i Turystyczne wskazały słabe punkty Tarczy 2.0, przez które większość właścicieli wyciągów nie otrzyma pomocy.
Pogoda w Tatrach jest jednym z najważniejszych czynników, od którego zależą plany wyjazdowe turystów. W ten weekend lepiej odpuścić sobie wędrówki po górach, ponieważ warunki są rudne i jest niebezpiecznie.Jak podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, na południu Polski wieje silny wiatr, od 35 do 45 km/h, a w porywach nawet do 80 km/h. W Tatrach jego prędkość to 45 - 60 km/h, a w porywach nawet do 140 km/h.⛅️Przeważnie pogodnie, jedynie na zachodzie oraz południu więcej chmur i miejscami opady deszczu. Ciepło, od 3°C, 5°C na wschodzie i w centrum do 9°C, 10°C na zachodzie i południu. Silniejszy wiatr wiał będzie nad morzem oraz w górach, do 60 km/h nad morzem i 80 km/h w Karpatach. pic.twitter.com/4Wf4HXmCoJ— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) January 22, 2021W piątek jeszcze pojawią się przejaśnienia, lecz sobota i niedziela będą pochmurne. Należy się spodziewać opadów deszczu, a w górach także śniegu. Temperatury utrzymają się powyżej zera, w Zakopanem będzie ok. 3 st. C.Również nad morzem należy się spodziewać dosyć silnego wiatru, który osiągnie większą prędkość po południu. Termometry wskażą od 6 st. C. w Gdańsku do 10 st. C. w Szczecinie.
Bieszczady zyskują na popularności wśród turystów, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, jak niebezpieczne zwierzęta można tam spotkać. Kazimierz Nóżka z Nadleśnictwa Baligród opowiedział nam o spotkaniach z niedźwiedziami, które zapamiętał do końca życia.
„Górska Odyseja” to coś więcej, niż krajoznawcza podróż od Bieszczad po Sudety Zachodnie. Dominik Dobrowolski chce zachęcić Polaków do zbierania śmieci, które turyści zostawiają na szlakach. Ekolog i podróżnik planuje pokonać 700 kilometrów.Akcje takie jak „Górska Odyseja” pokazują problem, jaki pojawia się nie tylko w regionach górskich. Turyści zostawiają na łonie natury mnóstwo śmieci zarówno w drodze na szczyty, jak i opalając się na plażach. Niektóre tereny leśne zaczynają niestety przypominać wysypiska, a Lasy Państwowe wydają 20 milionów na ich oczyszczanie.
Szerpowie są ludem zamieszkującym niższe partie Himalajów w Indiach i Nepalu. Tradycyjnie zajmują się hodowlą jaków, owiec i kóz, a także uprawą zbóż, herbaty czy cytrusów. Od wielu lat pracują dla turystów - jako tragarze górscy i przewodnicy.Domy Szerpów zamieszkujących zbocza gór na wysokości 3 do 6 tys. metrów n.p.m. mają specyficzną budowę. Na parterze zwykle mieści się obora, w której zwierzęta znajdują schronienie. Ciągłe przebywanie na dużych wysokościach sprawia, że mieszkańcy świetnie radzą sobie ze wspinaczką.Na znacznych wysokościach powietrze bywa rozrzedzone. Z tego powodu turyści pochodzący z nizinnych terenów, mają problemy ze złapaniem oddechu w górach. Mieszkańcom Nepalu nie sprawia kłopotu wchodzenie pod górę z ogromnym bagażem, dlatego są najlepszymi tragarzami.
TOPR przekazał informacje na temat ubiegłych ferii. W tym roku wyglądały one zupełnie inaczej ze względu na kwarantannę narodową. Jak się jednak okazuje, wiele osób nie zrezygnowało z wyjazdów. Na szlakach było sporo turystów.
Góry to miejsce zarówno piękne, jak i niebezpieczne. Szczególnie zimą oraz w tych najwyższych pasmach. Przekonał się o tym turysta, który próbował wejść na sześciotysięcznik w Himalajach. Zginął w nieszczęśliwym wypadku.
