Górale mają dość restrykcji uderzających w ich biznesy. Już teraz niektórzy z nich zapowiadają, że nie zastosują się do zasad kwarantanny narodowej, jeśli zostanie ona wydłużona. Powstała nawet inicjatywa akcji "Góralskie veto".
Z tego artykułu dowiesz się: dokąd pojechała Edytaco się wydarzyło w górach o czym warto pamiętać przed pójściem na szlak Portugalskie góry przyciągają mnóstwo turystów, którzy wyruszają w kierunku Madery, by cieszyć się niesamowitymi widokami. W poszukiwaniu wrażeń wybrała się także polska blogerka Edyta, która zdobyła najwyższy szczyt Pico Ruivo. Chociaż góra ta nie należy do najbardziej wymagających na świecie, to zawsze warto się odpowiednio przygotować do takiej wędrówki, o czym przekonała się Polka.Jaka sama autorka bloga Backpakuje przyznała, portugalskie góry na Maderze to przede wszystkim Pico Ruivo. Warto wiedzieć, że można tam dotrzeć jedynie pieszo. Edyta wybrała się tam z innego szczytu – Pico do Arieiro, na który można już dojechać samochodem lub autobusem.
Pogoda w Karkonoszach może być obecnie bardzo niebezpieczna ze względu na trwające opady śniegu oraz towarzyszący im wiatr. Na Facebooku GOPR Karkonosze czytamy, że stopień zagrożenia lawinowego wzrósł tam do drugiego.
Lawina zdecydowanie należy do największych zagrożeń w polskich górach. Oczywiście, zagrożenie istnieje w każdym paśmie górskim. To nie tylko utrudnienie w turystyce, ale także zagrożenie dla życia. Z tego powodu warto dobrze przygotować się przed wyprawą.
Z tego artykułu dowiesz się:Z czego może wynikać takie zjawiskoJaki miało wpływ na miejscową przyrodęJaką inną górę warto zobaczyć w AustraliiTajemnica, którą skrywa słynna góra w Australii od dawna szokuje turystów z całego świata. Ogień płonie pod twardą skorupą już o ponad 6 tysięcy lat. Wiele osób zastanawia się, skąd wzięło się takie zjawisko. Wyjaśniamy to.
Z tego artykułu dowiesz się:Czy właściciele obiektów chętnie wynajmują pokojeNa jakich warunkach udało się znaleźć noclegCzy w Szklarskiej Porębie jest teraz wielu turystówWyjazd w góry byłby dla wielu teraz idealnym wypoczynkiem od codziennych spraw. Niestety, z powodu trwającej pandemii koronawirusa zamknięte zostały obiekty noclegowe oraz stoki narciarskie, a restauracje mogą działać jedynie w systemie „na wynos". Mimo to Polacy mają sposoby na obejście restrykcji. O jednym z nich opowiedziała nasza czytelniczka.
Z tego artykułu dowiesz się:Czy leśnik boi się niedźwiedziJak należy się zachować przy spotkaniu oko w oko z dzikim zwierzęciemCo jeżeli niedźwiedź ruszy w naszą stronęKazimierz Nóżka jest leśnikiem z Bieszczad, a konkretnie Nadleśnictwa Baligród, które cieszy się ogromną liczbą fanów na Facebooku. Jest również autorem dwóch książek o tym regionie Polski - „Zanim wyjedziesz w Bieszczady" oraz „Zanim wyjedziesz w Bieszczady. Przystanek Jezioro". Ogromną popularnością cieszą się przede wszystkim jednak jego nagrania, pokazujące życie dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku.
Z tego artykułu dowiesz się:O co spierają się miłośnicy górskich wypraw Jak się przygotować do zimowej wędrówkiO co zapytać przed wyjściem w górySzlak nad Morskie Oko jest jednym z łatwiejszych w Tatrach. Asfaltowa droga nie przysparza wielu kłopotów latem, jednak zimą bywa niebezpieczna. Oblodzona nawierzchnia i gruba warstwa śniegu sprawiają, że łatwo stracić równowagę i upaść, doznając kontuzji.
