Turysci.pl
Park Gwiezdnego Nieba "Bieszczady"

Fot. instagram.com/@ emkawroclaw

Park Gwiezdnego Nieba „Bieszczady". Jeden z najciemniejszych zakątków Europy

19 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Maja Lachowicz

Udostępnij:

Bieszczady nie są tak gęsto zaludnione, jak inne obszary Polski, dlatego możliwe było utworzenie wyjątkowej atrakcji, jaką jest Park Gwiezdnego Nieba. To idealne miejsce do obserwowania gwiazd, a także innych obiektów znajdujących się w kosmosie.

Park Gwiezdnego Nieba „Bieszczady" to wyjątkowe miejsce wyznaczone specjalnie dla miłośników obserwacji ciał niebieskich. Widać tam o wiele więcej niż w jakimkolwiek innym zakątku Polski.

- Przyszłe pokolenia mają prawo do dziewiczej i nieskażonej Ziemi, w tym prawa do czystego nieba. Ciemne niebo to kulturalne, naukowe i ekologiczne dziedzictwo ludzkości - Międzynarodowa deklaracja UNESCO (Tenerife, 1994, La Palma 2007)

Mieszkańcy miast praktycznie nie oglądają gwiazd

Zanieczyszczenie światłem nie jest problemem, o którym mówi się w mediach. Jest jednak powszechne i sprawia, że mieszkańcy wielkich miast nie widują gwiazd czy innych ciał niebieskich.

Dzieje się tak dlatego, że sztuczne oświetlenie, którego używamy nocą, zakłóca obraz obiektów znajdujących się w kosmosie. Gwiazdy oddalone od Ziemi o miliony lat świetlnych, nie są w stanie „przebić się" przez łunę nad miastem.

Ludzkie oko nie jest w stanie wychwycić promieni światła z kosmosu, gdy w pobliżu znajduje się wiele lamp i neonów. Nawet przy użyciu małego teleskopu, będziemy widzieli mniej, niż na obszarach oddalonych od miast i wsi.

Cierpią na tym zwierzęta i rośliny

Zanieczyszczenie światłem to nie tylko problem dla obserwatorów nieba. Zwierzęta i rośliny, które naturalnie wykorzystują ciemność do pewnych czynności życiowych, mają problemy z funkcjonowaniem.

Park w Bieszczadach powstał dla ochrony jednego z nielicznych fragmentów w naszym kraju, który pozostaje ciemny nocą. To także wskazówka dla osób, które szukają dobrego miejsca do obserwowania ciał niebieskich.

To wyjątkowe miejsce, gdzie widać Drogę Mleczną

Park Gwiezdnego Nieba „Bieszczady" zajmuje obszar 113 846,41 ha. Jest położony na południowo-wschodnim krańcu naszego kraju, tuż przy granicy.

Na stronie parku można zobaczyć piękne zdjęcia wykonane w Bieszczadach przez turystów. Potrzebny jest dobry aparat, jednak do obserwacji wystarczą nam ciepłe ubrania i koc, ponieważ nawet latem może być chłodno.

Zanim wyruszymy na nocną wyprawę, możemy zobaczyć nieziemskie widoki dzięki użytkownikom Instagrama. Wspaniałe zdjęcia zamieścili m.in.: przemek_chudzik i emkawroclaw.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: gwiezdnebieszczady.pl

Podobne artykuły

Polska

Adwokatka radzi, co robić, gdy na plaży ktoś jest za głośno

Czytaj więcej >

Polska

Nowe ograniczenia po powrocie do Polski samolotem. Zmiany także w kwarantannie

Czytaj więcej >

Polska

Pokazali tłumy na Krupówkach w piątkowe południe. Film z drona robi wrażenie

Czytaj więcej >

Polska

21-letni turysta spadł z punktu widokowego podczas nawałnicy. Ratowała go policja i GOPR

Czytaj więcej >

Polska

Leśniczy apeluje do turystów w Tatrach: „Nie podchodzić do nich zbyt blisko, nie dokarmiać"

Czytaj więcej >

Polska

Turyści chętnie odwiedzają Szczawnicę. Na szlakach spotkać można tłumy

Czytaj więcej >