Z tego artykułu dowiesz się:jakie nagranie pojawiło się w siecico robią niedźwiedzie w Bieszczadachjakie są zwyczaje tych zwierzątNagranie zamieszczone na Facebooku przez Nadleśnictwo Baligród zszokowało wielu internautów. Nie często mamy możliwość podglądania dzikich zwierząt w czasie posiłku, a niedźwiedzie biegające po grudniowym śniegu to wręcz niespotykany widok.
Z tego artykułu dowiesz się:o jednej z najciekawszych legend Tatro maszynie latającej sprzed wiekówskąd wziął się mnich nad Morskim OkiemJedna z najciekawszych legend Tatr opowiada o bracie zakonnym, któremu marzyło się latanie. Mieszkał w Czerwonym Klasztorze na słowackim Spiszu i uprawiał zioła. Był znanym lekarzem, aptekarzem, a także cyrulikiem. Rola uzdrowiciela nie wystarczała jednak Cyprianowi, dlatego postanowił zrealizować swoje marzenie. Chciał latać niczym ptak, więc skonstruował maszynę, która miała mu to umożliwić. Po wielu latach udało mu się osiągnąć cel i na dziedzińcu stanęła konstrukcja z drewna cisowego i płóciennych skrzydeł nasączonych żywicą.
Z tego artykułu dowiesz się:gdzie doszło do opadów śniegujakie są skutki śnieżycjakie zagrożenie niosąZdjęcie wykonane w Alpach może zaskoczyć wiele osób. W Zakopanem gdzieniegdzie można spotkać jedynie cienką warstwę śniegu, a w niektórych miejscowościach we Włoszech i Austrii w spadło nawet kilka metrów.
Z tego artykułu dowiesz się:jakie niebezpieczeństwo jest w Tatrachjak przygotować się do wycieczkijaki wypadek wydarzył się ostatnio w górachTatry mogą być niebezpieczne. Szczególnie należy uważać wczesną zimą. Przed wyjściem na szlak należy się odpowiednio przygotować. Tatrzański Park Narodowy wydał specjalny komunikat, który jest dostępny na ich stronie internetowej.
Z tego artykułu dowiesz się:jaki helikopter rozbił się w Aplachczy znane są już przyczyny katastrofyo czym powinni pamiętać turyści przed wyjściem w góryWydarzenia, do których doszło we francuskiej części Alp, są tragiczne. Lecąc pomóc turystom, 5 osób zginęło w wyniku katastrofy lotniczej. Jedna osoba jest ciężko ranna. Wszystko wydarzyło się we wtorkowy wieczór. Maszyna należała do prywatnej firmy SAF.
Z tego artykułu dowiesz się:jak naukowcy dokonali odkryciajakie ryzyko niosły badaniaz czego wynika różnicaChiny i Nepal, na których granicy mieści się najwyższy szczyt świata, poinformowały o najnowszych pomiarach w Himalajach. Wynika z nich, że Mount Everest jest wyższy niż mówiły do tej pory podręczniki geografii. Ustalono to na podstawie nowoczesnych technik badawczych.
Z tego artykułu dowiesz się:co się wydarzyło nad Morskim Okiemjak powstaje halnyco można zobaczyć nad Morskim OkiemMorskie Oko jest najpopularniejszym punktem turystycznym w polskich Tatrach. Tylko w zeszłym roku odwiedziło je niemal milion turystów. Ostatnio mogli być oni świadkami niezwykłego zjawiska, które było wynikiem oddziaływania Halnego.
Z tego artykułu dowiesz się:co znajduje się na fotografiidlaczego Zakopane i Giewont są wyjątkowejakie inne atrakcje znajdziemy w okolicyZakopane i Giewont to kultowe miejsca wśród miłośników turystyki górskiej. Na facebookowym profilu serwisu Tatromaniak pojawiło się piękne zdjęcie tych kultowych miejsc. Zdjęcie zostało wykonane podczas zachodu słońca, gdy zaczynało zmierzchać.