Zdjęcia zostały zamieszczone na profilu na Facebooku ośrodka Przysłop pod Baranią Górą Schronisko Górskie PTTK. We wpisie można zauważyć ogromne rozżalenie spowodowane kradzieżą. Jak napisano, „karma wraca".
Z tego artykułu dowiesz się: Jakie incydenty wydarzyły się w Tatrach 6 styczniaKtóra trasa cieszy się największym zainteresowaniemNa co trzeba przygotować się przed wyjściem w góryTatry przyciągają turystów w okresie zimowym. Okazuje się, że nawet kwarantanna narodowa nie zniechęciła turystów do wyjścia na szlaki. Trzeba jednak uważać, ponieważ może być niebezpiecznie. W święto Trzech Króli przekonały się o tym dwie osoby.
Z tego artykułu dowiesz się:Jakie osiągnięcia przypadają na złotą epokę polskiego himalaizmuIle osób zginęło, wchodząc na K2 latem 1986 rokuJak wyglądały ostatnie chwile Dobrosławy Miodowicz-WolfChociaż wyprawy himalaistów na K2 trwają już od kilku dekad i organizowane są w różnych porach roku, szczyt ten pozostał ostatnim niezdobytym zimą ośmiotysięcznikiem. Trudne warunki sprawiają, że mnóstwo doświadczonych sportowców rezygnuje z ataku. Niestety K2 to także cmentarz wielu wspinaczy. Góra zabrała między innymi Dobrosławę Midowicz-Wolf.Dobrusia, Mrówka czy Mrówa – tak koledzy nazywali swoją koleżankę, która marzyła o zdobyciu K2. Dobrosława przyszła na świat w 1953 roku w Krakowie, na co dzień jednak była związana z Warszawą, gdzie pracowała jako etnograf w Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Swoje pierwsze wyprawy w góry odbyła już w wieku 16 lat. Z czasem miłość do zdobywania szczytów tylko nabierała intensywności.
Z tego artykułu dowiesz się: Czym jest to zjawiskoJak na zdjęcia zareagowali internauciJakie inne zjawisko można było zobaczyć w Polsce w grudniuZakopane to nie nie tylko miejsce, w którym można znaleźć wiele atrakcji turystycznych. Są tam także piękne krajobrazy, które zachwycą każdego. Do tego czasem nad górami można zauważyć wyjątkowe zjawiska. Tak było też tym razem.
Z tego artykułu dowiesz się: Jak się ubrać na wycieczkę w góryDlaczego plecak jest lepszy niż torbaCo zapakować do plecakaWiele osób wybierając się na wycieczkę w góry, zadaje sobie pytanie, co spakować do walizki, by być przygotowanym na każde warunki. Żeby ułatwić to zadanie, przygotowaliśmy listę najważniejszych elementów stroju i wyposażenia plecaka, bez których trudno się obyć na szlaku.
Z tego artykułu dowiesz się: O najdziwniejszych historiach turystów w TatrachCzego obawiają się traperzyKtóre miejsca potrafią wystraszyćTatry zachwycają swoim majestatem, ale potrafią też przestraszyć. Przed wyjściem na szlak lepiej nie słuchać opowieści o tajemniczych zaginięciach czy turystach, którzy zginęli w niewyjaśnionych okolicznościach.
Z tego artykułu dowiesz się: Jak Polacy podchodzą do kwarantanny narodowejCo się dzieje w górachJak policja dowiaduje się o nielegalnych noclegachPolacy już dawno zapowiadali, że żaden zakaz nie zatrzyma ich w domu, a przedsiębiorcy, że na wszystko znajdą sposób. Wiele wskazuje na to, że nie były to czcze pogróżki, a zapowiedź walki z systemem. Nikt nie zatrzyma turysty żądnego wrażeń w ośnieżonych górach.
