Turysci.pl
snow-g3feb1115f 1280

fot. Pixabay/ barbaarian

TOPR ogłosił pierwszy stopień zagrożenia lawinowego

29 Listopada 2021

(Ostatnia zmiana: 31 Grudnia 2021)

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe po raz pierwszy w tym sezonie wydało ostrzeżenie przed lawinami. Obecnie wyższych partiach Tatr panują bardzo trudne warunki do uprawiania turystyki.

Obecnie w Tatrach panują już zimowe warunki, a im wyżej, tym robi się bardziej niebezpiecznie. TOPR ogłosił dzisiaj pierwszy w tym sezonie alert lawinowy.

shelter-g752688bf0 1280

W schronisku Murowaniec powstał apartament. Zdjęcie wywołało burzę

CZYTAJ DALEJ

Alert lawinowy w Tatrach

Alert pierwszego stopnia przed lawinami obowiązuje na wysokości powyżej 1900 mn.p.m. Pokrywa śnieżna jest na ogół dobrze związana i stabilna, możliwe jest jednak samoistne schodzenie małych i średnich lawin.

Jak wskazuje TPN, wyzwolenie lawiny jest na ogół możliwe jedynie przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach na bardzo stromych lub ekstremalnych stokach. Alert obowiązuje do godziny 20:00.

- Zagrożenie lawinowe występuje w bardzo niewielu miejscach przede wszystkim w rejonie grani, w żlebach, depresjach i polach śnieżnych. Uwaga w tych miejscach na nawiane depozyt śniegu - ostrzega TOPR.

Warunki na szlakach

Przed trudnymi warunkami w Tatrach ostrzega również TPN. W dzisiejszym komunikacie turystycznym czytamy, że szlaki przysypane są świeżą warstwą śniegu i ich przebieg w wielu miejscach może być niewidoczny.

Pod śniegiem znajdują się także szlaki w dolnych partiach Tatr. Miejscami może być ślisko, a padający śnieg oraz niski pułap chmur ograniczają widzialność. Może to prowadzić do utraty orientacji w terenie, a co za tym idzie, pobłądzeń.

- Wybierając się w wyższe partie Tatr, niezbędny będzie sprzęt zimowy (raki, czekan, kask, lawinowe ABC) oraz umiejętność jego obsługi - informuje TPN.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Jak dobrze znasz polskie miasta? Tylko nieliczni odpowiedzą na 6 pytanie

Pytanie 1 z 7

Na ratuszu którego miasta możemy zobaczyć koziołki?

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

źródło: TPN, TOPR

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Zachód słońca na Kozim Wierchu hitem sieci. Turyści zachwyceni

Czytaj więcej >

Polska

Ostrożnie podczas wyjazdu. IMGW ostrzega przed niebezpieczeństwem na drogach

Czytaj więcej >

Polska

Tłumy turystów po polskiej stronie Tatr. Mniej narciarzy na Słowacji

Czytaj więcej >

Polska

Martyna Wojciechowska wspomina zdobycie Korony Ziemi. "Jeden z najlepszych dni w moim życiu"

Czytaj więcej >
fot. Wikipedia/ Captain Blood/ CC BY-SA 3.0/ https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/

Polska

Drugi stopień zagrożenia lawinowego w Bieszczadach. Na szlakach panują bardzo trudne warunki

Czytaj więcej >
fot. Wikipedia commons/ Aneta Pawska/ CC BY 3.0/ https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/

Polska

Można jeszcze znaleźć noclegi na ferie w Karpaczu. Ceny mogą jednak zniechęcić

Czytaj więcej >