Turysci.pl
morskie oko sztorm

fot. flickr.com/ izabela waligora/ CC BY-NC-ND 2.0/ https://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/2.0/

Na Morskim Oku rozpętał się sztorm. Co się działo, nagranie obiega Internet

7 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Morskie Oko jest najpopularniejszym kierunkiem turystycznym w polskich Tatrach. Ostatnio turyści byli świadkami nieprawdopodobnego zjawiska. Halny spowodował, że woda na jeziorze wzburzyła się, tworząc sztorm. Wszystko uchwycili na nagraniu.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • co się wydarzyło nad Morskim Okiem

  • jak powstaje halny

  • co można zobaczyć nad Morskim Okiem

Morskie Oko jest najpopularniejszym punktem turystycznym w polskich Tatrach. Tylko w zeszłym roku odwiedziło je niemal milion turystów. Ostatnio mogli być oni świadkami niezwykłego zjawiska, które było wynikiem oddziaływania Halnego.

Halny nawiedził Morskie Oko

Sztorm na Morskim Oku brzmi nieprawdopodobnie, jednak takie zjawisko jest jak najbardziej możliwe. Wszystko za sprawą Halnego, który wieje w Tatrach. Niedawno również w tym jeziorze dokonano nieprawdopodobnego odkrycia na dnie.

- Wiejący w Tatrach halny doprowadził do wystąpienia sztormu na Morskim Oku w dniu 5 grudnia. Trzeba przyznać, że widok niecodzienny - czytamy w opisie nagrania na facebookowym profilu Kataklizmy w Polsce i na świecie.

Wiatr halny powstaje na skutek różnic ciśnienia pomiędzy jedną a drugą stroną grzbietu górskiego. Wówczas po stronie południowej występuje układ wysokiego ciśnienia oraz niskiego po stronie północnej.

Różnica ciśnień musi być na tyle duża, aby powietrze zalegające po stronie południowej było w stanie wznieść się i przekroczyć grzbiet górski. Ponadto wysokość grzbietu lub wilgotność powietrza również musi być odpowiednio duża.

Halny w Tatrach ma bardzo duże znaczenie dla klimatu regionu: powoduje wzrost temperatury powietrza, powstawanie posuch, a zimą szybki zanik pokrywy śnieżnej, dzięki czemu nie dochodzi do powodzi nawet przy dużych zasobach śnieżnych.

Ciekawostką jest, że halny wpływa na zdrowie i samopoczucie człowieka — jest to tzw. zjawiska fenowe. Gorsze samopoczucie mogą odczuć osoby ze schorzeniami serca i układu krążenia oraz cierpiące na depresję. Dziwnie zachowują się również niektóre zwierzęta, np. psy, koty, konie, krowy, ale również wilki.

Morskie Oko zachwyca Turystów

Morskie Oko jest największym jeziorem polskich Tatr i również najchętniej odwiedzanym. Leży w Dolinie Rybiego Potoku u stóp Mięguszowieckich Szczytów, na wysokości 1395 m n.p.m. U jego brzegu znajduje się najsłynniejsze schronisko PTTK.

Najpopularniejszą trasą nad Morskie Oko jest szlak z Palenicy Białczańskiej łączący się z czerwonym szlakiem przed Wodogrzmotami Mickiewicza. Można przebyć go pieszo lub konną bryczką, jednak drugi sposób nie jest polecany ze względu na wątpliwą jakość życia zwierząt. Niektórzy trasę tę potrafią przebyć nawet na wózku inwalidzkim, jak pan Artur.

[EMBED-2676]

Podobne artykuły

dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >
Rodzina w Tatrach deptała krokusy

Polska

Turyści deptali krokusy. TPN promuje akcję „Ani kroku(s) dalej!"

Czytaj więcej >