Z tego artykułu dowiesz się:jaka była decyzja prokuraturyjakie były przyczyny decyzjiw jakich okolicznościach doszło do powieszenia banerów i flagiPolsat przekazał informację podaną przez zakopiańską prokuraturę. Dotyczy ona decyzji wobec wywieszenia baneru wyborczego Andrzeja Dudy oraz tęczowej flagi osób LGBTQ+ na krzyżu na Giewoncie. Trwa również postępowanie w sprawie baneru Strajku Kobiet "Przemoc domowa to nie tradycja".
Titanic miał być chlubą Wielkiej Brytanii. Określany mianem „niezatapialnego” liniowiec pasażerski bił wszelkie rekordy. Niestety stał się częścią bardzo smutnej historii. Wiele lat po tragedii statek stał się inspiracją dla 12-latka z autyzmem. Chłopiec postanowił zbudować jego wierną replikę, używając klocków Lego. Efekt okazał się niesamowity, a wyczyn dziecka robi furorę w mediach społecznościowych.
Z tego artykułu dowiesz się:jak Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych komentuje zjazd,jaki jest cel patroli straży leśnej i policji,czego dowiedzieli się dziennikarze.Beskid Niski znalazł się pod lupą dziennikarzy portalu Onet.pl. Uwagę reporterów przyciągnął tajemniczy zjazd dyrektorów Lasów Państwowych, który oficjalnie ma charakter służbowy. W mediach pojawiły się jednak sugestie, że to forma świętowania imienin dyrektora generalnego. Okolica pilnowana jest przez patrole straży leśnej, a funkcjonariusze policji legitymują postronne osoby.W Beskid Niski wybrały się najważniejsze osoby zarządzające lasami. Pod ośrodkiem Radocyna pojawiły się limuzyny, którymi przyjechało około dwudziestu osób. Dookoła można zaobserwować też patrole straży leśnej, które znajdują się między innymi na drogach dojazdowych. Tak we wtorek 1 grudnia rozpoczął się zjazd dyrektorów Lasów Państwowych. Na miejscu zjawili się również dziennikarze portalu onet.pl.
Z tego artykułu dowiesz się:co jest powodem kontroli,w jaki sposób będą przebiegać,co będą sprawdzać funkcjonariusze.Zima w przyszłym roku będzie wyglądać zupełnie inaczej niż dotychczas ze względu na trwającą pandemię koronawirusa. Już teraz zapowiedziano kontrole na stokach narciarskich. Policja będzie sprawdzać przede wszystkim, czy zachowywane są zasady sanitarne.
Z tego artykułu dowiesz się:jakie stanowisko przyjął TPN,jacy narciarze przyjeżdżają w Tatry,co dalej z wyjazdami na ferie zimoweWyjazd na narty może być utrudniony nie tylko ze względu na zamknięte hotele i ośrodki noclegowe. Chociaż w teorii stoki mogą zostać otwarte mimo panującej pandemii koronawirusa, obszar TPN pozostaje zamknięty dla narciarzy.
Z tego artykułu dowiesz się:Jak zmienią się warunki w Tatrach,Na co podróżni powinni zwrócić uwagę,Czy pojawiło się zagrożenie lawinowe.Po zaobserwowaniu warunków w górach IMGW poinformowało o nadchodzących zmianach. Zgodnie z doniesieniami portalu Onet.pl we wtorek 1 grudnia w Tatrach odnotowano inwersję. Rano w Zakopanem było zimniej niż na Kasprowym Wierchu. To świadczy o nadchodzącym halnym. Według komunikatu pierwsze podmuchy wiatru mają pojawić się w czwartek 3 grudnia.Dyżurny Wysokogórskiego Obserwatorium IMGW potwierdził nadchodzącą zmianę warunków w Tatrach. We wtorek 1 grudnia nad szczytami górowało słońce. W ośnieżonych górach widoczność była bardzo dobra – można było z powodzeniem dostrzec je z Zakopanego. Zdaniem synoptyków w czwartek 3 grudnia rano zacznie wiać halny, a wraz z nim nadejdzie wyraźne ocieplenie. To bardzo ważne informacje dla podróżnych, którzy wybierają się w Tatry.
