Góry pokryte lodem i śniegiemPixabay.com/shire

Nieprzestrzeganie zasad może skończyć się tragicznie. Wiadomość dla planujących wycieczkę w góry

Jeżeli ktoś planuje wyprawę w góry, koniecznie powinien zapoznać się z tym komunikatem. Wydało go Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Jak informują, panują skomplikowane warunku atmosferyczne. Może być niebezpiecznie.

Góry są popularnym kierunkiem turystycznym o tej porze roku. Trzeba być jednak ostrożnym. W Tatrach i Beskidach panują skomplikowane warunki turystyczne. Od kilku dni w górach można poczuć prawdziwą zimę. Ratownicy TOPR-u apelują o rozwagę.

Wyprawa w góry. Trudne warunki pogodowe

Cienką wartę śniegu oraz lodu można znaleźć na szlakach w wyższych partiach Tatr. Jak powiedział Jan Krzeptowski Sabała z Tatrzańskiego Parku Narodowego, "od dziś dodatkowo zaczął wiać wiatr, a chmury mają niski pułap".

Takie warunki są odpowiednie jedynie dla bardzo doświadczonych i wyposażonych w odpowiedni sprzęt turystów. W związku z tym Tatrzański Park Narodowy apeluje do turystów o zabieranie ze sobą latarek. Będzie niezbędna, jeżeli ktoś się zgubi.

Tatry nie są jedynymi górami, gdzie panują takie warunki. Trudne warunki są też na szlakach turystycznych w Beskidach, ponieważ są oblodzone. GOPR podał w sobotę, że w górach widać pierwsze zwiastuny zimy. Termometry wskazywały w wyższych partiach gór -4 st. C. Beskidy zostały pokryte warstwą śniegu.

Wybierając się na pieszą wycieczkę, trzeba pamiętać o zabraniu solidnych butów. Należy się także ubrać odpowiednio do panujących warunków atmosferycznych. Przydatna będzie nieprzemakalna i nieprzewiewna kurtka.

Należy zabrać ze sobą naładowany telefon komórkowy z aplikacją „Ratunek”. Ten gadżet może uratować życie. Trzeba pamiętać, że szybko zapada zmrok i odpowiednio zaplanować wycieczkę.

Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe prosi o zapisanie numeru ratunkowego, jeśli byłby potrzebny w razie wypadku. Pomoc można wezwać pod bezpłatnym numerem telefonu alarmowego: 985 lub 601 100 300.

Zimowa pogoda w weekend

Jak podaje portal fanipogody.pl, cytowany przez Wirtualną Polskę, nasz kraj znajdzie się pod wyżem, który przyjdzie z centrum nad Wyspami Brytyjskimi. To właśnie spowoduje ochłodzenie oraz opady śniegu. Mroźne powietrze przyjdzie do Polski znad Morza Arktycznego.

W sobotę we wschodniej, północno-wschodniej i południowo-wschodniej części kraju temperatura spadnie do około zera stopni. Na lepszą pogodę mogą liczyć mieszkańcy zachodniej części Polski. W najcieplejszym momencie dnia na termometrach zobaczymy 5-6 stopni. Pojawią się także opady, ale mowa o śniegu z deszczem lub samym deszczu.

1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
2. Carrefour odwraca się od TVP. Wszystko przez mowę nienawiści wobec osób LGBT
3. Godziny dla seniorów do czasowego zniesienia. Już wiemy, kiedy nie będą obowiązywać
4. Ostrzeżenia nie pomogły. TVP potwierdziła. Pierwszy raz od początku pandemii za granicą pobito rekord liczby pasażerów

Jeszcze chłodniej ma być w niedzielę. Porankiem prawie w całej Polsce należy spodziewać się mrozu. Pojawi się on szczególnie na południu. W okolicach Zakopanego temperatura spadnie do minus 8-10 stopni Celsjusza.

Źródło: TVP Info, Onet

Następny artykuł