Góra Kajlas w Tybecie jest świętym miejscem dla czterech religii: buddyzmu, hinduizmu, dżinizmu oraz szamańskiego wyznania bön. Szczyt przez lata był pilnie strzeżony przez mnichów pilnujących, by nikt nie zbeszcześcił jej wdrapując się na szczyt.W latach 50. XX wieku Chiny zaaneksowały Tybet i otworzyły teren dla turystów, głównie w celu osłabienia tamtejszych wierzeń. Znaleźli się śmiałkowie, chący wejść na śwętą górę, jednak nikomu się nie udało. Czemu?
Samochód marki Opel został porzucony na skraju szlaku na górę Borowa, gdzie wjazd autem jest surowo zabroniony. Jak się okazuje, mimo wyraźnego zakazu, wciąż znajdują się nieodpowiedzialni kierowcy, którzy próbują podjechać pod górę.
Z tego artykułu dowiesz się:Na jakiej górze powstało nagranieJak inni fani gór spędzali SylwestraJakie sposoby na obejście restrykcji znaleźli turyściNagranie, które pojawiło się na Facebooku, jednych zachwyciło, a drugich oburzyło. Co prawda, można na nim zobaczyć niesamowity widok, ale zwrócono uwagę na zlekceważenie restrykcji wynikających z pandemii. To niejedyny przypadek. Wiele osób - mimo zakazów - pojechało na Nowy Rok w góry.
Z tego artykułu dowiesz się:Co o sylwestrze w Zakopanem powiedziała policjaJak sytuacja wyglądała w okresie Bożego NarodzeniaCo warto zobaczyć w mieścieZakopane zawsze zapełniało się tłumem turystów w ostatni dzień roku. Ludzie wybierali hotele i inne ośrodki, aby przywitać nowy rok. Inni wybierali się na miejskiego sylwestra organizowanego przez TVP. Tym razem tych atrakcji nie było, a w mieście było pusto.
Z tego artykułu dowiesz się:Jak wygląda zdjęcieDlaczego autor czekał 2 lata na jego wykonanieCo turyści mogą zobaczyć w Górach StołowychZdjęcie wykonał fotograf Cris Froese, który następnie zamieścił je na swoim profilu na Instagramie. Jak się okazuje, to nie było spontaniczne zdjęcie. Autor przyznał, że kadr planowany był od dwóch lat. Ciągle pojawiały się utrudnienia, aż w końcu znalazł idealny moment. Oczekiwanie zdecydowanie się opłaciło, bo widok zapiera dech w piersiach.
Z tego artykułu dowiesz się:Z jakiego powodu doszło do tragediiJak pożegnano zmarłym ratownikówJakie jest podejście Polaków do wypraw w góryTOPR sprawia, że możemy czuć się bezpieczne podczas wyjścia na szlak. Zawsze są w pogotowiu, gdyby doszło do jakiegoś zagrożenia. 19 lat temu próbując ratować życie turystów zginęli 24-letni Bartek Olszański i 29-letni Marek Łabunowicz.
Z tego artykułu dowiesz się:Jakie warunki pogodowe panują obecnie na południu PolskiJakie działania w ciągu ostatniej doby podejmowały służbyJakie ostrzeżenia ogłoszono w górskich regionachW południowej części Polski pogoda już wczoraj, tj. 28 grudnia, uległa nagłemu pogorszeniu. W regionach górskich pojawił się bardzo silny halny, który siał zniszczenie, powalając drzewa – w Zakopanem kilka z nich spadło na samochody i kamper – a nawet zrywając dach domu jednorodzinnego w Kościelisku. Zakopiańscy strażacy odnotowali co najmniej 45 interwencji.Pogoda w ciągu ostatnich godzin sprzyja powstawaniu zagrażających warunków. Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe ogłosiło już ostrzeżenie 2. stopnia przed lawinami. W Tatrach halny w ciągu ostatniej doby wiał z prędkością nawet 155 km/h. Służby zaapelowały o pozostanie w domu i nie wybieranie się na górskie szlaki.
Z tego artykułu dowiesz się:Jaka legenda krąży na temat KajlasKtóre państwo chce pozwolić na zdobywanie szczytuJak wyglądy tybetańska kulturaGóra Kajlas od zawsze wiąże się z pewną tajemnicą, której bronią duchowni. To święte miejsce, do którego pielgrzymują wyznawcy czterech religii. Mimo wszystko, szczyt nigdy nie został zdobyty. Z czego wynika jego wyjątkowość?
Polska aktualnie zmaga się z pandemią koronawirusa, przez co wprowadzono restrykcje uniemożliwiające podróżowanie. Warto jednak zaplanować podróż na przyszłość. Dobrym wyborem będzie miejscowość Ząb. Według wielu jest tam piękniej niż w Zakopanem.
Z tego artykułu dowiesz się:Dlaczego turyści wynajmują drogie miejsca parkingoweJak pomysłowo turyści omijają przepisyJakie są nowe zasady dotyczące turystyki na czas narodowej kwarantannyChociaż Bieszczady przechodzą prawdopodobnie jeden z najgorszych sezonów zimowych ostatnich lat, okazuje się, że niektórzy nadal mogą być zainteresowani wyjazdami wypoczynkowymi w tym kierunku. Na grupie facebookowej Bieszczady Noclegi, Porady, Zdjęcia, Opowieści… pojawiło się zabawne ogłoszenie jednego z internautów.Grupa Bieszczady Noclegi, Porady, Zdjęcia, Opowieści… zrzesza miłośników polskich gór, którzy dzieła się między innymi wartościowymi informacjami na temat wypoczynku i pięknymi fotografiami górskich regionów. Niedawno jeden z internautów ogłosił, że w okresie noworocznym pilnie potrzebuje parkingu z pokojem do wynajęcia gratis. Pod wpisem ruszyła fala komentarzy nawiązujących do rządowych obostrzeń i absurdów w okresie narodowej kwarantanny.
Z tego artykułu dowiesz się:Jakie niebezpieczne wydarzenia miały miejsce na PodhaluCo oznacza 2. stopień zagrożenia lawinowegoJaka jest obecnie sytuacja w TatrachW poniedziałek 28 grudnia Gubałówka była miejscem akcji straży pożarnej i policji. Służby zainterweniowały po tym, jak silny wiatr powalił drzewo, które runęło na kamper zaparkowany na stokach. W mediach pojawiają się komunikaty ostrzegawcze w związku z niebezpiecznymi warunkami, jakie panują na Podhalu. O szczegółach informuje Tygodnik Podhalański.W nocy z 28 na 29 grudnia Gubałówka należała do wyjątkowo niebezpiecznych miejsc na Podhalu. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Tygodnik Podhalański, do incydentu doszło około godziny 20:00 w poniedziałek. Drzewo zostało powalone na kamper stojący na stokach od strony Furmanowej. Na miejscu pojawiła się straż pożarna i policja. Służby zaapelowały o wzmożoną ostrożność tej nocy, ponieważ halny miał utrzymać się aż do wtorku rano. Materiały wideo z przeprowadzonych akcji opublikował Tygodnik Podhalański na swoim oficjalnym profilu facebookowym.
Z tego artykułu dowiesz się:Kto oprócz Polaków wybrał się na szczyt K2Co o wyprawie mówi jej uczestniczka Dlaczego jeden z blogerów skrytykował pomysłPolacy wybrali się do Azji, aby zdobyć ośmiotysięczny szczyt. Co roku tego zadania zimą podejmuje się wiele osób, ale do tej pory nikomu to się nie udało. Góra była zdobywana jedynie w lepszych warunkach pogodowych. Trzymamy kciuki, aby Polakom udało się osiągnąć ten niesamowity cel.
Z tego artykułu dowiesz się:jakie warunki panują w Tatrachprzed czym przestrzega TPNkiedy poprawi się pogodaJeszcze wczoraj, 27 grudnia, nad Morskim Okiem spacerowali turyści, korzystając z bezchmurnego nieba i ostatniego dnia wolnego. Warunki nie należały do najłatwiejszych, lecz nikogo to nie zrażało. Pojawiło się kilka wypadków, ale wszystko dobrze się skończyło.