Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Na Morskim Oku rozpętał się sztorm. Co się działo, nagranie obiega Internet
Ania Radke
Ania Radke 07.12.2020 20:45

Na Morskim Oku rozpętał się sztorm. Co się działo, nagranie obiega Internet

morskie oko sztorm
fot. flickr.com/ izabela waligora/ CC BY-NC-ND 2.0/ https://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/2.0/

Z tego artykułu dowiesz się:

  • co się wydarzyło nad Morskim Okiem

  • jak powstaje halny

  • co można zobaczyć nad Morskim Okiem

Morskie Oko jest najpopularniejszym punktem turystycznym w polskich Tatrach. Tylko w zeszłym roku odwiedziło je niemal milion turystów. Ostatnio mogli być oni świadkami niezwykłego zjawiska, które było wynikiem oddziaływania Halnego.

Halny nawiedził Morskie Oko

Sztorm na Morskim Oku brzmi nieprawdopodobnie, jednak takie zjawisko jest jak najbardziej możliwe. Wszystko za sprawą Halnego, który wieje w Tatrach. Niedawno również w tym jeziorze dokonano nieprawdopodobnego odkrycia na dnie.

- Wiejący w Tatrach halny doprowadził do wystąpienia sztormu na Morskim Oku w dniu 5 grudnia. Trzeba przyznać, że widok niecodzienny - czytamy w opisie nagrania na facebookowym profilu Kataklizmy w Polsce i na świecie.

Wiatr halny powstaje na skutek różnic ciśnienia pomiędzy jedną a drugą stroną grzbietu górskiego. Wówczas po stronie południowej występuje układ wysokiego ciśnienia oraz niskiego po stronie północnej.

Różnica ciśnień musi być na tyle duża, aby powietrze zalegające po stronie południowej było w stanie wznieść się i przekroczyć grzbiet górski. Ponadto wysokość grzbietu lub wilgotność powietrza również musi być odpowiednio duża.

Halny w Tatrach ma bardzo duże znaczenie dla klimatu regionu: powoduje wzrost temperatury powietrza, powstawanie posuch, a zimą szybki zanik pokrywy śnieżnej, dzięki czemu nie dochodzi do powodzi nawet przy dużych zasobach śnieżnych.

Ciekawostką jest, że halny wpływa na zdrowie i samopoczucie człowieka — jest to tzw. zjawiska fenowe. Gorsze samopoczucie mogą odczuć osoby ze schorzeniami serca i układu krążenia oraz cierpiące na depresję. Dziwnie zachowują się również niektóre zwierzęta, np. psy, koty, konie, krowy, ale również wilki.

Morskie Oko zachwyca Turystów

Morskie Oko jest największym jeziorem polskich Tatr i również najchętniej odwiedzanym. Leży w Dolinie Rybiego Potoku u stóp Mięguszowieckich Szczytów, na wysokości 1395 m n.p.m. U jego brzegu znajduje się najsłynniejsze schronisko PTTK.

Najpopularniejszą trasą nad Morskie Oko jest szlak z Palenicy Białczańskiej łączący się z czerwonym szlakiem przed Wodogrzmotami Mickiewicza. Można przebyć go pieszo lub konną bryczką, jednak drugi sposób nie jest polecany ze względu na wątpliwą jakość życia zwierząt. Niektórzy trasę tę potrafią przebyć nawet na wózku inwalidzkim, jak pan Artur.

[EMBED-2676]

Tagi: Zakopane Góry