Krzywy Las Gryfino

Fot. pixabay.com/ ivabalk

Krzywy Las jest jedną z najpopularniejszych atrakcji w Polsce. Niedługo może zniknąć

21 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Maja Lachowicz

Udostępnij:

Krzywy Las jest pomnikiem przyrody, który znalazł się na liście dziewięciu magicznych lasów, które warto odwiedzić, ułożonej przez „Daily Mail". O atrakcji w okolicy Gryfina pisano też w „The New York Times".

W latach 30. XX wieku zasadzono niewielki bór sosnowy, który dziś jest znany z nietypowego kształtu drzew. Ok. 100 okazów jest wygiętych w łuk, który zaczyna się 20 cm nad ziemią.

Fot. Krzywy Las koło Gryfina/ commons.wikimedia.org/Artur Strzelczyk/CC BY-SA 3.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en

Krzywy las raczej nie powstał naturalnie

Pień drzew tworzy kąt ok. 90 stopni, a później półkolem wraca do pionu. Na przestrzeni lat pojawiły się różne teorie na temat tego kształtu, jednak trudno stwierdzić, która jest prawdziwa.

Zwykle tłumaczy się krzywiznę sosen celowym działaniem ludzi. Naturalnie wygięte drewno świetnie nadaje się do do celów stolarskich lub szkutniczych, takich jak budowa mebli, łodzi, czy sań.

Inna teoria została przedstawiona w programie Galileo. Profesor Kremer jest zdania, że młode sosny, w wieku od 6 do 10 lat, zostały wycięte tuż nad pierwszą gałęzią i przeznaczone na sprzedaż, jako świąteczne drzewka.

Korzenie wraz z pojedynczą gałęzią boczną dalej rosły, jednak zanim pień osiągnął pion, musiał się skierować ku górze. To mogła być zatem celowa działaność człowieka.

Fot. Krzywy Las/ commons.wikimedia.org/Kengi/CC0

Las powoli umiera

Nadleśnictwo Gryfino nie ma dobrych wieści. Niektóre z drzew trzeba wycinać, ponieważ stwarzają zagrożenie dla odwiedzających. W tej chwili osiągnęły wysokość 11-12 metrów.

Drzewa obumierają w całości lub częściowo, a ich fragmenty spadają na ziemię. Żeby uchronić zwiedzających, a także inne drzewa, trzeba wycinać te, które są słabe i zaczynają usychać.

Procesu obumierania nie da się niestety zatrzymać, ponieważ jest zupełnie naturalny. Leśnicy starają się zachować las w niezmienionej formie tak długo, jak to będzie tylko możliwe, lecz konieczne już było podjęcie działań nad „przeniesieniem" pomnika przyrody.

Na sąsiednich działkach zostaną zasiane nowe sosny, które będą poddawane próbie wykrzywienia na wzór tych umierających. Drugi projekt zakłada obserwację wyrastającego lasu, z nasion pochodzących od skrzywionych drzew. Leśnicy chcą sprawdzić, czy ta cecha przeniesie się genetycznie.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: Onet