Zakopane. Niesamowity widokFacebook.com/ Tatromaniak

Niecodzienne zjawisko pojawiło się na niebie w Tatrach. Występuje m.in. na Saturnie

Zakopane to miasto, w którym ostatnio można było zauważyć niezwykłe zjawisko na niebie. Wyglądało tak, jakby nad tatrami przejeżdżał pociąg. Jest to tak zwana niestabilność Kelvina-Helmholtza. Na czym polega?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest to zjawisko
  • Jak na zdjęcia zareagowali internauci
  • Jakie inne zjawisko można było zobaczyć w Polsce w grudniu

Zakopane to nie nie tylko miejsce, w którym można znaleźć wiele atrakcji turystycznych. Są tam także piękne krajobrazy, które zachwycą każdego. Do tego czasem nad górami można zauważyć wyjątkowe zjawiska. Tak było też tym razem.

Zakopane. Niesamowity widok nad górami

W ostatnim czasie w Polsce można zaobserwować ciekawe zjawiska. Tym razem można je było zobaczyć w Tatrach. Na Facebooku napisał o tym portal informacyjny Tatromaniak. Zamieszczono też zdjęcia.

- "Pociąg na niebie" widziany dziś z Kasprowego Wierchu i Zakopanego. To niezwykłe zjawisko to tzw. niestabilność Kelvina-Helmholtza, polegająca na tworzeniu się struktur w kształcie załamujących się fal, głównie na górnej powierzchni chmury - czytamy.

Co ciekawe, niestabilność Kelvina-Helmholtza można zaobserwować także w innych miejscach, niż na niebie. Innym przykładem są fale na wodzie. Występuje także na innych planetach, np. na Jowiszu oraz Saturnie.

Internauci byli zachwyceni widokiem. Posypało się mnóstwo komentarzy oraz autorskich zdjęć, które również pokazały ten niesamowity widok. Jak napisała jedna z komentujących, można było zauważyć też piękny zachód słońca.

Wynajęła pokój w Szklarskiej Porębie mimo zakazu. Opowiedziała nam wszystkoWynajęła pokój w Szklarskiej Porębie mimo zakazu. Opowiedziała nam wszystkoCzytaj dalej

- Na szlaku z Rakonia w stronę Grzesia również widzieliśmy - napisała Paulina. - A jednak są. Zastanawiałam się, czy będą u nas takie, czy to tylko w Stanach - zastanawiała się z kolei Edyta.

Jakiś czas temu pisaliśmy o innym pięknym zdjęciu, które zostało wykonane w górach. Można na nim zobaczyć niezwykłe ujęcie Gór Stołowych. Zdjęcie wykonał fotograf Cris Froese, który następnie zamieścił je na swoim profilu na Instagramie.

- Bardzo chciałem pokazać człowieka i wilki na tle Księżyca. Wiedziałem, że idealnie nadaje się do tego mój kumpel Monkey i jego Wilczaki Czechosłowackie: Czort i Laila - napisał na Instagramie Cris Froese.

Inne ciekawe zjawiska

W grudniu nad Polską można było zaobserwować inne zjawisko, które zawsze zachwyca wiele osób. Mowa o zorzy polarnej. Zjawisko powstaje, gdy na Słońcu dochodzi do zdarzenia, którego konsekwencją może być burza geomagnetyczna.

Silny rozbłysk na Słońcu miał miejsce w poniedziałek 7 grudnia. Doszło wtedy do koronalnego wyrzutu masy co oznacza, że do przestrzeni międzyplanetarnej trafił olbrzymi obłok plazmy o bardzo intensywnym polu magnetycznym.

Zorze polarne na Ziemi obserwowane są zwykle w okolicach biegunów magnetycznych. Zjawisko przyciąga za każdym razem tłumy turystów, którzy dzielą się niezwykłymi zdjęciami w mediach społecznościowych. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Obrazy Turysci.pl

Zorza polarna, fot. pixabay/jasongillman

Artykuły polecane przez redakcję Turyści.pl:

Źródło: Facebook, Wikipedia

Następny artykuł