morskie oko wrak

fot. flickr.com/ Magnus/ CC BY-ND 2.0/ https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/ (zdjęcie ilustracyjne)

Wielkie odkrycie na dnie Morskiego Oka. Tysiące turystów nie miało pojęcia, dlaczego na dnie tkwi wielki wrak?

25 Listopada 2020

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Morskie Oko jest najczęściej odwiedzanym punktem turystycznym w polskich Tatrach. Na profilu Tatromaniak pojawiły się ciekawe zdjęcia jeziora, lecz z nieco innej perspektywy. Możemy zobaczyć bowiem, co znajduje się na dnie.

Nurkowie badają wrak na dnie Morskiego Oka

Zdjęcia Sławomira Paćko, które pojawiły się na profilu Tatromaniak na Facebooku, przedstawiają wrak łodzi na dnie Morskiego Oka. Wpis cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem i możemy zobaczyć pod nim już ponad 6 tysięcy reakcji.

- WOW! Takie skarby kryją wody Morskiego Oka. To najprawdopodobniej wrak łodzi "Syrena", która dawniej pływała z turystami po tafli stawu - czytamy w opisie pod opublikowanymi zdjęciami.

Opublikowano również jedno zdjęcie archiwalne, na którym rzeczywiście widać turystów na podobnej łodzi. Autorzy posta podejrzewają, że może być to słynna "Syrena", która transportowała ludzi z jednego brzegu na drugi.

Odbiorców zainteresował nie tylko sam wrak, ale również inne kwestie związane z tym słynnym jeziorem. "To Morskie Oko jest aż tak głębokie?" - czytamy w komentarzach pod zdjęciami. Co ciekawe, zbiornik ma w najgłębszym miejscu 51 m, czyli prawie tyle, co średnia głębokość Morza Bałtyckiego (55 m).

- Każdy ma swojego "Titanica". Jeden przepływał Atlantyk, "Syrena" zaś od brzegu do brzegu Morskiego Oka. Niby odległość do pokonania różna, a historia ta sama - czytamy w komentarzach pod wpisem na Facebooku.

1. Śnieg na wyspie wiecznej wiosny. Niebywały widok w europejskim, turystycznym raju2. Jeden szczegół na banknocie 10 zł sprawi, że się nieźle obłowisz. Kolekcjonerzy od dawna na nie polują3. Tysiące Polaków grozi strajkiem i wyjściem na ulice. Wszystko przez zakaz na ferie, górale tracą cierpliwość

"Syrena" na Morskim Oku

Przed laty łódki pływające po Morskim Oku nie były niczym nadzwyczajnym. Najsłynniejszą z nich była "Syrena", jednak portal Travelist również o „Świstaku”, którego szczątki ponoć wciąż można oglądać w okolicy jeziora.

Morskie Oko jest najchętniej odwiedzanym punktem w polskich tatrach. Jeszcze w XIX wieku tłumem określano 200-300 gości dziennie, dziś w sezonie letnim ta liczba potrafi wynosić nawet kilkanaście tysięcy na dobę.

Pierwsze schronisko zostało tam wybudowane w 1836 r., jednak spłonęło w 1865 r. W 2014 r. Morskie Oko zostało uznane przez The Wall Street Journal jednym z pięciu najpiękniejszych jezior świata.

[EMBED-2589]

Źródło: Facebook, Travelist, Wikipedia