Turysci.pl
Hiszpania sprząta skutki wichury

Fot. twitter.com/~Widow~/ screen

Wichury w popularnym hiszpańskim kurorcie wyrywały drzewa i niszczyły ściany. Są nagrania

24 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Maja Lachowicz

Udostępnij:

W Hiszpanii pogoda szaleje - najpierw śnieżyce, teraz sztormy i wichury, które niszczą wszystko na swojej drodze. Ucierpiały popularne regiony turystyczne, strażacy nie nadążali z pracą. Wyrwane drzewa, zniszczone budynki i brak prądu, to nowe obli

Do Hiszpanii i Portugalii dotarły dwa sztormy, które nałożyły się na siebie i spowodowały ogromne straty. Towarzyszące im wichury wdarły się w głąb lądu, zrywając dachy, linie energetyczne i łamiąc drzewa. W sobotę kilkaset dróg w Hiszpanii było nieprzejezdnych, a 50 tys. gospodarstw domowych zostało bez prądu.

Służby obrony cywilnej Portugalii przekazały, że strażacy podejmowali do sobotniego popołudnia kilkaset interwencji. Polegały głównie na usuwaniu powalonych na jezdnię gałęzi, a także wyrwanych oraz połamanych drzew.

Najbardziej niebezpiecznie było na północno-wschodnim krańcu kraju, gdzie prędkość wiatru przekroczyła 140 km na godzinę. W Hiszpanii poszkodowani zostali głównie  mieszkańcy Kastylii, Leonu a także Balearów.

Hiszpańskie wyspy są zniszczone

Pośród wielu zniszczeń najdotkliwszy był brak prądu. Od piątku do sobotniego popołudnia zanotowano ponad 600 różnych awarii linii energetycznych. „Hortense" i „Ignacio" z łatwością przewracali drzewa, których strażacy nie nadążali usuwać. 

Nałożenie się tych dwóch sztormów wywołało wichury, które uderzyły w Majorkę. Na wyspie przez cały rok można spotkać turystów, jednak w najbliższym czasie lepiej nie wyjeżdżać tam na wypoczynek.

W sobotę rano strażacy podjęli prawie 400 interwencji, które polegały na usuwaniu skutków silnego wiatru i ulewnego deszczu. W niektórych częściach wyspy prędkość wiatru przekroczyła 170 km/h.

Na nagraniach zamieszczonych na Twitterze przez uzytkownika „~Widow~" widać skalę zniszczeń. Na ulicach leżą nie tylko fragmenty drzew, ale również budynków. Potłuczone dachówki, połamane deski i śmieci zalegają na chodnikach.

Skutki przejścia wichury przez Majorkę zostały pokazane także przez telewizję „Telediarios de TVE". Samochody zostały przygniecione przez potężne drzewa, lecz nie pojaiwły się informacje o ofiarach śmiertelnych. Mieszkańcy w porę schronili się przed żywiołem.

Najpierw śnieżyca, teraz sztormy

Jeszcze nie tak dawno, 8 stycznia nad Hiszpanią przeszła śnieżyca Filomena, która sparaliżowała ruch na drogach. Przez ponad tydzień mieszkańcy nie mogli sobie poradzić z ogromną ilością śniegu i silnymi mrozami.

Zanim usunięto do końca skutki ataku zimy, nadeszły wichury, które znów wywołały chaos. W sobotę władze prowincji Leonu zdecydowały się na wezwanie rządu Hiszpanii do ogłoszenia w tej części kraju stanu klęski żywiołowej po przejściu dwóch następujących po sobie sztormów.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: Polsat News

Podobne artykuły

czechy zamykają się dla turystów

Europa

Czechy zamykają granice dla ruchu turystycznego. Rozporządzenie obowiązuje od jutra

Czytaj więcej >
Dom na Sycylii

Europa

Dom za 1 euro i pieniądze na remont. Miasto na Sycylii kusi nie tylko turystów

Czytaj więcej >
zdjęcia z wakacji

Europa

Uznali zdjęcia z wakacji za "niedopuszczalne" i chcą zmienić zasady na lotniskach. Wielka Brytania krytykuje influencerów

Czytaj więcej >
bułgaria zaostrza restrykcje

Europa

Bułgaria wprowadza nowe restrykcje dla podróżujących. Dotkną również Polaków

Czytaj więcej >
Granice Portugalii zamknięte

Europa

Portugalia zamyka granice. Zakaz podróży nawet wewnątrz kraju

Czytaj więcej >

Europa

Tysiące turystów z Niemiec poleciało na Majorkę. Na nic prośby rządu

Czytaj więcej >