zdjęcie z alpfot. facebook.com/ WetterOnline Austria

Zima uderzyła w Alpach, zdjęcia zapierają dech. Nawet kilka metrów śniegu, przyjezdni muszą zachować dużą ostrożność

Zdjęcie z Alp zapiera dech w piersiach. W Austrii i we Włoszech spadło nawet kilka metrów śniegu, w wielu miejscach zanotowano rekordowe opady. Wiąże się to również z dużym prawdopodobieństwem zejścia lawin.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • gdzie doszło do opadów śniegu
  • jakie są skutki śnieżyc
  • jakie zagrożenie niosą

Zdjęcie wykonane w Alpach może zaskoczyć wiele osób. W Zakopanem gdzieniegdzie można spotkać jedynie cienką warstwę śniegu, a w niektórych miejscowościach we Włoszech i Austrii w spadło nawet kilka metrów.

Zdjęcie z Alp obiegło Internet

Piątek w niektórych miejscach w Alpach przyniósł rekordowe opady śniegu. Około 2 metry spadły jednej nocy w Casera Caviazza w prowincji Belluno. Silne śnieżyce wystąpiły również w Austrii - głównie Tyrolu i Karyntii, a także północnych Włoch.

- Zgodnie z zapowiedziami, w Alpach spadły bardzo duże ilości świeżego śniegu. W wielu miejscach nie mówimy o centymetrach, ale o kilku metrach - powiedziała PlanetSki.eu Elena Protopopow z Tirol Tourist Board.

- Oczywiście wspaniale jest widzieć w końcu śnieg, który kazał na siebie długo czekać. Cieszymy się też z rekordowych opadów, ale pamiętajmy, że wiąże się to także z zagrożeniem lawinowym w wielu miejscach - dodała Protopopow.

Niektóre szkoły w regionie musiały zostać zamknięte z powodu intensywnych opadów. Zablokowane zostały również niektóre drogi oraz tory kolejowe, co znacznie utrudnia przemieszczanie się po kraju, a tym bardziej zwiedzanie. Tysiące domów w weekend straciło również prąd. Polacy taką zimę mogą pamiętać co najwyżej z czasów PRL.

Zdjęcia z Alp bardzo szybko obiegły media społecznościowe, co spotkało się z jednej strony z dużym entuzjazmem internautów, z drugiej z ogromną obawą przed przykrymi skutkami. Śnieżyce wystąpiły również we Francji i Szwajcarii, a nawet poza Alpami, w hiszpańskich Pirenejach.

Przyjezdni nie mogą się jednak zapominać. Choć krajobrazy wyglądają pięknie, a szlaki zachęcają do pieszych wycieczek, eksapady mogą okazać się bardzo niebezpieczne. Chodzi przede wszystkim o ryzyko lawin czy kontuzji. Warto zaopatrzyć się we właściwością odzież oraz obuwie i nie chodzić w miejscach zakazanych. Lepiej także decydować się nie wyjście za dnia.

Zima w Polsce

W polskich Tatrach śnieg możemy spotkać w wyższych partiach gór, w związku z czym Tatrzański Park Narodowy wydał specjalny komunikat ze wskazówkami, jak zachowywać się na szlakach. Pisaliśmy o nim we wcześniejszym artykule.

- W Tatrach powyżej 1700m n. p. m zalega kilkucentymetrowa warstwa śniegu. Szlaki są mocno oblodzone, jest bardzo ślisko. Oblodzenia występują m. in. w rejonie Rysów, Przełęczy pod Chłopkiem, koło Siklawy. Na niektórych szlakach zalegają jeszcze miejscami powalone drzewa - czytamy.

Wybierając się w góry, niezależnie czy są to Tatry czy Alpy, należy na bieżąco sprawdzać prognozę pogody i zabezpieczyć się na wypadek zmiennych warunków atmosferycznych. Ratownicy zaznaczają, że zimowe warunki wymagają zastosowania odpowiedniego sprzętu oraz umiejętności korzystania z niego.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: WP/p>

Następny artykuł