Turysci.pl
góry nie żyje

Fot. pixabay/DzidekLasek

Odszedł Michał Gajewski. Prawdziwa legenda polskich gór

23 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Góry były prawdziwym żywiołem członka honorowego Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Dzisiaj ratownicy za pośrednictwem mediów społecznościowych przekazali informację o śmierci Michała Gajewskiego. Wyróżniony szeregiem o

Michał Gajewski znał góry jak własną kieszeń. Był nie tylko zasłużonym członkiem Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, ale również instruktorem ratownictwa. Zmarł 22 stycznia 2021 roku, o czym poinformowali działacze TOPR za pośrednictwem Facebooka.

Góry były prawdziwym żywiołem, który stał się jednym z najważniejszych elementów w życiu Michała Gajewskiego. Mężczyzna został honorowym członkiem Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, a jego działalność znana jest w Karkonoszach, Beskidach i Bieszczadach.

Nie żyje Michał Gajewski: ratownik kochał góry i związał z nimi życie

Michał Gajewski znał polskie góry bardzo dobrze, dzięki czemu nie tylko został honorowym członkiem Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, ale również instruktorem seniorem ratownictwa górskiego.

Mężczyzna współtworzył ratownictwo górskie w Karkonoszach, Beskidach oraz Bieszczadach. Od lat 50. Michał Gajewski był aktywnym ratownikiem tatrzańskim.

Michał Gajewski to jeden z pierwszych ratowników górskich, którzy uczestniczyli w ponad 500 wyprawach ratunkowych. W dodatku bohater często był też kierownikiem wyjść.

Podczas wieloletniej działalności Michał Gajewski pełnił też funkcje kierownicze. Ratownik był między innymi naczelnikiem Grupy Tatrzańskiej GOPR.

Nie żyje człowiek, który przemierzył polskie góry wzdłuż i wszerz

Michał Gajewski, który przemierzył polskie góry wzdłuż i wszerz, doczekał się licznych wyróżnień za swoją działalność. Niektóre z nich mają rangę państwowych.

Ratownik górski został odznaczony między innymi Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, a także Medalem za Ofiarność i Odwagę.

Dzisiaj na oficjalnym Facebooku Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratowniczego pojawiła się bardzo smutna wiadomość o śmierci ratownika górskiego.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez ratowników TOPR Michał Gajewski uczestniczył w 533 wyprawach ratunkowych. Msza żałobna zostanie odprawiona 26 stycznia 2021 roku w Zakopanem.

Ceremonia, podczas które pożegnany zostanie ratownik górski, odbędzie się w Kaplicy Cmentarnej przy ulicy Nowotarskiej o godzinie 13:00.

W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o śmierci legendy polskiego alpinizmu. W styczniu zmarł Andrzej Sobolewski, który przemierzał Kaukaz. O szczegółach dowiecie się z tego tekstu.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: TOPR

Podobne artykuły

Polska

Trudne warunki w Beskidach. Zamknięto część wyciągów

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >
dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >