Turysci.pl
Tatry zamieć

fot. wikipedia.org/ Tomasz Skowroński/ CC BY-SA 3.0/ https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/

Halny daje się we znaki w Tatrach i Beskidach. Ratownicy biją na alarm

22 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Maja Lachowicz

Udostępnij:

Tatry nie będą dobrym kierunkiem na wycieczkę w najbliższy weekend. Warunki utrudniają poruszanie się - wieje silny wiatr, a widoczność jest ograniczona. Górskie miejscowości zostały pozbawione prądu.

Pogoda w Tatrach jest jednym z najważniejszych czynników, od którego zależą plany wyjazdowe turystów. W ten weekend lepiej odpuścić sobie wędrówki po górach, ponieważ warunki są rudne i jest niebezpiecznie.

Jak podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, na południu Polski wieje silny wiatr, od 35 do 45 km/h, a w porywach nawet do 80 km/h. W Tatrach jego prędkość to 45 - 60 km/h, a w porywach nawet do 140 km/h.

W piątek jeszcze pojawią się przejaśnienia, lecz sobota i niedziela będą pochmurne. Należy się spodziewać opadów deszczu, a w górach także śniegu. Temperatury utrzymają się powyżej zera, w Zakopanem będzie ok. 3 st. C.

Również nad morzem należy się spodziewać dosyć silnego wiatru, który osiągnie większą prędkość po południu. Termometry wskażą od 6 st. C. w Gdańsku do 10 st. C. w Szczecinie.

W Tatrach jest niebezpiecznie

W górach sytuacja jest o wiele poważniejsza. Zapytaliśmy ratownika dyżurnego TOPR o warunki na szlakach, lecz nie ma dla nas dobrych wieści - przy takiej pogodzie nie ma żadnej przyjemności z wędrowania po górach.

Warunki są trudne. Wiatr wieje z prędkością 30 m na sekundę, (ponad 100 km na godzinę). Widoczności praktycznie nie ma, w tej chwili jest zamieć — powiedział nam ratownik dyżurny TOPR Krzysztof Długopolski. Dodał, że weekend spodziewane są opady śniegu, nie ustąpi też silny wiatr, więc warunki nie sprzyjają wędrówkom.

W Tatrach nadal obowiązuje 2. stopień zagrożenia lawinowego, a już jutro może pojawić się ostrzeżenie o 3. Prognozy TOPR zakładają pogorszenie się warunków, dlatego wyjście w góry wiąże się z ogromnym niebezpieczeństwem.

Problemy z siecią energetyczną

Halny już wczoraj spowodował wiele szkód. W Beskidach mieszkańcy zmagali się z awariami sieci energetycznej. Jak informuje RMF 24, rano prąd nie docierał do około tysiąca odbiorców. Część awarii zostało już usuniętych, a pozostałe uszkodzenia są naprawiane. 

Problemy z dostawą energii elektrycznej mieli mieszkańcy miejscowości Brenna, Jasienica, Skoczów i okolic Żywca. Silny wiatr nie ustaje, a w sobotę i niedzielę mogą mu towarzyszyć opady deszczu.

Odradzamy wyjazdów w góry w najbliższym czasie ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe. Spacery w tak silnym wietrze są niezwykle męczące i nieprzyjemne, a zamieć uniemożliwia podziwianie widoków. Lepiej nie narażać życia swojego i wezwanych na pomoc ratowników. Na weekend zdecydowanie lepszą opcją będzie Krzywy Las.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: TOPR, RMF 24

Podobne artykuły

Policja kontroluje hotele w Szklarskiej Porębie

Polska

Masowa kontrola hoteli i pensjonatów w Szklarskiej Porębie

Czytaj więcej >
dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >