Turysci.pl
Zdobycie K2 zimą

Fot. twitter.com/ Nirmal Purja MBE/ screen

Nagrali historyczne wejście na K2. Śpiewali ważną dla nich pieśń, wzruszające

24 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Maja Lachowicz

Udostępnij:

Zimowe wejście na K2 zostało nagrane przez jego zdobywców. Ostatni odcinek pokonali z pieśnią na ustach, która podkreśliła podniosłość chwili. Internauci są wzruszeni i gratulują Nepalczykom dokonania.

Szczyt K2 położony w Karakorum jest drugim co do wysokości na świecie. Do tej pory był jedynym, którego nie udało się zdobyć zimą. Nepalczycy jako pierwsi dotarli na górę, a na ostatnim odcinku, idąc ramię w ramię, zaśpiewali hymn.

Na szczyt K2 weszli razem, śpiewając hymn

Mamy możliwość zobaczenia kluczowego momentu w zdobywaniu K2 dzięki nagraniu jednego ze zdobywców. Na kilka metrów przed szczytem, 10 Nepalczyków zatrzymało się, by razem zrobić ostatnie kroki i przejść do historii.

Na nagraniu słychać hymn Nepalu, który zaśpiewali zdobywcy. Chcieli uczcić chwilę, w której zdobywają szczyt we własnym kraju, zanim zrobili to obcokrajowcy. W Himalajach najwyższe góry zawsze były odkrywane przez Europejczyków, Amerykanów czy Australijczyków.

Ramię w ramię, szliśmy razem na szczyt, śpiewając hymn nepalski. Wszyscy zatrzymaliśmy się około 10 metrów przed osiągnięciem szczytu, aby zrobić ostatnie kroki razem jako zespół, aby zaznaczyć ten historyczny wyczyn — napisał na Twitterze Nirmal Purja.

Kontrowersje wokół Nepalczyków

Historycznego wejścia na K2, który mierzy 8611 m n.p.m., dokonali: Nirmal Purja, Mingma Gyalje Sherpa, Gelje Sherpa, Mingma David Sherpa, Sona Sherpa, Mingma Tenzi Sherpa, Pem Chhiri Sherpa, Dawa Temba Sherpa, Kili Pemba Sherpa i Dawa Tenjing Sherpa.

Gdy tylko pojawiła się informacja o ich dotarciu na szczyt, rozpoczęła się fala radości, lecz nie zabrakło słów krytyki. Himalaiści zarzucają Nepalczykom pójście na łatwiznę poprzez korzystanie z butli tlenowych. To ułatwia poruszanie się na dużych wysokościach.

Jako jedyny z maski tlenowej zrezygnował Nirmal Purja, który jest doświadczonym wspinaczem. W ten sposób zyskał niezwykły szacunek ze strony innych himalaistów, którzy uważają butle tlenowe za doping. Do szczytu zbliża się już kolejna grupa.

Fot. Nirmal Purja/ twitter.com/Nirmal Purja MBE

Wielkie dokonanie, które obserwował cały świat

Pod nagraniem ze zdobycia szczytu, Nirmal Purja dodał komentarz na temat globalnego ocieplenia. W tak ważnym dla siebie momencie nie zapomniał o jednym z najważniejszych problemów naszej planety.

Globalne ocieplenie i zmiana klimatu to jedno z największych wyzwań, przed którymi stoi obecnie świat. Rasa ludzka musi się zjednoczyć, aby stawić czoła najbardziej zagrażającemu kryzysowi epoki. Jeśli się zjednoczymy, wszystko stanie się możliwe — napisał. 

Internauci są zachwyceni nagraniem i gratulują Nepalczykom wielkiego dokonania. Niektórzy podziękowali także za udowodnienie, że wszystko jest możliwe oraz za inspirację do pracy nad sobą i walki ze swoimi słabościami.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: Twitter

Podobne artykuły

Gruzja znosi restrykcje

Świat

Gruzja znów się otwiera na turystów. Są jednak warunki

Czytaj więcej >

Świat

Kim Dzong Un chce otworzyć ogromny kurort dla zagranicznych turystów. Może ruszyć już wkrótce

Czytaj więcej >
Japonia zaostrza restrykcje

Świat

Japonia zaostrza kontrole graniczne dla podróżnych z kilku krajów Europy. Na liście Polska

Czytaj więcej >
zdjęcia błyskawic

Świat

Odwrócone błyskawice widoczne są z kosmosu. Niesamowite zdjęcia

Czytaj więcej >
Wybuchł wulkan w Indonezji

Świat

Wybuchł wulkan w Indonezji. Warto wstrzymać się od zwiedzania pobliskich terenów

Czytaj więcej >
polka zanzibar

Świat

Polka zamieszkała na Zanzibarze. "Pierwsze zderzenie dwóch światów jest widoczne już na lotnisku"

Czytaj więcej >