Zeszła lawina, cała dolina odcięta od świata. Za granicą atakuje zima, w zdjęcia z Alp aż trudno uwierzyć
Z tego artykułu dowiesz się:
jak wygląda sytuacja w Alpach
z czym zmagają się mieszkańcy
jakie zdjęcia spodobały się internautom
Zdjęcia z Doliny Lessach wyglądają wręcz nieprawdopodobnie. Śnieg pada od tygodnia i jest go tak dużo, że trzeba drążyć tunele w zaspach, by móc się przedostać. Turyści byliby zachwyceni, lecz dla mieszkańców to ogromny problem.
Ciężar śniegu spowodował zejście lawiny, która skutecznie zablokowała drogę. Mieszkańcy musieli użyć ciężkiego sprzętu, by utorować sobie przejazd, lecz nadal istnieje ryzyko zejścia kolejnej lawiny. Zdjęcia zamieszczono na profilu WetterOnline Austria na Facebooku.
Mieszkańcy są odcięci od świata
Obfite opady śniegu na południu Austrii rozpoczęły się w piątek 4 grudnia. W weekend najwyższe opady odnotowano w krajach związkowych Tyrol i Karyntia. W kolejnych dniach nadal prószył śnieg, doprowadzając do negatywnych zjawisk.
Jak podaje WP, w środę aż 2,5 tys. gospodarstw domowych w Karyntii zostało pozbawionych dostaw prądu. Szkoły pozostają zamknięte, pojawił się chaos na drogach. W niektórych miejscach drzewa przewróciły się na jezdnię.
Internauci są zachwyceni ogromną ilością śniegu. Wprost nie mogą uwierzyć, że tak gruba warstwa pojawiła się zaledwie w tydzień. Jeden z użytkowników Facebooka rozpoznał miejsce ze zdjęcia i oznaczył znajomą - tu byliśmy rok temu, co za śnieg - napisał.
Zdjęcia zachwyciły internautów
Dziennikarz Sigi Fink zamieścił post, który wywołał ogromne zamieszanie. Pokazał w nim zdjęcia z Tuffbad, które otrzymał od znajomego z zabawnym podpisem - Dziś w drodze na gin z tonikiem do hotelu w Tuffbad. 5 metrów śniegu.
Na dwóch fotografiach widać ogromne maszyny, które dosłownie wycinają wolną przestrzeń w ścianach śniegu. To obrazki, jakich w Polsce raczej nie uda nam się uświadczyć, nawet w górach. Obecnie na północy naszego kraju możemy się spodziewać marznącego deszczu.
Nikt nie spodziewał się takich opadów
W Karyntii panuje wilgotny klimat kontynentalny z gorącym i umiarkowanie wilgotnym latem oraz długimi surowymi zimami. W ostatnich dziesięcioleciach zimy były wyjątkowo suche. Letnie maksima opadów często przybierają formę ulewnych deszczów i burz, zwłaszcza w regionach górskich.
Jesienią i zimą w klimacie często dominuje inwersja temperatur, charakteryzująca się bezruchem powietrza, gęstą mgłą pokrywającą mroźne doliny i zatrzymującą zanieczyszczenia, które tworzą smog, podczas gdy łagodna słoneczna pogoda jest notowana wyżej na pogórzu i górach.
Ogromne opady śniegu musiały być dużym zaskoczeniem po wielu latach "suchych" zim. Mieszkańcy będą musieli poradzić sobie z blokadą dróg i brakiem prądu, lecz jak napisał jeden z internautów, "przynajmniej będą mieli białe święta".
Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]
Fot. Wschodni Tyrol 8.12.2020
[EMBED-2701]
[EMBED-2702]
Źródło: Facebook