Turysci.pl

turysci.pl

TVP potwierdziło. Szlaki narciarskie zamknięte

24 Marca 2022

Autor tekstu:

Ania Radke

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie stanowisko przyjął TPN,

  • jacy narciarze przyjeżdżają w Tatry,

  • co dalej z wyjazdami na ferie zimowe

Wyjazd na narty może być utrudniony nie tylko ze względu na zamknięte hotele i ośrodki noclegowe. Chociaż w teorii stoki mogą zostać otwarte mimo panującej pandemii koronawirusa, obszar TPN pozostaje zamknięty dla narciarzy.

Narty w Polsce na razie niemożliwe 

Jakiś czas temu na szlakach w Tatrzańskim Parku Narodowym pojawił się pierwszy śnieg, a w górach zapanował mróz. Władze parku podkreślają jednak, że cały obszar jest na razie zamknięty dla uprawiania wszelkich form narciarstwa.

Śniegu w Tatrach jest jeszcze zbyt mało, aby dostatecznie zabezpieczył glebę i roślinność – powiedziała Magdalena Zwijacz-Kozica z TPN.

Zimą Tatry przyciągają przede wszystkim miłośników narciarstwa zjazdowego, którzy zmierzają w stronę Kasprowego Wierchu. Ciekawostką jest jednak, że coraz większą popularnością cieszy się tam również turystyka narciarska, czyli skituring.

Jak informuje TVP, powołująca się na zarządzenie dyrektora TPN, cały obszar parku jest zamknięty dla narciarzy do momentu pojawienia się odpowiedniej pokrywy śnieżnej. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w Karpaczu, gdzie już wkrótce otworzą stoki.

Obecnie na Kasprowym Wierchu leży około 25 cm śniegu, a w Zakopanem 5 cm. Według Tatrzańskiego Parku Narodowego nie jest to dostateczna ilość do rozpoczęcia sezonu, dlatego warto śledzić komunikaty w tej sprawie. 

Turystykę narciarską w Tatrach można uprawiać na wszystkich oznakowanych szlakach turystycznych i tych wyłącznie narciarskich. Szczególnie dużo znajdziemy ich przede wszystkim w w Dolinie Goryczkowej i Kondratowej.

Jednym z najważniejszych ośrodków narciarskich w Tatrach jest Kasprowy Wierch, który jest najwyżej położonym ośrodkiem w Polsce. Prowadzą do niego dwie podstawowe trasy narciarskie: Trasa Goryczkowa i Trasa Gąsienicowa, z przedłużeniami umożliwiającymi zjazd na nartach terenem reglowym do Kuźnic. 

Stoki zostaną otwarte, hotele - nie

Mimo przyzwolenia ze strony Rady Ministrów na otwarcie stoków, należy pamiętać , że hotele pozostaną zamknięte przynajmniej do końca planowanych ferii. Te mają odbyć się w jednym terminie w całej Polsce - od 4 do 17 stycznia.

W ostatni weekend na niektórych stokach w Polsce pojawili się już pierwsi narciarze, jednak wiele kurortów rozpocznie sezon zimowy 5 grudnia. Minister Zdrowia zapowiedział już jednak, że wraz z otwarciem stoków rozpoczną się również ich kontrole.

Źródło: TVP

Tagi:

Podobne artykuły

Polska

Najpiękniejsze drewniane kościoły w Małopolsce. Wyrusz na wyprawę wyjątkowym szlakiem
Czytaj więcej >

Polska

Wiosenny baby boom we Wrocławiu. Tymi narodzinami chwali się prezydent miasta
Czytaj więcej >

Polska

Znalazł w rowie żółwia i od razu wezwał pomoc. Ogromny gad mógłby odgryźć mu dłoń
Czytaj więcej >

Polska

Akcja ratunkowa w Tatrach. Mężczyźni utknęli na szczycie. Koczowali tam całą noc
Czytaj więcej >

Polska

Duża zmiana dla turystów wylatujących do Chorwacji. To ukróci kolejki na lotniskach
Czytaj więcej >

Polska

Polskie Malediwy można zwiedzać za darmo. Niesamowite, co skrywa turkusowa woda
Czytaj więcej >
Ania Radke

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]