Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Na topie > Jak należy się ubrać na wyprawę w góry? Wybór ma ogromne znaczenie
Maja Lachowicz
Maja Lachowicz 04.01.2021 23:10

Jak należy się ubrać na wyprawę w góry? Wybór ma ogromne znaczenie

góry, odpowiednie przygotowanie
Fot. unsplash.com/@samrat_khadka

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak się ubrać na wycieczkę w góry

  • Dlaczego plecak jest lepszy niż torba

  • Co zapakować do plecaka

Wiele osób wybierając się na wycieczkę w góry, zadaje sobie pytanie, co spakować do walizki, by być przygotowanym na każde warunki. Żeby ułatwić to zadanie, przygotowaliśmy listę najważniejszych elementów stroju i wyposażenia plecaka, bez których trudno się obyć na szlaku.

Odpowiedni strój

Przy wyborze ubrań na wędrówkę po górach powinniśmy się kierować przede wszystkim wygodą i funkcjonalnością. Kolorowe trampki świetnie sprawdzą się w czasie spaceru po mieście, lecz w wymagającym terenie mogą być przyczyną urazów. Najlepiej wybrać specjalistyczne buty trekkingowe, których podeszwa zapewni nam stabilną postawę na nierównym terenie, a podwyższona cholewka utrzyma kostkę na miejscu.

W zależności od pory roku należy dobrać takie ubrania, żeby były wystarczająco ciepłe, ale też "oddychające". Dobrą zasadą jest zakładanie trzech warstw. Latem będzie to przewiewna koszulka, bluza i lekka kurtka przeciwdeszczowa. Zimą bielizna termoaktywna, bluza lub ciepły sweter oraz porządna kurtka, która ochroni przed zimnem i opadami deszczu czy śniegu.

Niezależnie od pory roku warto wziąć czapkę - nawet latem wiatr potrafi być nieprzyjemny. W Tatrach, gdzie śnieg zalega znacznie dłużej niż w innych regionach, przydać mogą się rękawiczki, by móc bez obaw chwycić się skały i nie ryzykować skaleczeniem.

W górach torby się nie sprawdzą - trzeba mieć plecak

Każdy doświadczony turysta wie, że podczas wycieczki trzeba mieć wolne ręce. W górach jest to szczególnie ważne, ponieważ w razie upadku będziemy mogli się podeprzeć albo złapać łańcucha. Żadna reklamówka czy torba na ramię nie zapewni nam swobody ruchów.

Nie każdy plecak będzie odpowiedni do wyprawy w wysokie góry. Cienkie szelki czy przemakalny materiał to najgorszy wybór. Nawet najprostszy sportowy plecak sprawdzi się w czasie wędrówki, jeśli dobrze dopasujemy go do naszej sylwetki.

Plecak nie powinien być za duży, żeby nie ograniczał ruchów, lecz powinien pomieścić wszystkie potrzebne nam na wycieczce przedmioty. Przed wyjazdem na wakacje warto sprawdzić, czy zmieszczą się w nim wszystkie rzeczy, które planujemy zabierać na szlak.

Bez tych rzeczy lepiej nie wychodzić z bazy

Gdy mamy już przygotowany odpowiedni strój i plecak, przyszedł czas na spakowanie tego, z czego będziemy korzystać na szlaku. Podstawowym elementem jest oczywiście mapa, na której znajdziemy oznaczenia szlaków i różnego rodzaju punkty, w których można się zatrzymać. Nie ma co liczyć na GPS w telefonie, ponieważ gdy rozładuje się w nim bateria, nie sprawdzimy, jak wrócić do bazy, ani nie wezwiemy pomocy.

Telefon również jest ważny. Należy jednak pamiętać, że w dolinach możemy mieć problemy z zasięgiem, a baterie lubią się wyczerpywać w najmniej odpowiednich momentach. Może nam się przydać latarka, jeśli nie mamy pewności, że wrócimy przed zmrokiem lub mamy w planach zaglądanie do jaskiń. Zdecydowanie lepsza będzie czołówka, niż taka, którą trzeba trzymać w dłoni.

W plecaku trzeba mieć zapas wody i jedzenia, najlepiej wysokoenergetycznego. Sprawdzą się lekkie batoniki i liofilizowane owoce, których wagi nawet nie odczujemy. Każdy turysta powinien mieć ze sobą apteczkę, o której wyposażeniu pisaliśmy tutaj. Tym, czego nie możemy spakować, jest dobra pogoda, ale zawsze warto zadzwonić do GOPR i upewnić się, że wędrówka po górach jest tego dnia bezpieczna.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]