Z tego artykułu dowiesz się: Co było powodem zdarzeniaJak przygotować się na wyprawę w góryGdzie GOPR najczęściej musi interweniowaćPolsat przekazał informację z Bieszczad. Ze szlaku turystycznego ściągnięto dwóch mężczyzn, którzy byli w poważnym stanie. Obaj byli pod wpływem alkoholu. Z powodu poważnego stanu zdrowia wezwano karetkę pogotowia.
Góry są popularnym kierunkiem turystycznym o tej porze roku. Trzeba być jednak ostrożnym. W Tatrach i Beskidach panują skomplikowane warunki turystyczne. Od kilku dni w górach można poczuć prawdziwą zimę. Ratownicy TOPR-u apelują o rozwagę.
Morskie Oko co roku przyciąga tłumy turystów. To jedna z najpopularniejszych atrakcji w Polsce. Jeszcze do niedawna nikt nie wiedział, że na jego dnie znajduje się wrak statku. Potwierdziło to Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.
Podhale w zdecydowanej większości utrzymuje się z turystyki, która przeżywa obecnie poważny kryzys ze względu na trwającą pandemię koronawirusa. Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w sobotę zapowiedział, że ferie zimowe w całym kraju odbędą się w jednym terminie, a hotele pozostaną zamknięte na dłużej.
Rząd Prawa i Sprawiedliwości do tej pory mógł liczyć na wysokie poparcie górali z Podhala. Wszystko zmieniło się po wprowadzeniu nowych restrykcji związanych z koronawirusem. Nie dość, że hotele i obiekty noclegowe mają pozostać zamknięte, to ferie zostały skumulowanie w jednym terminie.
Morskie Oko jest najczęściej odwiedzanym punktem turystycznym w polskich Tatrach. Na profilu Tatromaniak pojawiły się ciekawe zdjęcia jeziora, lecz z nieco innej perspektywy. Możemy zobaczyć bowiem, co znajduje się na dnie.
Polsat przekazał przykrą informację o śmierci Andrzeja Niedoby - wielkiego twórcy oraz miłośnika wędrówek górskich. Jego pieśń "Szumi jawor" wielokrotnie można usłyszeć na szlakach czy w schroniskach. Odszedł po ciężkiej, lecz krótkiej chorobie, miał 80 lat.
Odkrycie naukowców z uniwersytetu w Plymouth zasmuciło ludzi na całym świecie. W próbkach śniegu zebranego w kilku miejscach na najwyższej górze świata, znajdują się plastikowe drobiny. To świadczy o naszym destrukcyjnym wpływie na planetę.
Góry są naszym wspólnym dobrem narodowym, o które musimy dbać. Dla turystów budowana jest infrastruktura, taka jak oznaczenia szlaków, schroniska czy wiaty. Są jednak niszczone przez wandali, a także "upiększane" przez osoby, które pozostawiają w charakterystycznych punktach np. wstążki czy kapelusze.
Ferie w szkołach od wielu lat są planowane tak, by rozłożyć ruch turystyczny na okres sześciu tygodni. To pozwala na znalezienie noclegu turystom, a przedsiębiorcom na większy zarobek. W tym roku rząd postanowił skłonić Polaków do pozostania w domach, co odbije się na mieszkańcach górskich miejscowości, które są zależne gospodarczo od turystyki.
Wyjazd wakacyjny nie wszystkim się udał, a w przypadku ferii zimowych może być jeszcze gorzej. Rząd właśnie ogłosił, że we wszystkich województwach przerwa między semestrami odbędzie się w tym samym czasie, a nie w czterech turach, jak to było w poprzednich latach.
