Zima uderzyła w Alpach, zdjęcia zapierają dech. Nawet kilka metrów śniegu, przyjezdni muszą zachować dużą ostrożność
Z tego artykułu dowiesz się:
gdzie doszło do opadów śniegu
jakie są skutki śnieżyc
jakie zagrożenie niosą
Zdjęcie wykonane w Alpach może zaskoczyć wiele osób. W Zakopanem gdzieniegdzie można spotkać jedynie cienką warstwę śniegu, a w niektórych miejscowościach we Włoszech i Austrii w spadło nawet kilka metrów.
Zdjęcie z Alp obiegło Internet
Piątek w niektórych miejscach w Alpach przyniósł rekordowe opady śniegu. Około 2 metry spadły jednej nocy w Casera Caviazza w prowincji Belluno. Silne śnieżyce wystąpiły również w Austrii - głównie Tyrolu i Karyntii, a także północnych Włoch.
- Zgodnie z zapowiedziami, w Alpach spadły bardzo duże ilości świeżego śniegu. W wielu miejscach nie mówimy o centymetrach, ale o kilku metrach - powiedziała PlanetSki.eu Elena Protopopow z Tirol Tourist Board.
- Oczywiście wspaniale jest widzieć w końcu śnieg, który kazał na siebie długo czekać. Cieszymy się też z rekordowych opadów, ale pamiętajmy, że wiąże się to także z zagrożeniem lawinowym w wielu miejscach - dodała Protopopow.
Niektóre szkoły w regionie musiały zostać zamknięte z powodu intensywnych opadów. Zablokowane zostały również niektóre drogi oraz tory kolejowe, co znacznie utrudnia przemieszczanie się po kraju, a tym bardziej zwiedzanie. Tysiące domów w weekend straciło również prąd. Polacy taką zimę mogą pamiętać co najwyżej z czasów PRL.
Zdjęcia z Alp bardzo szybko obiegły media społecznościowe, co spotkało się z jednej strony z dużym entuzjazmem internautów, z drugiej z ogromną obawą przed przykrymi skutkami. Śnieżyce wystąpiły również we Francji i Szwajcarii, a nawet poza Alpami, w hiszpańskich Pirenejach.
Przyjezdni nie mogą się jednak zapominać. Choć krajobrazy wyglądają pięknie, a szlaki zachęcają do pieszych wycieczek, eksapady mogą okazać się bardzo niebezpieczne. Chodzi przede wszystkim o ryzyko lawin czy kontuzji. Warto zaopatrzyć się we właściwością odzież oraz obuwie i nie chodzić w miejscach zakazanych. Lepiej także decydować się nie wyjście za dnia.
Zima w Polsce
W polskich Tatrach śnieg możemy spotkać w wyższych partiach gór, w związku z czym Tatrzański Park Narodowy wydał specjalny komunikat ze wskazówkami, jak zachowywać się na szlakach. Pisaliśmy o nim we wcześniejszym artykule.
- W Tatrach powyżej 1700m n. p. m zalega kilkucentymetrowa warstwa śniegu. Szlaki są mocno oblodzone, jest bardzo ślisko. Oblodzenia występują m. in. w rejonie Rysów, Przełęczy pod Chłopkiem, koło Siklawy. Na niektórych szlakach zalegają jeszcze miejscami powalone drzewa - czytamy.
Wybierając się w góry, niezależnie czy są to Tatry czy Alpy, należy na bieżąco sprawdzać prognozę pogody i zabezpieczyć się na wypadek zmiennych warunków atmosferycznych. Ratownicy zaznaczają, że zimowe warunki wymagają zastosowania odpowiedniego sprzętu oraz umiejętności korzystania z niego.
Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]
Źródło: WP/p>