Drugi stopień zagrożenia lawinowego w Karkonoszach. Trzeba uważać
Pogoda w Karkonoszach może być obecnie bardzo niebezpieczna ze względu na trwające opady śniegu oraz towarzyszący im wiatr. Na Facebooku GOPR Karkonosze czytamy, że stopień zagrożenia lawinowego wzrósł tam do drugiego.
Pogoda w Karkonoszach może być niebezpieczna
- W Karkonoszach mamy już 2 stopień zagrożenia lawinowego. Trwające od 24h opady śniegu oraz towarzyszący im wiatr wpłynęły na wzrost zagrożenia. Niebezpieczne są głównie strome stoki o wystawie północnej, w szczególności miejsca odłożenia śniegu przez wiejący wiatr (rejony pod przełamaniami terenu, żleby) - czytamy na Facebooku
Komunikat pojawił się w piątek 8 stycznia. Dzisiaj z kolei czytamy na stronie GOPR, że poprawa warunków pogodowych oraz mniejszy niż prognozwany opad śniegu nie wpłynęły na poprawę sytuacji lawinowej. Drugi stopień zagrożenia pozostaje zatem podtrzymany.
- Śnieg z ostatniego opadu nadal jest transportowany przez wiejący wiatr będący budowniczym lawin. Zagrożone są głównie strome stoki o wystawie północnej, w szczególności miejsca odłożenia śniegu przez wiejący wiatr - czytamy na stronie GOPR.
Czytamy również, że w ciągu najbliższej doby prognozowane są również niewielkie opady śniegu, a także wiatr dochodzący do 25 km/h. Temperatury w szczytowych porach mogą spaść nawet do -10 stopni Celsjusza. W Karkonoszach przebywa obecnie nasza czytelniczka, która zdawała nam relację z tego miejsca.
- Warunki turystyczne bardzo niekorzystne, szlaki pokryte świeżym śniegiem, mogą tworzyć się zaspy, ograniczona widoczność. Miejscami dużo lodu szczególnie w rejonie Śnieżki / zakosy /. Zaleca się używania raczków, kijków oraz dobrego obuwia - czytany na Facebooku GOPR Karkonosze.
Karkonosze, fot. Pixabay/ Arcaion
Po konsultacjach z Grupą Karkonoską GOPR Karkonoski Park Narodowy zdecydował się na zamknięcie niektórych szlaków turystycznych, przecinanych przez tory lawin. W związku z tym wyłączone z ruchu turystycznego zostały:
szlak czerwony przez Kocioł Łomniczki (od nieczynnego schroniska Nad Łomniczką do Domu Śląskiego).
szlak niebieski Droga Jubileuszowa od skrzyżowania ze szlakiem czerwonym na Śnieżkę (Zakosy) do rozwidlenia ze szlakiem czerwonym przy zejściu ze Śnieżki;
szlak niebieski przez Kocioł Małego Stawu, od Domku Myśliwskiego do schroniska Samotnia;
szlak żółty przez Biały Jar, od schroniska Strzecha Akademicka do skrzyżowania ze szlakiem czarnym (Śląską Drogą);
szlak czerwony na odcinku trawersującym stok Wielkiego Szyszaka, UWAGA, wędrujemy obejściem zimowym, które biegnie po stronie czeskiej południowym stokiem Wielkiego Szyszaka;
szlak żółty od Mokrego Rozdroża do Śnieżnych Kotłów;
szlak zielony przez Śnieżne Kotły od Mokrego Rozdroża do Rozdroża pod Wielkim Szyszakiem.
zamknięty pozostaje nadal Wąwóz Kamieńczyka.
Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]
Źródło: tatry-przewodnik.com, Wikipedia, 8a.pl