Turysci.pl
wyjazd na ferie

Fot. Wikimedia.org/bejazz/CC BY 3.0/https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/deed.en

Polacy obchodzą przepisy na potęgę. Burmistrz Wisły powiedział wszystko, sposobów na ferie mimo obostrzeń jest wiele

29 Listopada 2020

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Wyjazd na ferie w czasie pandemii jest wyjątkowo trudny do zorganizowania. Choć stoki ostatecznie zostają otwarte, działalność obiektów noclegowych objęta jest wyjątkowo surowymi przepisami. Burmistrz Wisły, Tomasz Bujok, zdradził jednak, że Polacy

Jeszcze do niedawna wyjazd na ferie z rodziną kojarzył się z samymi przyjemnymi rzeczami. Jazda na nartach, szaleństw w białym puchu, rzucanie się śnieżkami oraz picie gorącej herbaty przy kominku - to były czynności, o których myśleli urlopowicze. Teraz jednak, zanim się zrelaksują i wypoczną, muszą zapoznać się z długą listą obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. 

Stoki narciarskie ostatecznie pozostają otwarte, lecz pozostała infrastruktura turystyczna nadal działa w reżimie sanitarnym. Hotele i inne obiekty noclegowe przyjmować mogą tylko osoby będące na wyjeździe służbowym. Niewielu jednak wie, że wyjątkiem są również pobyty ludzi biorących udział w zawodach sportowych. 

Lukę tą - zdaniem burmistrza Wisły - wykorzystywać mogą na potęgę hotele czy pensjonaty. Stwierdził, że działania rządu doprowadzić mogą do masowego omijania przepisów przez Polaków żądnych ferii zimowych.

- Jeśli rząd nie złagodzi obostrzeń dla narciarzy, to wzrośnie liczba wyjazdów służbowych w góry. Przecież hotele mogą obsługiwać legalnie takie osoby. To zresztą już się dzieje. Turystyka biznesowa w kurortach górskich rośnie w siłę. Są różne pomysły na zakwaterowanie: organizowane są różnego rodzaju zawody sportowe, których uczestnicy poznają np. zasady gry w szachy i konferencje miłośników nart biegowych - cytuje polityka Onet. 

Tomasz Bujok otwarcie mówi, że takie rozwiązania są możliwe do zrealizowania i być może rzeczywiście znajdą się chętni do skorzystania z nich. Jego zdaniem metodą na powstrzymanie takich zachowań jest zapewnienie racjonalnych przepisów związanych z pandemią. Podkreśla, że te, które obowiązują teraz, w praktyce są niemalże zupełnym lockdownem branży turystycznej w górach. 

- Polak potrafi. Mówię to wszystko oczywiście z przymrużeniem oka. Pytanie brzmi, czy chcemy powodować, że Polak zawsze będzie musiał kombinować, czy damy możliwość rozsądnego i odpowiedzialnego działania. Myślę, że wszyscy pragniemy tego drugiego - wyjaśnia burmistrz Wisły dla Onet. 

Zagrożenie związane z omijaniem przepisów oraz kryzys w branży turystycznej, z której w dużej mierze utrzymuje się Wisła, sprawiły, że do premiera Morawieckiego skierowana została lista specjalnych postulatów. Dotyczą one złagodzenia rygorów sanitarnych obowiązujących podczas ferii. Podpisał się pod nią Bujok wraz z czterema innymi włodarzami turystycznych miejscowości znajdujących się w Beskidach. 

W dokumencie znaleźć możemy m.in. prośbę o otwarcie obiektów noclegowych, restauracji czy poluzowanie zasad dla handlu. Podkreślono, że mogłyby one pracować na podstawie protokołów sanitarnych zaakceptowanych przez GIS. Poruszono też temat wydłużenia przerwy zimowej w taki sposób, by natężenie ruchu turystycznego zmniejszyło się poprzez rozłożenie go na więcej dni

[EMBED-2613]

Podobne artykuły

Polska

Trudne warunki w Beskidach. Zamknięto część wyciągów

Czytaj więcej >
dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >