IMGW pierwsze oznakiFot. Pxhere.com CC0 Domena publiczna (zdjęcie ilustracyjne)

IMGW informuje: pierwsze oznaki mają wystąpić już w czwartek. Ważna wiadomość dla wszystkich wybierających się w Tatry

IMGW potwierdziło informacje o zbliżających się zmianach w Tatrach. We wtorek 1 grudnia w górach wystąpiła inwersja. Oznacza to, że na szczytach obecnie jest cieplej niż na dole. Zdaniem ekspertów to znak, że nadciąga halny. Pierwsze podmuchy wiatru mają pojawić się już w czwartek 3 grudnia. Podróżni powinni uważnie monitorować komunikaty.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak zmienią się warunki w Tatrach,
  • Na co podróżni powinni zwrócić uwagę,
  • Czy pojawiło się zagrożenie lawinowe.

Po zaobserwowaniu warunków w górach IMGW poinformowało o nadchodzących zmianach. Zgodnie z doniesieniami portalu Onet.pl we wtorek 1 grudnia w Tatrach odnotowano inwersję. Rano w Zakopanem było zimniej niż na Kasprowym Wierchu. To świadczy o nadchodzącym halnym. Według komunikatu pierwsze podmuchy wiatru mają pojawić się w czwartek 3 grudnia.

Dyżurny Wysokogórskiego Obserwatorium IMGW potwierdził nadchodzącą zmianę warunków w Tatrach. We wtorek 1 grudnia nad szczytami górowało słońce. W ośnieżonych górach widoczność była bardzo dobra – można było z powodzeniem dostrzec je z Zakopanego. Zdaniem synoptyków w czwartek 3 grudnia rano zacznie wiać halny, a wraz z nim nadejdzie wyraźne ocieplenie. To bardzo ważne informacje dla podróżnych, którzy wybierają się w Tatry.

Wirusolog przerywa milczenie. Powiedziała prawdę, chodzi o święta i podróże w tym czasieWirusolog przerywa milczenie. Powiedziała prawdę, chodzi o święta i podróże w tym czasieCzytaj dalej

IMGW zapowiada zmiany w Tatrach

IMGW odnotowało w Tatrach wyraźną inwersję – we wtorek na Kasprowym wierchu temperatura wynosiła -4 stopnie, natomiast w Zakopanem -9 stopni Celsjusza. Synoptycy spodziewają się halnego, który oznacza znaczne różnice warunków w górach. Dlatego podróżni, którzy planują wyprawy w góry, powinni uważnie monitorować komunikaty.

Zgodnie z prognozami ekspertów wyraźne ocieplenie doprowadzi do odwilży pod Tatrami. Chociaż jak dotąd nie ogłoszono zagrożenia lawinowego, to warunki mogą być coraz trudniejsze. Wszystkie szlaki zostały już przykryte śniegiem, a miejscami pod nim zalega lód. Na jednej z najpopularniejszych gór w Polsce, którą jest Kasprowy Wierch, warstwa śniegu wynosi już około 25 centymetrów śniegu.

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego został wprowadzony już po słowackiej stronie Tatr Wysokich, co także jest cenną informacją dla wczasowiczów. Zbliżająca się zima coraz bardziej daje o sobie znać, co mogli już odczuć też turyści w Zakopanem. W Tatrach i na Podhalu śnieg padał przez kilku godzin.

Pan Andrzej przeżył koszmar, powiedział nam wszystko. Chciał tylko zrobić test i odlecieć WizzAirem z PolskiPan Andrzej przeżył koszmar, powiedział nam wszystko. Chciał tylko zrobić test i odlecieć WizzAirem z PolskiCzytaj dalej

IMGW donosi o coraz trudniejszych warunkach.

IMGW donosi o ochłodzeniu i opadach śniegu, które doprowadziły do utrudnień nie tylko na tatrzańskich szlakach. Do oblodzeń doszło także na ulicach i chodnikach w Zakopanem, co może sprzyjać powstawaniu niebezpiecznych sytuacji na drogach. Już od wielu dni apeluje się do podróżnych o odpowiednie przygotowanie przed wyruszeniem w trasę – niezbędne są już między innymi zimowe opony.

Komunikaty turystom przekazuje także Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Działacze podkreślają, że dni stają się coraz krótsze i zmrok zapada już przed godziną 16:00. Wczasowicze powinni tak planować swoje wycieczki, by mogli wrócić przed zachodem słońca.

Ratownicy przyznali, że zdarzyły się już akcje, podczas których musieli sprowadzać przez całą noc zagubionych turystów. TOPR-owcy podkreślają, że warunki są coraz trudniejsze i należy o tym pamiętać. Inaczej wycieczka na szczyt może skończyć się tragedią. Podczas marszu niebezpieczny staje się nie tylko śnieg, ale również silny wiatr.

Coraz więcej problemów napotykają też podróżni, którzy przemieszczają się samochodami osobowymi. Kierowcy mają trudności na stromych podjazdach w Zakopanem. W związku z tym policja apeluje o dostosowanie prędkości do obecnie panujących warunków.

Teksty wybrane dla Ciebie:

W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o okropnym wydarzeniu, do którego doszło w Bieszczadach. Ściągano dwóch mężczyzn, którzy byli w stanie hipotermii. O szczegółach dowiecie się z tego tekstu.

Nagranie Makłowicza jest hitem sieci. Co on wstawił, rewelacjaNagranie Makłowicza jest hitem sieci. Co on wstawił, rewelacjaCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

Źródło: RMF24

Następny artykuł