Karpacz jest ważnym ośrodkiem narciarskim, do którego co roku zjeżdżają prawdziwe tłumy. Najbliższy sezon stanął jednak pod znakiem zapytania, za sprawą restrykcji wprowadzanych przez rząd w związku z epidemią.Wielu przedsiębiorców rozpoczęło przygotowania do sezonu narciarskiego tak, jak co roku. Stoki zaczynają się robić białe, obiekty noclegowe zamieszczają ogłoszenia, w wypożyczalniach czyści się sprzęt. Nie ma jednak pewności, że turyści będą mogli przyjechać i skorzystać z całej infrastruktury. Rząd nadal nie podjął decyzji, jakie warunki będą musiały być spełnione, aby wyciągi narciarskie zaczęły działać. Nieoficjalne informacje przeraziły przedsiębiorców.Kilka dni temu RMF dotarło do wiadomości na temat warunków pozwolenia na działanie stoków narciarskich. Podobno będzie to możliwe, gdy liczba nowych infekcji w ciągu doby spadnie poniżej 10 tys. Właściciele wyciągów szybko obliczyli, że to niemal niemożliwe do zrealizowania, lecz nie poddają się.- Fabryka śniegu ruszyła 10 listopada. Zbroimy się na zimę, ale boimy się, że rząd nas zaskoczy i nie będziemy mogli działać - powiedział cytowany przez portal Money, Grzegorz Głód z Winterpolu, spółki zarządzającej stokami i wyciągami w Karpaczu i Zieleńcu.Od 9 dni fabryka śniegu w Karpaczu pracuje niemal bez przerwy. W pobliżu stoków wyrosły już góry białego puchu, który zostanie wykorzystany do położenia pierwszej warstwy bazowej. Później zostaną uruchomione armatki, które wspierają naturalne opady.- W weekend temperatura ma spaść do -2 stopni i to wystarczy, by odpalić wszystkie armatki śnieżne. Jeśli pogoda będzie łaskawa, to w 5-7 dni możemy naśnieżyć stoki w Zieleńcu i Karpaczu. Jesteśmy jednak zdruzgotani niepewnością. Jeszcze nie wiemy, czy nie obejmą nas obostrzenia - mówił Grzegorz Głód w rozmowie z portalem Money.Przedsiębiorcy już szykują się do sezonu, ponieważ na razie nie pojawiły się żadne zakazy. Obiekty noclegowe pozostają zamknięte do 29 listopada i wszyscy liczą na to, że nakaz nie zostanie przedłużony na kolejne tygodnie. Turyści z niecierpliwością czekają na możliwość wyjazdu.- Zbliża się zima i procedury bezpieczeństwa na stacjach narciarskich będą jedną z fundamentalnych rzeczy dla Polaków. Na stoku mamy zachowany wielometrowy dystans społeczny, a z maseczkami to powinno być tym bardziej bezpieczne - mówił w programie "Money. To się liczy" Andrzej Gut-Mostowy, wiceminister rozwoju, pracy i technologii.Słowa wiceministra niczego nie wyjaśniają, lecz wiele osób ma nadzieję, że uda im się zarobić i przetrwać zimę. Przedsiębiorcy muszą się przygotować już teraz na start sezonu, ryzykując utratę środków. Stowarzyszenie Polskich Stacji Narciarskich i Turystycznych już w październiku wysłało do do departamentu turystyki Ministerstwa Rozwoju swoje propozycje dotyczące zasad bezpieczeństwa na stokach, jednak konsultacje nadal trwają.Źródło: money.pl
Dwoje turystów, którzy wybrali się w góry, nie mieli dzisiaj szczęścia. Wybrali trasę wspinaczkową na Zamarłej Turni, która jest trudna nawet latem. Po południu (czwartek 19 listopada) kobieta upadła ze znacznej wysokości i doznała poważnych obrażeń.
Święta i Sylwester w górach to świetny pomysł. Warto wykorzystać dni wolnego na wypoczynek zamiast na lepienie pierogów. Górale są jednak zaniepokojeni aktualną sytuacją. Zdecydowana większość miejsc wciąż jest wolna. Liczą, że turyści czekają na rezerwację do ostatniej chwili.