Turysci.pl
Ferie zimowe inne niż zwykle

unsplash.com Marcel Walter

Zapadła ostateczna decyzja ws. ferii zimowych. Wielu będzie rozczarowanych, lepiej nie planować wyjazdów

30 Listopada 2020

Autor tekstu:

Sara Osiecka

Udostępnij:

Ferie zimowe wywołują w tym roku wiele emocji. Wcepremier podjął decyzję o skumulowaniu ich w jednym terminie. Słowa polityka mogą wielu rozczarować, bowiem wspomniał o kilku zaleceniach, które mogą skutecznie pokrzyżować plany na wyjazd z rodziną.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak będą wyglądać ferie zimowe 2021

  • Jakie są zalecenia wicepremiera

  • Czy wyjazdy w ferie będą zakazne

Ferie zimowe kojarzą się głównie z rodzinnym wypadem na narty lub wypoczynkiem w górach. Co roku tysiące dzieci i dorosłych z niecierpliwością czekają na ten czas. Niestety, z powodu koronawirusa czas odpoczynku będzie wyglądał inaczej i nie wszystkim nowe rozwiązania się spodobają. Chodzi przede wszystkim o ogłoszenie wspólnego terminu dla wszystkich województw. Wicepremier został spytany o inne rozwiązania, a jego odpowiedź nie napawa optymizmem.

Ferie zimowe 2021 w jednym terminie dla wszystkich

Mateusz Morawiecki ogłosił, że wszystkie województwa będą mieć ferie w jednym terminie - od 4 do 17 stycznia. Nigdy wcześniej nie wprowadzono takiego rozwiązania. Wiele osób nie jest zadowolonych z zarządzenia, jednak trzeba się z nim pogodzić. Wicepremier, zapytany o możliwość innego rozwiązania, rozwiał wszelkie wątpliwości. Jak ogłosił, decyzja została podjęta przez ministra edukacji i nie będzie zmieniana.

- [Rząd przyp. red.] w trosce o zdrowie i życie Polaków, o to, żeby po okresie nasilenia kontaktów, do którego dojdzie w czasie świąt, nie być zmuszonym do ponownego zamykania gospodarki (...), chce rzeczywiście okres pierwszych dwóch tygodni stycznia ogłosić takim okresem zaprzestania podróży, zaprzestania kontaktów - powiedział.

Zaznaczył jednak, że nie będzie oficjalnego zakazu podróżowania czy spotkań. Chodzi jedynie o apel do Polaków, by w tym czasie raczej nie opuszczali domów. Chce, by rodacy poczuli odpowiedzialność i dla własnego dobra nie ryzykowali zarażenia koronawirusem podczas wyjazdów. Zapewne miał także na myśli, by nie obchodzić, o czym pisaliśmy tutaj.

Oczywiście, do stycznia zostało jeszcze sporo czasu, a sytuacja w Polsce zmienia się bardzo dynamicznie. Wiele może się zmienić, na przykład jeśli wzorśnie liczba zakażeń po okresie świąt i Nowego Roku rząd może wprowadzić nowe obostrzenia, które faktycznie zakażą przemieszczania się.

Czy warto planować wyjazd na ferie?

Wiele osób zastanawia się, czy warto planować wyjazd na ferie zimowe 2021. W tej chwili to może być bardzo ryzykowane, ponieważ jak wspomniano wcześniej, nie wiadomo, jak rozwinie się sytuacja w kraju. Bardzo możliwe, że nie będzie oficjalnych zakazów, jednak trzeba liczyć się z tym, że w każdej chwili mogą się pojawić. Ponadto wspólny termin ferii oznacza, że duża część społeceństwa jednak zdecyduje się wyjechać na przykład do popularnych ośrodków narciarskich, które mają się otworzyć już w nadchodzący weekend 5 grudnia. W związku z tym zamiast relaksu można się spotkać ze zdenerowaniem z powodu tłumów, a do tego zwiększać ryzyko zarażenia.

Pojawiały się także apele do władz o rozbicie ferii na różne miesiące. Profesor Magdalena Marczyńska jest na rzykład zdania, że takie rozwiązanie byłoby bezpieczniejsze niż kumulacja ferii.

- Stanowisko całej rady jest takie, że warto się nad tym jeszcze raz zastanowić i wypracować lepsze rozwiązanie. Moim zdaniem ferie trzeba możliwie rozciągnąć w czasie - na okres np. stycznia, lutego i marca plus określić rejony, które będą miały ferie w tym samym czasie, może niekoniecznie całe województwa. Może także zmniejszyć liczbę dostępnych w hotelach miejsc. To sprawi, że nie będzie tłumów, a wypoczynek zimowy na świeżym powietrzu jest dla rodzin konieczny. Będziemy namawiali rząd do zmiany stanowiska. Już przekazaliśmy swoją opinię w tej sprawie do ministra zdrowia i mamy nadzieję, że nasz głos zostanie wysłuchany - powiedziała w rozmowie Polska Times.

Źródło: Wirtualna Polska, Polska Times

Podobne artykuły

dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >

Polska

Trudne warunki w Beskidach. Zamknięto część wyciągów

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >