Turysci.pl
Krzywy Las Gryfino

Fot. pixabay.com/ ivabalk

Krzywy Las jest jedną z najpopularniejszych atrakcji w Polsce. Niedługo może zniknąć

21 Stycznia 2021

(Ostatnia zmiana: 12 Grudnia 2021)

Autor tekstu:

Maja Lachowicz

Udostępnij:

Krzywy Las w okolicach Gryfina jest znany nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Niestety ta naturalna atrakcja może niedługo zniknąć. Kondycja niektórych drzew nie daje leśnikom wyboru - muszą je wycinać.

Krzywy Las jest pomnikiem przyrody, który znalazł się na liście dziewięciu magicznych lasów, które warto odwiedzić, ułożonej przez „Daily Mail". O atrakcji w okolicy Gryfina pisano też w „The New York Times".

W latach 30. XX wieku zasadzono niewielki bór sosnowy, który dziś jest znany z nietypowego kształtu drzew. Ok. 100 okazów jest wygiętych w łuk, który zaczyna się 20 cm nad ziemią.

Krzywy las raczej nie powstał naturalnie

Pień drzew tworzy kąt ok. 90 stopni, a później półkolem wraca do pionu. Na przestrzeni lat pojawiły się różne teorie na temat tego kształtu, jednak trudno stwierdzić, która jest prawdziwa.

Zwykle tłumaczy się krzywiznę sosen celowym działaniem ludzi. Naturalnie wygięte drewno świetnie nadaje się do do celów stolarskich lub szkutniczych, takich jak budowa mebli, łodzi, czy sań.

Inna teoria została przedstawiona w programie Galileo. Profesor Kremer jest zdania, że młode sosny, w wieku od 6 do 10 lat, zostały wycięte tuż nad pierwszą gałęzią i przeznaczone na sprzedaż, jako świąteczne drzewka.

Korzenie wraz z pojedynczą gałęzią boczną dalej rosły, jednak zanim pień osiągnął pion, musiał się skierować ku górze. To mogła być zatem celowa działaność człowieka.

Las powoli umiera

Nadleśnictwo Gryfino nie ma dobrych wieści. Niektóre z drzew trzeba wycinać, ponieważ stwarzają zagrożenie dla odwiedzających. W tej chwili osiągnęły wysokość 11-12 metrów.

Drzewa obumierają w całości lub częściowo, a ich fragmenty spadają na ziemię. Żeby uchronić zwiedzających, a także inne drzewa, trzeba wycinać te, które są słabe i zaczynają usychać.

Procesu obumierania nie da się niestety zatrzymać, ponieważ jest zupełnie naturalny. Leśnicy starają się zachować las w niezmienionej formie tak długo, jak to będzie tylko możliwe, lecz konieczne już było podjęcie działań nad „przeniesieniem" pomnika przyrody.

Na sąsiednich działkach zostaną zasiane nowe sosny, które będą poddawane próbie wykrzywienia na wzór tych umierających. Drugi projekt zakłada obserwację wyrastającego lasu, z nasion pochodzących od skrzywionych drzew. Leśnicy chcą sprawdzić, czy ta cecha przeniesie się genetycznie.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Jak dobrze znasz polskie miasta? Tylko nieliczni odpowiedzą na 6 pytanie

Pytanie 1 z 7

Na ratuszu którego miasta możemy zobaczyć koziołki?

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Onet

Maja LachowiczAutor

Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego na kierunku Turystyka i Rekreacja, z zawodu pilot wycieczek. Ciekawość świata i zamiłowanie do podróży poskutkowało dołączeniem do redakcji Turysci.pl, by móc zarażać czytelników turystyczną pasją. Plany na przyszłość obejmują podróże w najdalsze zakątki świata, głownie bogate przyrodniczo. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Tłumy turystów po polskiej stronie Tatr. Mniej narciarzy na Słowacji

Czytaj więcej >

Polska

Martyna Wojciechowska wspomina zdobycie Korony Ziemi. "Jeden z najlepszych dni w moim życiu"

Czytaj więcej >
fot. Wikipedia/ Captain Blood/ CC BY-SA 3.0/ https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/

Polska

Drugi stopień zagrożenia lawinowego w Bieszczadach. Na szlakach panują bardzo trudne warunki

Czytaj więcej >
fot. Wikipedia commons/ Aneta Pawska/ CC BY 3.0/ https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/

Polska

Można jeszcze znaleźć noclegi na ferie w Karpaczu. Ceny mogą jednak zniechęcić

Czytaj więcej >

Polska

Tłumy na Śnieżce mimo trudnych warunków. GOPR ogłosił zagrożenie lawinowe

Czytaj więcej >

Polska

W jakich krajach Polacy planują spędzić ferie? Jeden kierunek jest szczególnym zaskoczeniem

Czytaj więcej >