Turysci.pl
Zima wraca ze śneigiem

fot. pixabay/ krzys16

Zapowiadają powrót zimy. Szczególnie w górach trzeba przygotować się na opady śniegu

24 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Maja Lachowicz

Udostępnij:

Po kilku dniach odwilży znów będziemy się cieszyć zimową aurą. Od jutra szykują się opady śniegu na terenie całego kraju, największe będą w górach. Już dziś w niektórych regionach temperatura spadnie poniżej zera, powodując oblodzenia

Zima nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Przyzwyczailiśmy się do stosunkowo wysokich temperatur i braku śniegu, lecz w tym roku jest nieco inaczej. Po fali mrozów przyszła kolej na opady śniegu.

Znów się ochłodzi

Z zachodu nadciąga zimne i wilgotne powietrze arktyczne, które przyniesie nam nieznaczne ochłodzenie i obfite opady śniegu. IMGW już dziś ostrzega przed oblodzeniami w województwach zachodniopomorskim, pomorskim, kujawsko-pomorskim, lubuskim, wielkopolskim, łódzkim, a także wybranych powiatach w pozostałych regionach.

Ochłodzenie to zapowiedź typowo zimowych obrazków — będzie biało, nie tylko w górach. Wraz z opadami śniegu może pojawić się silny wiatr wiejący z prędkością 70 km na godzinę.

Przez kilka najbliższych dni wilgotne powietrze znad północnego Atlantyku zagości na terenie całego kraju. Nie należy spodziewać się tak silnych mrozów, jak przed tygodniem, za to powinno spaść więcej śniegu.

Zima zagości na kilka dni

W niedzielę będzie pochmurno, na wschodzie pojawi się przelotny deszcz, czasem ze śniegiem. W pozostałej części kraju jest szansa na śnieg, lecz temperatury będą się utrzymywać powyżej zera.

W poniedziałek lekko się ochłodzi, termometry wskażą od 0 do 2 st. C. Szczególnie obficie popada w górach, Bieszczady zyskają kolejne 20 cm białego puchu. Na niżej położonych terenach należy się spodziewać ok. 5-7 cm. Nadal obowiązuje 2. stopień zagrożenia lawinowego.

Fot. Znów będzie biało/ pixiono.com

Na zachodzie możliwe są przejaśnienia, lecz niebo nad pozostałą częścią kraju będzie zasnute chmurami. W górach zapanują świetne warunki do jazdy na nartach, jednak ze względu na zamknięte stoki, będzie można wybrać się tylko na biegówki.

Dwa dni ciepła i znów mróz

We wtorek będzie jeszcze chłodniej, lecz kilkustopniowy mróz pojawi się dopiero w środę. Niebo nadal będzie zachmurzone, pojawią się opady śniegu — najmniejsze na Pomorzu, a największe na wschodzie i w górach. W niektórych miejscach pokrywa śniegowa zyska nawet 30 cm. To może spowodować, że zwiększy się ryzyko zejścia lawiny.

Wybierając się na wycieczkę warto przygotować się na dosyć silny wiatr. W poniedziałek i wtorek będzie miał prędkość ok. 50 km na godzinę, w środę zacznie przybierać na sile. Najmocniej powieje na południu Polski. Nie musimy się jednak martwić o wichurę pokroju tej na Majorce.

W czwartek znowu się ociepli i zacznie padać deszcz. Będzie się przesuwał z zachodu i zniszczy piękne zimowe krajobrazy. Odwilż nie potrwa jednak długo. W następny weekend temperatury znów spadną poniżej zera, jednak szanse na opady śniegu będą znacznie niższe.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: TVN Meteo

Podobne artykuły

Policja kontroluje hotele w Szklarskiej Porębie

Polska

Masowa kontrola hoteli i pensjonatów w Szklarskiej Porębie

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >
hotel Elbląg przechodzi do Focus Hotels

Polska

Grupa Focus Hotels wydzierżawiła 4-gwiazdkowy hotel Elbląg

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
Ksiądz błogosławił w Szczyrku

Polska

Ksiądz ze Skrzycznego błogosławił turystom i mieszkańcom. Mogli cieszyć się Beskidami

Czytaj więcej >