Turysci.pl
karpacz-gd4a4efa03 1280

fot. Pixabay/ przemokrzak

Polskie kurorty narciarskie obawiają się powtórki sprzed roku. "Te straty są już nie do odrobienia"

29 Listopada 2021

(Ostatnia zmiana: 17 Grudnia 2021)

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Karpacz i inne polskie kurorty narciarskie z niepokojem przyglądają się rozwojowi epidemii. Właśnie od tego czynniku zależy w szczególności ich byt w przyszłym roku. Najbardziej obawiają się zamknięcia stoków i wyciągów, podobnie jak miało miejsce w zeszłym roku.

Karpacz, Wisła i inne górskie miejscowości utrzymują się w szczególności z turystyki. Jak pisze Portal Samorządowy, obecnie zarówno samorządy z regionów podgórskich, jak i potencjalni turyści z niepokojem wyczekują nowych informacji.

women-ge746a00cd 1280

Minister Zdrowia ogłosił nowe restrykcje. Dotkną także podróżujących

CZYTAJ DALEJ

Burmistrz Karpacza obawia się powtórki sprzed roku

Jedną z największych obaw samorządów i turystów jest to, czy rząd w ostatniej chwili nie zdecyduje się na wprowadzenie obostrzeń, biorąc pod uwagę ostatnie raporty Ministerstwa Zdrowia.

Przypomnijmy, że rok temu stoki narciarskie były zamknięte przez zdecydowaną większość sezonu. Decyzja ta została ogłoszona na tydzień przed świętami, czyli najbardziej gorącym okresem w branży. Sam Karpacz stracił wówczas ponad 330 mln zł.

- Te straty są już nie do odrobienia. Chociaż lato pokazało, że turyści przyjeżdżają do nas chętniej niż do Zakopanego, a wpływy z opłaty miejscowej były rekordowe, to tamtych ubytków nie da się już uzupełnić – mówi Portalowi Samorządowemu burmistrz Karpacza Radosław Jęcek.

Samorządowcy po cichu liczą, że potencjalni turyści wezmą pod uwagę poziom wyszczepienia lokalnej społeczności podczas wyboru miejsca na wyjazd. W Karpaczu zaszczepiło się już ponad 60 proc. mieszkańców.

Właśnie w szczepieniach samorządy pokładają nadzieję na "normalną" zimę. Trzeba mieć również na uwadze, że za granicę może nie być łatwo wyjechać - niektóre alpejskie kurorty już zapowiedziały, że będą dostępne tylko po okazaniu paszportu covidowego.

- Ludzie sygnalizują, że chcieliby przyjechać, ale z oficjalną rezerwacją się wstrzymują. Latem zresztą też często nie rezerwowali noclegów z dużym wyprzedzeniem, ale czekali do ostatniego momentu – mówi serwisowi burmistrz Wisły Tomasz Bujok.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Jak dobrze znasz polskie miasta? Tylko nieliczni odpowiedzą na 6 pytanie

Pytanie 1 z 7

Na ratuszu którego miasta możemy zobaczyć koziołki?

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

źródło: Business Insider

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Zachód słońca na Kozim Wierchu hitem sieci. Turyści zachwyceni

Czytaj więcej >

Polska

Ostrożnie podczas wyjazdu. IMGW ostrzega przed niebezpieczeństwem na drogach

Czytaj więcej >

Polska

Tłumy turystów po polskiej stronie Tatr. Mniej narciarzy na Słowacji

Czytaj więcej >

Polska

Martyna Wojciechowska wspomina zdobycie Korony Ziemi. "Jeden z najlepszych dni w moim życiu"

Czytaj więcej >
fot. Wikipedia/ Captain Blood/ CC BY-SA 3.0/ https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/

Polska

Drugi stopień zagrożenia lawinowego w Bieszczadach. Na szlakach panują bardzo trudne warunki

Czytaj więcej >
fot. Wikipedia commons/ Aneta Pawska/ CC BY 3.0/ https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/

Polska

Można jeszcze znaleźć noclegi na ferie w Karpaczu. Ceny mogą jednak zniechęcić

Czytaj więcej >