Zima zaskoczyła w HiszpaniiTwitter.com/VibamotorO (screen)

Zima uderzyła z pełną mocą, wszystko paraliżowane za granicą. Zdecydowanie odradzamy podróże

W jednym z najpopularniejszych państw turystycznych w Europie pojawiła się zima. Hiszpanie są zaskoczeni, na ulicach panują ogromne utrudnienia z powodu dużej ilości śniegu. Wstrzymano także pracę wielu publicznych środków transportu.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie utrudnienia czekają na turystów
  • O co apelują hiszpańskie władze
  • Jak pogoda ma wyglądać w ciągu nadchodzącej doby

Zima na Półwyspie Iberyjskim sprawiła ogromne utrudnienia dla turystów. Ze względów bezpieczeństwa postanowiono wstrzymać kursy wielu pociągów. Zamknięto także lotnisko w Madrycie. Podróż do tego kraju będzie bardzo skomplikowana.

Zima w Madrycie. Utrudnienia dla turystów

Gwałtowna zmiana pogody w Hiszpanii wynika z burzy śnieżnej Filomena. Po raz pierwszy w Madrycie ogłoszono czerwony alert zagrożenia na drogach. Ulice w wielu miejscach są nieprzejezdne. Dodatkowo duża ilość śniegu może być niebezpieczna. Wiele pojazdów w Hiszpanii nie ma odpowiednich opon do takich warunków podróży. Problemy można zauważyć na Twitterze, na nagraniu użytkownika VibamotorO.

Śnieg wstrzymał także ruch międzynarodowy. Na lotnisku Barajas w Madrycie wstrzymano wszelkie loty, dopóki z pasów startowych nie zostanie zgarnięty śnieg. Właściciele portu lotniczego mogą też poczekać na zmianę warunków atmosferycznych.

Jak powiedział dla hiszpańskiej telewizji publicznej TVE minister transportu Jose Luis Abalos, wszystkie loty, które docelowo miały zakończyć się w Madrycie, są przekierowywane na inne lotniska. Operator lotniskowy AENA informuje o 50 odwołanych lotach.

Wynajęła pokój w Szklarskiej Porębie mimo zakazu. Opowiedziała nam wszystkoWynajęła pokój w Szklarskiej Porębie mimo zakazu. Opowiedziała nam wszystkoCzytaj dalej

Zawieszony ruch kolejowy

Utrudnienia czekają także na turystów korzystających z hiszpańskich kolei. Od piątkowego wieczoru nie kursują madryckie pociągi podmiejskie, jak także pociągi AVE, które kursują z dużą prędkością. Mowa o połączeniach Madrytu z innymi miastami mocno dotkniętymi przez atak zimy, jak np. Walencja i Alicante.

Jose Luis Martinez-Almeida, madrycki polityk, poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych, że sytuacja na drogach jest skomplikowana i poprosił, aby nie korzystać z samochodów, z wyjątkiem skrajnych sytuacji. Zaapelował także o zakładanie łańcuchów na koła aut.

Na hiszpańskich drogach można znaleźć wiele korków i innych utrudnień. Hiszpańska Dyrekcja Generalna Obrony Cywilnej apeluje o niewychodzenie w ten weekend z domów. Odcinki niektórych autostrad zostały wyłączone z ruchu.

Tak trudne warunki pogodowe panują w Hiszpanii już od kilku dni. Niestety, nie dla wszystkich skończyło się to szczęśliwie. W północnym stanie Asturia zginęło dwóch mężczyzn, którzy zostali zasypani przez lawinę. Pisaliśmy o tym tutaj.

Co więcej, nic nie wskazuje na poprawę pogody w najbliższym czasie. Według prognoz, w ciągu najbliższej doby w Madrycie, Toledo, Guadalajarze, Cuence, Albacete, Catellon, Walencji, Saragossie i Tarragonie może spaść około 20 cm śniegu. Do pomocy powołano jednostki wojskowe.

W najbliższych dniach odradzamy wszelkich podróży do Madrytu oraz innych części Hiszpanii. Jest to jednak miejsce, które warto odwiedzić, kiedy warunki będą ku temu sprzyjające. O hiszpańskich atrakcjach turystycznych można przeczytać tutaj.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turyści.pl:

Źródło: RMF24

Następny artykuł