Nadmorskie kurorty tracą przez obostrzenia także zimą. Nie są tak popularne jak górskie, w których znajdują się duże ośrodki narciarskie, lecz oferują m.in. usługi uzdrowiskowe. Przedstawiciele nadbałtyckich gmin oczekują równego traktowania.
Karkonosze przyciągają turystów pomimo restrykcji. Niektórzy wybierają się na spacer lub na zjeżdżanie na sankach. Na ten temat wypowiedział się Karkonoski Park Narodowy. Apel nie spodobał się wielu internautom.
Park Gwiezdnego Nieba „Bieszczady" to wyjątkowe miejsce wyznaczone specjalnie dla miłośników obserwacji ciał niebieskich. Widać tam o wiele więcej niż w jakimkolwiek innym zakątku Polski.- Przyszłe pokolenia mają prawo do dziewiczej i nieskażonej Ziemi, w tym prawa do czystego nieba. Ciemne niebo to kulturalne, naukowe i ekologiczne dziedzictwo ludzkości - Międzynarodowa deklaracja UNESCO (Tenerife, 1994, La Palma 2007)Wyświetl ten post na Instagramie.Post udostępniony przez Przemek | Fotograf Warszawa (@przemek_chudzik)
Z tego artykułu dowiesz się:Do czego służą tyczki na szlakachJak możemy o nie zadbaćO systemie ułatwiającym odnalezienie turystówO szlaki górskie dbają zwykle leśnicy, pracownicy parków narodowych i członkowie lokalnych PTTK. Turyści rzadko zwracają uwagę na stan techniczny oznaczeń, chociaż w prosty sposób mogliby się przyczynić do wydłużenia ich trwałości. O czym mowa? O tyczkach, które są ważnym elementem szlaków w górach. Wielu turystów, którzy przyjeżdżają zimą na wędrówki czy na narty, z pewnością miało okazję z nich korzystać.
Chata pod Śnieżnikiem jest dobrze znana turystom, którzy wędrują po Masywie Śnieżnika. Można tam odpocząć, napić się herbaty, a nawet przygotować ciepły posiłek. W razie potrzeby jest możliwość przenocowania, a o wszystko dbają sami turyści - każdy po sobie sprząta i stara się zostawić chatkę w jak najlepszym stanie.
Góry Opawskie leżą na pograniczu Polski i Czech w Sudetach Wschodnich. Najwyższy szczyt nie ma nawet 1 tys. m n.p.m., jednak jest to najwyżej położony region w województwie Opolskim.O tym dlaczego warto tam pojechać, powiedział prezes Klubu Turystyki Narciarskiej głuchołaskiego oddziału PTTK Grzegorz Kamiński w rozmowie z Radiem Opole.
Z tego artykułu dowiesz się:Jak wygląda protest w ZieleńcuCzego oczekują przedsiębiorcyJakie straty ponieśliZieleniec Ski Arena to duży ośrodek narciarski położony w pobliżu Duszników-Zdroju. Gdy tylko warunki pozwoliły na naśnieżenie stoków, przystąpiono do przygotowań przed sezonem narciarskim. W grudniu wyciągi nie były czynne nawet dwa tygodnie, a już trzeba było zawiesić ich działanie.
Zagrożenie lawinowe wzrosło nie tylko w Tatrach, ale i w niektórych rejonach Sudetów. W piątek doszło do tragedii po tym, jak lawina zeszła w Wielkim Kotle po czeskiej stronie i zabrała ze sobą jednego ze ski-alpinistów.
Żywiec jest miastem położonym na południu Polski. Wiele osób kojarzy je wyłącznie z alkoholem o tej samej nazwie. Jak się jednak okazuje, niewielkie miasteczko ma znacznie więcej do zaoferowania, niż się wydaję. Ciekawostki o mieście to prawdziwa gratka dla zapalonych podróżników.