Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Na topie > Wyjechała w góry, aby przeżyć niezwykłą przygodę. Nie miała wyboru, musiała się ratować
Mateusz Sidorek
Mateusz Sidorek 10.01.2021 18:16

Wyjechała w góry, aby przeżyć niezwykłą przygodę. Nie miała wyboru, musiała się ratować

góry musiała ratować
Fot. pixabay/mkrajicek (zdjęcie ilustracyjne)

Z tego artykułu dowiesz się:

  • dokąd pojechała Edyta

  • co się wydarzyło w górach

  • o czym warto pamiętać przed pójściem na szlak

Portugalskie góry przyciągają mnóstwo turystów, którzy wyruszają w kierunku Madery, by cieszyć się niesamowitymi widokami. W poszukiwaniu wrażeń wybrała się także polska blogerka Edyta, która zdobyła najwyższy szczyt Pico Ruivo. Chociaż góra ta nie należy do najbardziej wymagających na świecie, to zawsze warto się odpowiednio przygotować do takiej wędrówki, o czym przekonała się Polka.

Jaka sama autorka bloga Backpakuje przyznała, portugalskie góry na Maderze to przede wszystkim Pico Ruivo. Warto wiedzieć, że można tam dotrzeć jedynie pieszo. Edyta wybrała się tam z innego szczytu – Pico do Arieiro, na który można już dojechać samochodem lub autobusem.

Portugalskie góry na Maderze

Wybierając się w góry śladami Edyty, należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez podróżniczkę wyprawa z Pico do Arieiro na Pico Ruivo oraz powrót zajmują łącznie około 7 godzin, także nie jest to wspinaczka na Kasprowy Wierch.

Z relacji Edyty wynika, że szlak jest bardzo zróżnicowany. Momentami możemy swobodnie spacerować, ale zdarzają się bardziej wymagające podejścia i zejścia. Warto przypomnieć, że Madera to bardzo górzysty teren, na którym występuje wiele wzgórz i pagórków.

Pico Ruivo, Madera, Fot. Wikimedia GerritR CC BY-SA 4.0

Kolejną przeszkodą są bardzo strome schody. Nie zawsze można skorzystać z najlżejszych, alternatywnych tras, ponieważ mogą być zamknięte z powodu osuwisk. Polka jednak dotarła na szczyt i mogła podziwiać wspaniały krajobraz. Jednak tam przeżyła stresującą sytuację.

Na samej górze Pico Ruvio, która znajduje się na wysokości 1862 metrów n.p.m., Edyta zorientowała się, że buty odmówiły jej posłuszeństwa. Obuwie, w którym przeszła już wiele kilometrów, rozpadło się. Na szczęście podróżniczka znalazła sposób, by uratować je chociaż na chwilę i zejść ze szczytu.

Obie podeszwy dosłownie odpadły, niemal w tym samym czasie. Nie miałam ambitniejszego pomysłu i zabezpieczyłam je gumkami do włosów. Z tak prowizorycznie trzymającymi się podeszwami (jedna praktycznie nie trzymała się reszty buta) bezpiecznie wróciłam do punktu wyjścia, co zajęło niemal 2 razy więcej czasu, bo podnoszenie nóg wysoko było niemal niemożliwe. Od tej pory lepiej sprawdzam buty przed górskimi wyprawami – czytamy na stronie backpakuje.pl.

Pico Ruivo, Madera, Fot. Wikimedia Ondřej Žváček CC BY 2.5view terms

O czym warto pamiętać, wybierając się w portugalskie góry?

Choć portugalskie ruchy nie są najbardziej wymagającymi i niedostępnymi w Europie, to jednak podróżni powinni pamiętać o tym, że przed każdą trasą należy się odpowiednio przygotować. Edyta przekazała kilka istotnych porad.

Wybierając się na Pico Ruvio, wczasowicze powinni być wygodnie ubrani, by ich ruchy nie były skrępowane podczas wspinaczki, co jest szczególnie ważne na bardziej wymagających odcinkach. Dobrze jest zabrać też nakrycie głowy, by chronić się przed słońcem.

Warto pamiętać, że na Maderze pogoda bywa zmienna i mogą nas zaskoczyć zarówno silny wiatr, jak i deszcze. Dlatego do plecaka dobrze jest spakować kurtkę przeciwdeszczową. Co jeszcze powinno znaleźć się w naszym wyposażeniu? Na pewno latarka, ponieważ w skalnych tunelach bywa ciemno.

Oprócz tego każdy turysta, który wybiera się na górskie szlak – bez względu na to, w jakiej części Europy – powinien mieć zapas wody, jedzenie oraz telefon komórkowy. Bardzo istotne jest uzupełnianie płynów i zapewnienie odpowiedniej energii. Telefon natomiast przyda się w ewentualnych sytuacjach zagrożenia.

Na koniec – jak przypomina Edyta – solidne buty to podstawa. Dlatego nie wolno o nich zapomnieć, by nie zostać zaskoczonym, co miało miejsce w przypadku polskiej podróżniczki. Apelujemy też, aby zawsze wcześniej planować trasy i sprawdzać komunikaty służb ratunkowych.

W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o akcji ratowników TOPR w Tatrach. Dwóch narciarzy potrzebowało pilnej pomocy. O szczegółach dowiecie się z tego tekstu.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Źródło: http://backpakuje.pl/